Günün Tarihi:24 Kasım 2020

‘Ramazan coşku ve diriliştir’


Sakarya İl Müftüsü İlyas Serenli, Ramazan ayının önemine değinerek kutlama mesajı yayınladı.

Rahmet ayıdır
Müftü Serenli, “Yüce Allah’ın bizlere lütfettiği nimetlerden biri de Mübarek Ramazan ayıdır. Ramazan ayı kadın-erkek, büyük-küçük halkımızın tüm kesimleriyle; oruçlarıyla, teravihleriyle, mukabeleleriyle, salat-ü selamlarıyla, fitre ve zekatlarıyla, mahyaları ve iftarlarıyla büyük bir coşkunun ve dirilişin gerçekleşme ayıdır. Ramazan ayı ibadet, rahmet ve mağfiret ayıdır. Bereketi bol, hayrı çok olan bir aydır. Bu ay yardım, bağış, rahmet ve ihsan ayıdır. Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden temizleneceğimiz, insanî duyguların coştuğu, tövbe edip hakka yönelme şuurunun geliştiği bir terbiye ayıdır.

Kadir Gecesi 
Serenli, “İnsanlığı fikrî ve ahlâkî sapıklıktan, cehaletten kurtarıp ilme, medeniyete ve dolayısıyla ebedî saadete ulaştıran Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmuştur. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu ay içerisinde yer almaktadır. Orucun farz oluşu ayet ve hadislerle sabittir. Allah (c. c.) Kur'an-ı Kerim'de mealen şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler, günahlardan korunmanız için sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de sayılı günlerde oruç, farz kılındı."(Bakara: 183)” dedi.

Cennet kapıları
Serenli, “Ramazan ayının fazileti hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.s.):  “Kim inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.”  (Buhârî, Îmân, 28) “Mübarek Ramazan ayı size geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet) kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanlar bağlanır.” (Nesâî, Sıyâm, 5) buyurmuşlardır” dedi.

Sağlıklı kılar
Serenli, “Oruç tutmaktan maksat, dini bir vazifeyi ifa ederek Allah'ın emrini yerine getirmektir. Bununla beraber orucun sıhhî, ahlakî ve içtimaî bir takım faziletleri ve hikmetleri de vardır. Oruç kişiyi sağlıklı kılar. Bu sayede sürekli çalışarak yorulan mide ve sindirim sistemi dinlenmiş olur. Oruç tutmakla zenginler fakirlerin halini daha iyi anlar.  Orucumuzun kâmil anlamda bir oruç olması için gözümüzü Allah'ın yasakladığı şeylerden, dilimizi yalan, gıybet, koğuculuk gibi kötülüklerden korumalı; oruçlu iken her türlü münakaşadan ve kavgadan kendimizi korumalıyız” dedi.

Beraberlik içinde
Serenli, “Başkanlığımızın bu yılki Ramazan teması olan ‘Gelin Gönüller Yapalım, Bu Ramazan ve Her Zaman’ çağrısına kulak vererek gönüller arasında köprüler kuralım, kırık kalplerin, yaralı gönüllerin, bîtap düşmüş yüreklerin onarılmasına vesile olalım.  Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın Mübarek Ramazan ayını tebrik ediyor, milletçe birlik ve beraberlik içinde daha nice Ramazan aylarına kavuşmayı diliyor, bu ayın bütün müminlerin affına vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.
 

6 Haziran 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 866 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU