Günün Tarihi:18 Nisan 2021

39 proje Eylül'de bitecek


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Büyükşehir Belediyesi eliyle 16 ilçede devam eden proje çalışmalarını değerlendirdi.

Yatırımlar

İnşa çalışmaları süren projelerin bitiş tarihi olarak Eylül ayını işaret eren Başkan Toçoğlu, yeni yatırımlar için ihaleye çıkacaklarını ardından bu projelerde de inşa çalışmalarını başlatacaklarını aktardı. Toçoğlu, “Şuanda birçok ilçemizde ulaşım, çevre, spor, sosyal belediyecilik, altyapı ve içmesuyu başlıklarında projelerimiz mevcut. İnşallah tüm bu yatırımları Eylül ayında tamamlayacağız. Ayrıca bu süreçte yeni çalışmalar için ihaleye çıkacak ve kısa sürede inşaat çalışmalarını başlatacağız” diye konuştu.

 

Katlı Otopark

Şehir merkezinde devam eden projeleri değerlendiren Başkan Toçoğlu, “İl Müftülük Binası’nın hemen yanında başlattığımız Katlı Otopark Projemizde çalışmalar aralıksız devam ediyor. 350 araç kapasitesine sahip olacak bu yatırımda kaba inşaat çalışmaları aralıksız sürüyor. İnşallah bu projeyi Eylül ayında sonlandırıp şehrin hizmetine sunacağız. Şehir merkezinde devam eden bir diğer projemiz ise Yeni İtfaiye Binası ve Sentetik Saha Projemiz. Bildiğiniz gibi afet yönetim altyapımızı modern tesislerle daha da güçlendirmek gibi bir hedefimiz var. Bu anlamda itfaiye teşkilatımıza tüm gerekliliklere sahip bir tesis kazandırıyoruz. Adapazarı Harmanlık Spor Tesislerinin bulunduğu alanda yükselen proje kapsamında 4 dönümlük alana bir de sentetik saha kazandıracağız. Böylece şehir merkezine spor yapılabilecek yeni bir alan da kazandırmış olacağız” dedi.

 

AKOM’da son

Toçoğlu, “Afet Koordinasyon Merkezi Projemizde de çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Kısa süre önce bu projede yer alan eczanelerin satış ihalesini tamamladık. Şuanda projede kaba inşaat çalışmaları sürüyor. Bu merkez olası bir afet anında şehrin kriz merkezi olarak hizmet sunacak. İnşallah bu çalışmayı da bu yıl içerisinde şehrin hizmetine sunacağız. Meslek Yüksek Okulunu Yenikent’e taşıyacak projede de çalışmalarımız devam ediyor. Şuanda Camili’deki kalıcı iş yerlerinde dönüşüm çalışmaları sürüyor. İnşallah bu yapıların bir bölümü okul bir bölümü de yurt olarak öğrencilerimizin hizmetinde olacak. Bu çalışmayı da yeni eğitim öğretim yılı başlangıcına yetiştirmeyi hedefliyoruz. Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’ne hediye edeceğimiz yurt projesinde de çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Bu yatırım da yeni eğitim döneminde öğrencilerimizin hizmetinde olacak” dedi.

 

Yeni yollar

Başkan Zeki Toçoğlu yeni duble yol çalışmalarına da değinerek, “Yeni yollar konusundaki çalışmalarımız da söz konusu. Bilindiği üzere Serdivan Medeniyet Bulvarı’nda çalışmalarımızı tamamladık. Yine bu süreçte Mithatpaşa’da önemli bir çalışmayı hayata geçireceğiz. Bu bölgeye yeni bir bulvar ve kavşak çalışması kazandıracağız. Ayrıca Erenler Topça mevkii ve Tuzla Mahallesi arasında yer alacak 4,5 kilometrelik bulvarda bu yıl içerisinde hizmete alınacak. Ulaşımda alternatif seçenekleri arttırmak her zaman önceliğimiz oldu. Vatandaşlarımızı duble rahatlıkla buluşturmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

 

İlçe yatırımları

İlçelerde devam eden projeleri de değerlendiren Başkan Toçoğlu, “Akyazı’da hem bir yaşam alanı hem de bir spor tesisi projemiz var. Karacasu Park adını verdiğimiz bu yeni yaşam alanında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İçerisinde birçok sosyal donatı alanının yer alacağı bu tesis yine bu yıl içerisinde hizmete alacağımız önemli bir sosyal proje olacak. Bunun yanında Akyazı’ya spor yapılabilecek büyük bir spor kompleksi kazandırıyoruz. Sentetik sahası, 2 bin kişi kapasiteli tribünü, soyunma odaları ve diğer sahip olduğu imkanlarla bu tesis Akyazı’dan yeni sporcuların yetişmesinde önemli bir rol oynayacak. Yine Geyve Sosyal Gelişim ve Gençlik Merkezi’nde çalışmalarımızda sona yaklaştık. Bu yeni merkez 7’den 70’e tüm Geyvelilerin buluşma noktası olacak. Sahip olduğu imkanlar ve merkezde gerçekleştirilecek faaliyetler engelliler, çocuklar, yaşlılar, aileler, kısacası herkese hitap edecek. Hamdolsun bu projede de artık sona yakınız” dedi.

 

Şehir yenileniyor

Başkan Toçoğlu, “Bundan kısa bir süre önce bir meydan sözünü de şehrimizin güney ucu Taraklı’ya vermiştik. Derhal bir proje geliştirdik ve çalışmalara başladık. Geldiğimiz noktada Taraklı Meydan Projesi’nde de artık sona yakınız. Proje yüzde 95 seviyesinde tamamlandı. Hayırlı olmasını diliyoruz. Ulaşım başlığında Erenler’de önemli bir cadde projemiz var. Evliya Çelebi Caddesi adını verdiğimiz bu çalışmanın tamamlanmasıyla Erenler ulaşımında kilit rolü olan 4 cadde birbirine bağlanmış olacak. Ulaşımdan devam edecek olursak asfalt çalışmalarımıza ayrı bir başlık açmak isterim. Bildiğiniz gibi ‘Şehir Senin İçin Yenileniyor’ sloganıyla ana caddelerde kapsamlı bir dönüşüm başlattık. Ayrıca ilçe grup yollarında çalışmalar yapmaktayız. Bu doğrultudaki çalışmalarımızda da asfalt sezonu tamamlanıncaya dek büyük mesafe alacağız. Caddelerdeki dönüşüm büyük beğeni kazanacak” diye konuştu.

 

Kuzey bölgesi

Devam eden altyapı yatırımları ile ilgili bilgiler veren Başkan Toçoğlu, “Şehrimizin tüm ilçelerini sağlam altyapı ve temiz içmesuyuna ulaştırma hedefiyle altyapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Bu kapsamda Kocaali’de 121 kilometrelik kanalizasyon hattı inşa çalışmalarımızda sona gelindi. Ayrıca Kocaali ve Karasu ilçelerimize hizmet sunacak Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Karasu bölgesinde inşa ettiğimiz Karasu Atıksu Arıtma Tesisini de kısa süre içerisinde devreye alıyoruz. Bölgede devam eden yatırımların tamamlanmasıyla Karasu ve Kocaali ilçelerimizde içmesuyu ve atıksu sorunu yaşanmayacak” diye konuştu.

 

Kanalizasyon

Başkan Toçoğlu, “Kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısını yenilediğimiz Pamukova’da ise 80 kilometrelik içmesuyu hattı inşa çalışmalarımıza devam ediyoruz. Proje kapsamında bölgeye son ileri teknolojiye sahip içmesuyu depoları inşa edeceğiz. Tamamlanan kanalizasyon hatları ile entegre olacak Pamukova – Geyve Atıksu Arıtma Tesisini de devreye alıyoruz. Bölgedeki devam eden yatırımlarımızın tamamlanmasıyla güneyden Karadeniz’e atıksu karışmayacak. Taraklı ilçemizde ise 26 kilometrelik kanalizasyon hattı inşa çalışmalarını ekiplerimiz tüm hızıyla sürdürüyor. Bu arada jeotermal kaynak çalışmaları için de sondaj çalışmalarımızı 3 ilçede başlattık. Sapanca Uzunkum, Serdivan Yazlık ve Akyazı Harunusta Mahallelerinde jeotermal kaynak için çalışmalarımız aralıksız sürüyor” ifadelerini kullandı.

 

İçmesuyu Depoları

Akyazı’ya bağlı Kuzuluk Mahallesi’nin altyapısını baştan aşağıya yenilediklerini belirten Başkan Toçoğlu, “Akyazı Atıksu Arıtma Tesisi ile entegre olacak 70 kilometrelik kanalizasyon hattının 65 kilometresi tamamlandı. Ayrıca bölgenin içmesuyu geleceğini güvence altına alacak 79 kilometrelik içmesuyu hattı ve bin 500 metreküplük içmesuyu deposu inşa ediyoruz. Hayata geçirilen içmesuyu hatları ise Ballıkaya Barajı ile entegre olacak. Arifiye Karaaptiler Mahallesi’nde 16 kilometrelik kanalizasyon hattı inşa çalışmalarımız devam ediyor. Şehrimizin muhtelif bölgelerinde ise modern içme suyu depoları inşa ediyoruz. Proje kapsamında Arifiye Kemaliye, Erenler Tepe, Akyazı Bıçkıdere, Adapazarı Çamyolu, Kocaali Aktaş, Geyve Sarıgazi, Doğançay ve Karaçam Mahallelerine modern içmesuyu depoların kazandırma konusundaki inşa çalışmalarımız da tüm hızıyla sürüyor” diye konuştu.

 

39 Proje Tamamlanıyor

2016 yılı içerisinde tamamlanacak projeler şu şekilde:

-Katlı Otopark

-Hendek Yeni Bulvar

-AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi)

-Akyazı Spor Tesisi

-Akyazı Karacasu Park

-Geyve Sosyal Gelişim ve Gençlik Merkezi

-İtfaiye Binası ve Sentetik Saha

-Taraklı Meydan Projesi

-Atletizm Pisti

-Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Yurt İnşaatı

-4,5 kilometrelik Yeni Bulvar

-Medeniyet Bulvarı

-Erenler Evliya Çelebi Bulvarı

-Yenikent Meslek Yüksek Okulu

-Asfalt

-Bağlar Caddesi Yenileme

-Şal Sokak Yenileme

-Mithatpaşa Yeni Yol ve Kavşak Projesi

-Bisiklet Yolu

-Mezarlık Yenileme

-Geyve Konyalı Alibey Caddesi Yenileme

-Mülteci Çocuklara Okul

-12 Yeni Köprü

-Taraklı Kanalizasyon

-Geyve – Pamukova Arıtma Tesisi

-Geyve Kanalizasyon ve Yağmursuyu

-Pamukova Yağmursuyu ve Şebeke

-Pamukova İçmesuyu

-Sapanca 11 Mahalle İçmesuyu

-Karaaptiler Kanalizasyon

-Yeşilyurt İçmesuyu

-Kuzuluk Kanalizasyon

-Kuzuluk İçmesuyu

-İçmesuyu Depoları (1)

-İçmesuyu Depoları (2)

-Kaynarca 41 Mahalle İçmesuyu

-Kocaali Atıksu Arıtma Tesisi

-Karasu Atıksu Arıtma Tesisi

-Şerbetpınarı Konmodüler Arıtma Tesisi

3 Haziran 2016 , Cuma Bu haber toplam 3880 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 6 Haziran 2016 , Pazartesi

BILGI LINZ

sayin baskanim peksenlerden baslayan yolumuzu (kamisli resitbey yazili ekinli teketaban )duble yaparsaniz cok seviniriz

Tarih : 4 Haziran 2016 , Cumartesi

Adil Sunman

Pekşenler-Karapürçek Yolunun bir an önce yapılmasını istiyoruz. Türk traktör açıldığından beri trafik felç. Özellikle servis çıkışları kaza olmaması için dua ediyoruz.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU