Günün Tarihi:3 Ağustos 2020

Akıl oyunları yarışması düzenlenecek


Sakarya'da 4-5 Haziran tarihlerinde öğrencilere yönelik akıl oyunları turnuvası düzenlenecek.

Ayrıntılı
Pal Akıl Oyunları Akademisi Sakarya Temsilciliği'nden yapılan yazılı açıklamada, akıl oyunlarının öğrencilerin yetenek, ilgi alanları ve becerilerine göre daha ayrıntılı tanınmasını sağladığı belirtildi.

Ortak proje
Mangala, reversi, tangramino, blok budies, zig zag ve look look gibi birçok akıl oyununun, öğrencilerin görsel algı, düşünme becerileri, üretkenlik ve planlama konularında sıradışı gelişimlerini sağladığı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi; "Her yıl düzenlenen Ramazan kitap fuarlarında akıl oyunları standı açılarak, oyunlar çocuklara ve öğretmenlere öğretiliyor. Bu sayede daha geniş kitlelere ulaşılması hedefleniyor. Bu faaliyetimiz 3 yıldır gerçekleştiriliyor. Bu yıl da kitap fuarında yer alacağız. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan ortak proje çerçevesinde akıl oyunları farkındalık seminerleri düzenlendi. Bu daha sonra hizmet içi eğitim seminerine çevrildi. Bir yıl içerisinde 900'ün üzerinde öğretmen bu eğitimlere katıldı. Türkiye için bir rekordur. Sakarya, akıl oyunlarının eğitimdeki önemini en erken anlayan il olarak diğer illerin önüne geçti.”

4-5 Haziran
Açıklamada, 4-5 Haziran'da Agora Alışveriş Merkezi'nde saat 13.00-19.30 saatlerinde "Q bitz, look look, pentomino, reversi ve mangala" akıl oyunu için turnuva düzenleneceği, başvuruların ilgili danışmaya yapılabileceği bildirildi.

Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Kültür Haftası (Esnaf Bayramı), Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen çelenk sunum töreni sonrasında, birlik binasında düzenlenen program ile kutlandı.

Çelenk bırakıldı
Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri dün Kent Meydanı'nda çelenk sunumu ile başladı. SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan ile birlikte Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Çelenk töreninin ardından hava muhalefeti dolayısı ile AKM önünde gerçekleşecek olan program, Sakarya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) hizmet binasında yapıldı.

Katılım
Program ahilik sistemini anlatan slayt gösterisi ile başladı. Programa, Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İl Emniyet Eftal Sinan, CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete, SATSO Başkanvekili Emrullah Terzioğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Özcan Keskin’in yanında çok sayıda davetli katıldı. 

Ahi Ervan
Programın açılış konuşmasını yapan SESOB Başkanı Hasan Alişan, Ahilik Kültürü'nün önemine değindi. Alişan, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası etkinliğinin birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde geçirilmesi temennisinde bulunarak, “Ahilik Teşkilatı’nın temelleri 13ncü yüzyılda Ahi Evran tarafından atılmıştır. Ahi Evran, Ahilik Teşkilatı’nı o kadar önemsemiş ve benimsemiştir ki, işte o ruh kökü sağlam olan teşkilat, bugüne kadar aynı değerini koruyor ve tüm dünyaya hızla yayılmaya devam ediyor” dedi.

Dayanışma
Alişan'dan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu haftanın önemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Toçoğlu, Ahilik teşkilatı ve ahilik anlayışının topraklarımızın ürettiği ve insanlığa kazandırdığı en önemli değerlerden olduğunu belirterek, "Ahilik, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir dayanışma örneğidir. Esnafımız çağlar boyunca kendisine miras kalan ahilik anlayışı sayesinde paylaşmayı, kardeşliği, üretmeyi, bölüşmeyi, kendine şiar edinmiştir” dedi.

Adil ve paylaşımcı
Toçoğlu, “Ahilik anlayışına sahip esnafımız kendi rızkı kadar arkadaşının rızkını da gözetir. Daha adil ve paylaşımcı bir dünya için ahilik sisteminin herkes tarafından örnek alınması gerekmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız. Esnafımızla biriz, berberiz. İşçimizle, emekçimizle, esnafımızla ancak bir anlam ifade edebildiğimizi biliyoruz" şeklinde konuştu.

Yaşatılması
Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı ise kendisinin de bir esnaf çocuğu olduğunu belirterek, ahilik kültürünü çok iyi bildiğini ve yaşatılması için elinden gelen desteğe hazır olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından yılın başarılı esnaf ve sanatkarlarına onur belgeleri programa katılan protokol tarafından verildi.

Onur belgeleri alan esnaf ve sanatkarların isimleri şöyle:
Akyazı: Osman Baylan, Mehmet Tonyalı , Firat Yalçın , Nuri Konakçı
Alifuatpaşa: Şenol Yüksel, Nurettin Besen, Ömer Alkan
Ferizli: Tayyar Paşalı, Vahit Karadeniz, Mahmut Zengin
Geyve: Adem Kılıç, Asım Taş, Bayram Turan
Hendek: İsmail Eliyorgun, Ahmet Zeki Saraç, Sadi İşeri, Behçet Torun
Karapürçek: Muhammet Çakırbaş, Ali Sert
Karasu: Cihan Altunkaya, Metin Öztürk, Hasan Eminoğlu
Kaynarca: Sami Deniz, Aziz Çelebi, Orhan Hazer
Kocaali: Mustafa Alemdar, Nihat İlkiz
Sapanca: Zekeriya Yılmazer, Rahmi Akbaş, Ahmet Sayın
Pamukova: Halil Özkan, Ziya Çamoğlu
Söğütlü: Mehmet Altındiş
Taraklı: Gülay Yanık, Necati Çiydem, Ayşe Kömürcü
Minibüsçüler Odası'ndan Erkan Turan ve Marangoz Seyfettin Çakırsoy

Yılın Ahisi Yaman
Program, Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin ustalık ve kalfalık belgelerinin dağıtımı ile devam etti. Programın sonunda ise Yılın Ahisi seçilen Sakarya Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Halil Yaman için ŞED Kuşatma Töreni yapıldı. Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve SESOB Başkanı Hasan Alişan, kaftan giyen Yılın Ahisi Halil Yaman'a plaketini verdiler.

Pilav dağıtıldı
ŞED kuşatma töreninin ardından tüm katılımcılara ahilik pilavı ikramında bulunuldu. Ahilik pilavını kazanların başına geçen Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SESOB Başkanı Hasan Alişan ve Yılın Ahisi Halil Yaman birlikte dağıttı. 

24 Mayıs 2016 , Salı Bu haber toplam 2061 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU