Günün Tarihi:5 Haziran 2020

Yeni kanunu anlattılar


Sakarya Barosu tarafından ‘Hukuk ve Ceza Muhakemeleri Kanununda İstinaf Kanun Yolu’ konulu seminer düzenlendi.

Seminer

Eğitim çalışmalarına devam eden Baro’da son olarak, sunumunu İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Evren Kılıçoğlu’nun yaptığı ‘Hukuk ve Ceza Muhakemeleri Kanununda İstinaf Kanun Yolu’ konulu seminer düzenlendi. Avukatların katıldığı eğitim seminerinde kanunun getirdiği yenilikler ve önemli değişlikler anlatıldı.
‘Hak kaybı olmamalı’
Çok önemli değişiklikler getiren ve bilgi eksikliğinin ciddi hak kayıplarına sebebiyet vereceği anlaşılan ve 20 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni yasa ile İstinaf Bölge Adliye Mahkemeleri yargı yetkisini kullanmaya başlayacak. Seminerde konuşan Başkan Kazan, “Yeni yasanın birçok yönüyle eleştirilmeye ve geliştirilmeye muhtaç bir yasa olduğunu görüyoruz ancak öncelikle yasanın neler getirdiğini öğrenmeli ve hiçbir vatandaşımızın bu nedenle hak kaybına fırsat vermemeliyiz. Yeni yasanın yürürlüğü girmesi sonrası CMK ve Adliye Yardım Uygulamaları konusunda çok ciddi sıkıntılar ortaya çıkaracaktır. Mesela Sakarya’da CMK görevi yapan bir avukatımızı emeğini ve yol parasını bile karşılamayan bir sadaka parası ile İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne göndermeyi düşünmüyoruz, bunu şimdiden peşin olarak söyleyelim! İkincisi Adli Yardım’dan görevlendirdiğimiz meslektaşlarımızın yine ancak sadece yol parası olabilecek bir ücret ile İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gitmesini kimse beklememelidir!” dedi.  Rabiye BAKAS
 

1 Haziran 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 816 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU