60 okula deprem incelemesi22 Mayıs 2016, Pazar

 

Nöbetçi vekil 

AK Parti’de her hafta sonu uygulanan nöbetçi vekil uygulaması kapsamında dün Mustafa İsen vatandaşların sorunlarını dinledi. Vatandaşlarla birebir görüşen ve sorunlarını dinleyen İsen, basın mensuplarının da sorularını cevaplayarak, şehrin gündemindeki konularla alakalı da açıklamalarda bulundu. 

 

İkinci Üniversite

İkinci Üniversite çalışmalarından söz eden Mustafa İsen, “İkinci Üniversite meselesi ile ilgili olarak biz vekil arkadaşlarımızla birlikte benim koordinatörlüğümde detaylı bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmanın arkasında vekil arkadaşlarımızın yanı sıra akademik bir ekip de var. Türkiye’de epeyce ilde ikinci üniversite kuruldu fakat ben bir eski akademisyen olarak bu üniversitelerin çok hesaplandığı şekilde gelişme gösteremediğini düşünüyorum” dedi. 

 

Sakarya modeli 

Mustafa İsen, “Biz bundan da bir nevi dersler çıkartarak Sakarya için, Sakarya’nın yapısına uygun yeni bir model üretmeye çalışıyoruz. Ve bu modeli inşallah gerçekleştirebilirsek başka şehirlere de örnek olacak bir yapı olacak. Bunun için dünyadaki örneklere bakıyoruz, Türkiye’deki uygulamalara bakıyoruz ve bunun ötesinde yeni bir yapı temellendireceğiz” dedi. 

 

Çözüm olacak

Projelerin hemen realize edilemediğini belirten İsen, “Ancak değerlendirmelerimizin ışığında bunu hem yeni Başbakanımız ile ve hem yeni Milli Eğitim Bakanımız belli olduktan sonra kendisi ile de görüşeceğiz. Ondan sonra YÖK ile görüşme gerçekleştireceğiz. Ben bu çalışmanın önümüzdeki günlerde realize edileceğini umuyorum. Türkiye’de, Sakarya hem nüfus itibari ile, hem Büyükşehirler statüsü itibari ile ikinci üniversiteye sahip olmayı hak ediyor. Ancak biz bunun şehrin sorunlarına çözüm olacak bir yapıda olmasını istiyoruz” dedi. 

 

Üniversiteler 

İsen, “Başka şehirlerde daha çok teknik üniversite tematik yapısı ile kuruldu bu üniversiteler. Bizim şehrimizde bu çok uygun olmaz. Bizim üniversitemiz zaten mühendislik ağırlıklı kurulmuş bir yapıdır. Biz ortaya çıkan tablo ile Sakarya Üniversitesi’nin de zarar görmemesini, hatta fayda sağlamasını istiyoruz. Detaylarını ilerleyen günlerde paylaşacağız” şeklinde konuştu. 

 

MKYK ve Bakanlık 

AK Parti’de bugün gerçekleştirilen Genel Kurul sonrasında MKYK’da ve Bakanlar Kurulu’nda bir Sakaryalının olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine ise İsen, “AK Parti kurumsallaşma sürecini Türkiye’de tamamlayabilmiş az sayıda partilerdendir. Burada bütün hesaplar yapılarak, şehirlerin nüfusu, şehirlerin konumu, milletvekili sayıları dikkate alınarak bu kurullar belirleniyor. Bu çerçevede, Sakarya’nın gerçekten AK Parti’ye desteği malumdur. Bu çerçevede uygun bir değerlendirme olabileceği kanaatindeyim” dedi. 

 

Beklenti var 

İsen, “Kişisel beklentilerden çok. Elbette bir bakan olması, bir genel başkan yardımcısı olması şehrin sorunlarının belli ölçüler içinde daha kolay çözüme kavuşturma noktasında yararlıdır. Ama bu nasıl tecelli edecek birkaç gün içerisinde göreceğiz” şeklinde konuştu. 

 

Bakanlıkta görüşme 

CHP Milletvekili Engin Özkoç’un dile getirdiği yıkılması gereken 21 okul ile ilgili de açıklama yapan İsen, “Geçen hafta içinde Milli Eğitim Bakanlığında Bakan Yardımcımız, Strateji Genel Müdürü ve İnşaat Emlak Dairesi Başkanı ile bir toplantı yaptım. Daha önce kendilerini bilgilendirmiştim şehirle ilgili hazırlık yaptılar. Hazırlıkları çerçevesinde şehrimizde uzunca bir süredir hem mevcut okulların deprem analizlerinin yapılması, hem de güçlendirme çalışmaları ve güçlendirilemeyecek olanlarla ilgili bir süreç devam ediyor” dedi. 

 

60 okul değerlendirilecek 

İsen, “ Ama bu Türkiye çapında devam eden bir faaliyet sadece Sakarya’nın sorunu değil. Bu görüşmeler neticesinde mevcut bakanlık bütçesi içinde bu sorunların biraz daha zaman alacağını dikkate alarak bir karara vardık. 2018 yılına kadar bakanlığın yayılmış bir projeksiyonu var. Bir takım özel şirketlerle anlaşarak, okulların dayanaklıklarının ölçümlerini yaptırıyorlar. Bu nitelikte Sakarya’da 60 tane okul var. Bu 60 okulda risklidir anlamına gelmiyor. Bu okullar deprem riski açısından değerlendirilmesi gereken okullar” dedi.  

 

Seçenekler 

Değerlendirmeler sonucunda 3 seçenek ile karşı karşıya kalınacağını belirten İsen, “Birinci seçenek bu okullarda deprem güçlendirmesine gerek yoktur ve bugünkü konumu ile devam edebilir. İkinci seçenek güçlendirme yapılabilir. Üçüncü seçenek ise güçlendirme riski belli bir oranın üzerinde çıkar ve bu okullar yıkılarak yeniye dönüşmesi gerekebilir. Okullarda şöyle bir beklenti meydana geliyor, bunların önemli bir kısmı eski binalar olduğu için okulumuz yıkılsın, yeniden yapılsın deniliyor. Okulların yeni birer komplekse dönüşmesi için mahalli böyle bir arzu içine giriyor. Fakat bütün bunların bir bütçe dengesi içinde yürüyeceğini düşünmek lazım” ifadelerini kullandı. 

 

Yeni imkanlar

İsen, “ Biz Sakarya için yaptığımız bu görüşme çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığındaki arkadaşlarımızla bir noktada mutabık kaldık. Sakarya’da ele alınması ve incelenmesi gereken 60 okulun tamamının 2018’e kalmadan bu yıl içinde deprem riski analizleri gerçekleştirilecek. Bakanlığımız şu anda görüşmeler halinde, Dünya Bankası’ndan bütçe dışı bir kredi temin ederek, bu kredi ile risk taşıyan okulları süratle bertaraf edecek yeni bir ek kaynak elde edilmiş olacak. Üçüncü bir imkan daha var henüz görüşmedik ama Kalkınma Bakanlığı’ndan bu çerçevede sadece bu amaçla kullanılmak üzere ek bütçe talebinde bulunacağız” dedi. 

 

Ödenek geldi 

Şu anda 11 okul içim Milli Eğitim Müdürlüğüne ödenek gönderildiğini de belirten İsen, “ Valilikçe bunların ihale çalışmaları sürdürülüyor. Kısa süre içinde ihaleler yapılacak ve bir kısmı da bu yıl içinde tamamlanmış olacak. Okullarda güçlendirme çalışması yapılacak” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber toplam 929 defa okundu.