Günün Tarihi:28 Şubat 2020

‘En sağlıklı suyu içiyoruz’


SASKİ Genel Kurulu’nda konuşan Genel Müdür Rüstem Keleş, “Gebze Teknik Üniversitesi’nden bir uzman heyet şehrimiz içmesuyu kaynaklarıyla ilgili çarpıcı bir rapor açıkladı. Buna göre ülkemizdeki büyükşehirler içerisinde en sağlıklı içme suyu Sakarya’da tük

8 maddeli
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen oturumda 8 gündem maddesi görüşüldü.

Bulanıklık
Gerçekleştirilen toplantıda günden dışı söz alan MHP Meclis Üyesi Sebati Koçsar, “SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, iki yıl önce Alifuatpaşa bölgesinde içmesuyunda yaşanan bulanıklığın giderileceğinin sözünü vermişti. Kısa süre içerisinde Alifuatpaşa İçmesuyu Arıtma Tesisi faaliyete alındı. Bölgemizde yaşanan içmesuyunda bulanıklık giderilmiş odu. Bölgemize yapılan yatırımdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Altyapı
Toplantıda devam eden ve tamamlanan yatırımlar ile ilgili sunum yapan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Şehrimizi modern ve sağlam altyapı ile buluşturmak için gece-gündüz çalışıyoruz. SASKİ olarak şehrimizin altyapısına ciddi yatırımlar yapıyoruz. Kurumsal verimlilik anlamında Türkiye’de üst sıralardayız. Sakarya’nın güneyinden kuzeyine, doğusundan batısına hizmet ulaştırıyoruz. İnşallah devam eden ve planlanan yatırımlarımızın tamamlanmasıyla şehrimizi dünya standartlarına uygun altyapıya kavuşturacağız. Ayrıca şehrimize inşa ettiğimiz içme suyu hatları ile entegre bir su yönetimi oluşturacağız” dedi.

1.4 milyar
Keleş, “2009-2015 yıları arasında 400 milyonluk yatırımımızı devreye aldık. Şu anda şehrimizde 300 milyonluk yatırımımız devam ediyor. İnşallah 2018 yılı sonuna kadar şehrimizin altyapısına toplamda 1,4 milyar yatırım yapacağız. Yatırımlarımızın tamamlanmasıyla şehrimizin hiçbir noktasında içmesuyu ve atıksu sorunu yaşanmayacak. Tüm ilçelerimizde içmesuyu, yağmursuyu ve atıksu arıtma tesislerinde; içmesuyu depolarında ve kanalizasyon hatlarında inşa çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor” şeklinde konuştu.

Su kalitesi
Sapanca Gölü’nün su kalitesinin Dünya standartlarının üzerinde olduğunu belirten SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “İçmesuyu konusunda çok kararlıyız. Su kaynaklarının korunması ve takibini 24 saat anlık izliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Sapanca Gölü’nde incelemelerde bulunan Gebze Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ebubekir Yüksel, Dr. Murat Eyvaz, Dr. Recep Kılıç, Yük. Müh. Ercan Gürbulak, Yük. Müh. Serkan Arslan, Uzman İsmail Özen ve Tekniker Fahrettin Duyum, Sakarya İli İçmesuyu Kaynakları ve Su Arıtma Tesislerinde Mikro Kirleticilerin İzlenme final raporunda, ülkemizdeki Büyükşehirler içerisinde dünyanın en sağlıklı sularının birinin Sakarya’da tüketildiğini belirttiler. Sakarya ilindeki su kullanıcıları hem hâlihazırda içmesuyu kalite standartlarının çok üstünde hem de ilaç artığı içeren mikro kirleticiler açısından dünyanın en sağlıklı içmesuyunu Sakarya tüketiyor” dedi.

TÜPRAŞ davası
Keleş’in ardından kürsüye çıkan Erkal Etçioğlu da faaliyet raporunu değerlendirdi ve MHP grubu olarak maddeyi kabul edeceklerini söyledi. Etçioğlu ayrıca Rüstem Keleş’e TÜPRAŞ davasındaki son durumu da sordu. Etçioğlu’nun konuşmasının ardından soruyu yanıtlayan Keleş, “Dava şu anda Yargıtay’da. Yargıtay davanın nerede görüleceğine karar verecek. Biz SASKİ olarak tezlerimizi savunmaya devam edeceğiz. Ve inşallah bu sürecin sonunda TÜPRAŞ on yıldır kullandığı suyun parasını zamları ile birlikte kamu kuruluşlarına ödeyecek. Şunu da belirtmek isterim ki bu konuda kamu kurumu olarak sadece biz mücadele ediyoruz” dedi. 

Tekrar toplanacak
Konuşmaların arından genel kurul gündemine geçildi. 8 gündem maddesinin görüşüldüğü kurulda ilk yedi madde oy çokluğu ile kabul edilirken, 8. madde ise yeniden görüşülmek üzere Hukuk Komisyonu’na havale edildi. Genel Kurul komisyona havale edilen maddeyi görüşmek üzere 27 Mayıs Cuma günü saat 14.30’da tekrar toplanacak.

24 Mayıs 2016 , Salı Bu haber toplam 1611 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU