Günün Tarihi:16 Ağustos 2022

Abhazlar’da başkan değişmedi


Sakarya Abhaz Derneği’nin dün gerçekleştirilen 2nci Olağan Genel Kurulu’nda, Oral Kobaş yeniden başkan seçildi.

Genel Kurul
Sakarya Abhaz Derneği’nin ikinci Olağan Genel Kurulu, dün Orhangazi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel kurula Sakarya Milletvekilleri Ali İhsan Yavuz ve Engin Özkoç, Abhazya Devlet Başkanı Temsilcisi Vladimir Zantaryan, Abhaz Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Ahmet Ceylan, çevre illerin dernek başkanları ve dernek üyeleri katıldı. 2 bin 250 üyesi bulunan derneğin genel kurulunda başkanlığa yeniden Oral Kobaş seçildi.

Örgütlenme
Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş, “5 Şubat 2010 tarihi diasporada yaşayan soydaşlarımızın örgütlenmesinde, temele insanı koyan hak ve hukuk mücadelemizin yapılandırılmasında bir milat oldu. 5 Şubat 2010 tarihinde Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun kurulmasıyla, kendi adımızla örgütlenmenin, kendi adımızla bir araya gelmenin önü açılmış oldu” dedi.

Dönüm noktası
Kobaş, “Bundan tam 4 yıl sonra 152 yıldır yaşadığımız bu kentte, 28 Şubat 2014 tarihinde Sakarya Abhaz Derneği’ni kurduk. Kuruluş Kongremizi 15 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirdik. Yarattığımız bu dönüm noktası, mücadelemizi, Abhaz diasporasının en güçlü olduğu yerde, Sakarya’da kökleştirdi” dedi.

İki ana hedef
Abhaz dernekleri ve dolayısıyla Sakarya Abhaz Derneği olarak iki ana mücadele alanları olduğunu da ifade eden Kobaş, “Birincisi; Atavatanımız bağımsız Abhazya Cumhuriyeti’ni, başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere dünya ülkeleri tarafından tanınması ve tanıtılmasını sağlamak. İkincisi de; Diasporada yaşayan Abhazlar’ın bulundukları ülkede kültürel haklarının tanınması çerçevesinde kültürel varlıklarını korumak, yaşatmak, geliştirmek  ve yaşadıkları ülke ile Atavatan Abhazya arasında güçlü bir bağ oluşturulmasını sağlamak” dedi.

Proje
Kobaş, “Zeki Toçoğlu’nun derneğimize ve halkımıza verdiği bir söz var. Dernek binası yapabilmemiz için arsa tahsis sözü. Hafta başında kendilerini ziyaret ettik, bizleri kabul etti. Biz de kendilerini genel kurulumuza davet ettik ve arsa tahsis konusundaki son durum hakkında bizleri bilgilendirmesini rica ettik. Başkanımız da arsa tahsisinin her iki derneğe de yapıldığını, bu konuda bir sıkıntının olmadığını ifade ettiler. Sonuç olarak belediyemiz tarafından derneğimize arsa tahsisi yapıldı, yerimiz belirlendi. Biz de en kısa zamanda kendi projemizi hazırlayıp, kendilerine sunacağız” dedi.

Kardeşlik
Milletvekili Ali İhsan Yavuz ise, “Oral başkanımıza yeni döneminde başarılar diliyorum. Sakarya çok özel bir şehir ve Abhazlar da çok güzellik katıyorlar bu şehre.  Sakarya incelenmesi gereken bir yer. Bu kadar çok unsuru içinde barındıran bir şehir. Ben Sakarya’yı küçük bir Türkiye olarak, hatta küçük Osmanlı olarak görüyorum. Türkiye’nin her yerinden insanların yaşadığı bir yer, ama toplumsal huzur son derece yüksek” dedi.

Abhazya
Özkoç, Abhaz halklarının her zaman barıştan yana olduklarını belirterek, “Atalarımızın İstiklal Savaşı’nda bayrağını dalgalandırdığı bu güzel ülkenin Abhazya’yı tanımasını bekliyoruz. Sakarya ve Türkiye bize kucak açtığı günden beri tanıyor. Ben eminim ki çok kısa zamanda Türkiye kardeşlerimizi tanıyacaktır” şeklinde konuştu. 

Yönetim Kurulu
Yönetim Kurulu Asil; Oral Kobaş, Ülkü Yıldız, Ercan Başnuh, Ercai Pınar, Haluk Hizel, Gürkan Güneş, Zeynep Can, Erdal Bağlan, Mesut Papatya, Hakan Metin Mercan, Emin Uçan, Berk Özdemirkan, Kevser Karaduman, Engin Öztekin, Murat Tarım, Recai Mutlu, Burak Ercan, Ahmet Özdemir, Yavuz Korkmaz, Aysun Coşan, Alper Kobaş, Volkan Mutan, Zafer Büyü, Gürkan Cevherli, Sevcan Camgöz, Turhan Kumaş, Yaşar Ersoy, Selim Özen, Elif Yar,
Deniz İpar, Ahmet Uğur, Vedat Var, Ceyhan Demir, Vecdi Kırtay, Tanju Çakar, Hadi Yıldız, Nadir Özdemir, Rahmi Deniz Özbay, Hüsnü Elbek, Murat Öztürk, Sevtap Yandaş, Yücel Ezer, Metin Aşoğlu, Oğuzhan Aldemir, Erhan Şeref, İbrahim Vedat Akyurt, Doğan Apaydın, Mehmet Akkaş, Yavuz Ural, Engin Özgün, Ferhan Çolak. Yönetim Kurulu Yedek; Eray Türkan, Elif Durak, Emrecan Kobaş, Seyhal Afşar, Selami Sakin, Bedri Kobaş, Önder Cevherli, Sedat Papatya, Dinçer Nevruz. Denetim Kurulu Asil; Meydan Kobaş, Erkan Güneş, Zerrin Kobaş. Denetim Kurulu Yedek; Harun Biçen, Çağla Demir, Erdinç Eryılmaz. Onur Kurulu Asil; Fehmi Yıldız, Burhanettin Erman, Necmettin Çolak, Nihat Barut, Baki Mutlu, Sadettin Yılmaz, Enver Batak, Ferit Demirel, Engin Çakar, Zeki Süzer, Cevdet Atıcı, Basri Orus, Selahattin Şen, Erdinç Çakar, Emir Yılmaz, Emir Esat Ayaz, Lütfi Pala, Rıdvan Erdoğan, Ruhtan Uygur, Orhan Büyü İmdat Özdemir, Erdoğan Özdeniz. 

16 Mayıs 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 1954 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU