Günün Tarihi:27 Eylül 2020

Yaşamın değerini fark ediyorlar’


SAÜEAH Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ayla Bayar, yoğun bakım sürecinin hasta ve yakınlarına yaşamın değerini fark ettirdiğini dile getirerek, “Bazı hastalar hayatında ilk defa eşine veya çocuğuna ‘seni seviyorum’ diyebiliyor” dedi.

Panel düzenlendi
Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) ile Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Yoğun Bakımda Konfor’ adlı panel, SAÜEAH Korucuk Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte açılış konuşmasını SAÜEAH Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ayla Bayar gerçekleştirdi.

İlk kez
Yoğun bakım çalışanları arasında en önem verilen hususun ekip çalışması olduğunu vurgulayan Bayar, yoğun bakımın üç temel birleşeni olan ağır, durumu kritik hasta, gelişmiş ve giderek maliyeti artan alt yapı ve teknik donanım, bu alt yapı ve teknik donanımı bilen, kullanan ve malzemelerin yardımı ile hastaları tedavi edebilecek bilgi ve deneyime sahip 24 saat kesintisiz görev yapan ekip ile ilgili bilgi verdi. Bayar, “Yoğun bakımlar, hasta olarak yatanı da, yakınını da değiştirip hayatı ertelememeyi öğreten, bazılarınınsa hayatında ilk defa eşine, çocuğuna, babasına, annesine ‘seni seviyorum’ dediği yerdir” ifadelerine yer verdi.

Sunum yaptılar
‘Yoğun Bakımlar ve Yoğun Bakım Hemşiresinin Görev Yetki ve Sorumlulukları’ temalı sunum, Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Besey Ören tarafından gerçekleştirildi. Ören, yoğun bakımlarda sertifikalı çalışanların önemi ve gerekliliğini vurgulayıp, böylesi özellikli yerlerde sertifikalı hemşirelerin görev yapması gerektiğini sözlerine ekledi. Panelde, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Onur Palabıyık, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi Başhemşiresi, Uz. Hemşire Aycan Kelez Yayık, Sakarya Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Arş. Gör. Özlem Doğu tarafından sunumlar gerçekleştirildi.
 

6 Haziran 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 803 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU