Günün Tarihi:12 Ağustos 2020

‘Önce normal doğum’


‘Kabul edilemez’

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Özden, sezaryen doğum oranlarının tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de önemli oranda artış gösterdiğini, hatta bazı hastanelerde yüzde 100'lere yaklaştığını söyledi. Bu oranın kabul edilemez olduğunu, hastaların öncelikle normal doğuma teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Özden, son zamanlarda yaşanan hukuki sorunların hekimleri baskı altında tutmasından dolayı çok riskli doğumlarda sezaryene yönelim olduğunu kaydetti.
Güvenli
Prof. Dr. Özden, sezaryen doğumun daha kısa ve güvenli bir yol olarak düşünüldüğünü, ancak öyle olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu, “Sezaryen sonuçta büyük ve kanlı bir ameliyattır. Sezaryen sırasında yaklaşık 1 litre civarında kanama söz konusu olur. Tüm hastalarımızı anne veya bebek yönünden bir sıkıntı yoksa normal doğum yönünde teşvik ediyoruz. Anneyle veya bebekle ilgili problemli durumlarda sezaryen hayat kurtarıcı ve hızlı bir doğum şeklidir.”
Acil durumlar
Prof. Dr. Özden, normal doğumun bazen çok ciddi operasyona dönüşebildiğini, çok ciddi doğum yırtıkları veya zor bir doğuma bağlı bebeğin zarar görebileceğine dikkati çekerek, bu gibi durumlarda hastalarda hiç normal doğum denemeden sezaryene geçilmesinin daha mantıklı olabileceğini belirtti.
 

1 Haziran 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 942 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU