Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

SATSO’da okul sevinci


SATSO Meclis Toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, iş dünyasının Sakarya’da iki okul kazandırdığını, her iki okulunda inşaatlarının hızla yükseldiğini söyledi.

Teröre lanet

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkan Yardımcısı Neşet Peker başkanlığında gerçekleştirildi.

Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, İstanbul Atatürk Havaalanında gerçekleşen hain saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek terörü lanetledi.

 

Aylık faaliyetler

Daha sonra faaliyetleri anlatan Kösemusul, “Geleneksel İftar Programımızı ilk Cuma günü akşamında gerçekleştirdik. Sorunsuz ve memnuniyetin ifade edildiği güzel bir program oldu. Bizlerle olan ve katkı veren tüm dostlarımıza çok teşekkür ediyorum.  Ay içerisinde ekonomik anlamda önemli gelişmeler var. Merkez Bankası’nın faiz indirimi piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşerek üst band 50 puan aşağı indirildi. Haziran ayı indirimi sonrasında faiz koridoru tarihin en düşük değerine çekildi” dedi.

 

Ovalar sit oldu

Kösemusul, “Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi yüksek faiz ekonomiye duvardır. Nitekim Sn. Başbakanımız da müjde paketi açıklayacaklarını ve bu faiz indiriminin piyasaya, vatandaşımıza yansımasını sağlayacaklarını dile getirdi. Paketi merakla ve memnuniyetle beklediğimizi de ifade etmek istiyorum. Aynı zamanda dün açıklandı. Tarım sektörü ile ilgili önemli çalışmalar var. 184 ova tarımsal SİT alanı ilan edilecek; mera ıslah çalışmaları, hayvancılığa destek ve hibeler önemli yer teşkil edecek. İş dünyası olarak reformların devamlılığını arzu ediyoruz” dedi.

 

Rusya meselesi

Kösemusul, “Dış politikada da önemli gelişmeler var. İsrail’in Filistin ve Gazze’deki uygulamalarını SATSO Meclisi olarak kınamış ve tepki göstermiştik. Orada insanlık dışı olan ve asla kabul edilemez bir çaresizlik var. Yaklaşık 6 yıldır verilen tepki bugünlerde gerçekleşen ikili görüşmeler ve imzalanan anlaşma neticesinde iki ülke arasında normalleşme adımları atılıyor. Anlaşma ile orada yaşayan kardeşlerimize de gerekli olan tüm yardımlar devletimiz eli ile ulaştırılacak. Ve Rusya meselesi var. Rusya ile de normalleşme adımları atılıyor. İnşallah dış politikada yaşanan bu gelişmelerle birlikte başta turizm sektörü olmak üzere tüm sektörlerde ekonomimize olumlu yansımalarının olacağını düşünüyorum” dedi.

 

Ferizli OSB

Kösemusul, “Ferizli Organize Sanayi Bölgesi’nde 72 hektarlık bir alanımız var biliyorsunuz bu alanın 38 hektarı sanayiye ayrılmış durumda. Kamulaştırmalar tamamlandı ve altyapı çalışmaları bitmek üzere. 36 parselin yapı ruhsatlarını tamamladık. Üretim tamamen harekete geçtiğinde Ferizli OSB’miz 36 fabrika, 2400 istihdamıyla inşallah şehrimiz ekonomisine ciddi katkı verecektir.  Kaynarca Mobilya ve Kaynarca Makine İhtisas OSB’lerde de çalışmalar hız kazanmış durumda. Gelişmeleri paylaşmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

20 kuruluşumuz

Kösemusul, “İstanbul Sanayi Odası’nın geleneksel hale gelen önemli bir çalışması var. Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında Sakarya’mıza değer katan, geçtiğimiz yıl gibi bu yıl da 20 kuruluşumuz var. Her birini tebrik ediyor ve şehrimiz ekonomisine katkıları için çok teşekkür ediyorum. Temennimiz bu sayının daha yukarılara çıkmasıdır.

 

Kız Meslek Lisesi

Kösemusul, “Bir gelişmeyi daha meclis üyelerimizle paylaşmak isterim. İş dünyamız Sakarya’mıza iki endüstri meslek lisesi kazandırıyor. Arifiye’de endüstri meslek lisesi ve TOBB tarafından şehrimize hediye edilen Serdivan Kız Endüstri Teknik Meslek Lisesi inşaatları hızla devam ediyor. Arifiye’de çalışmalar bitmek üzere. Çok güzel bir okulumuz oldu. 2 bin 105’er metrekarelik iki atölye ve 5 bin 410 metrekarelik 16 derslikten oluşan okulumuz inşallah yeni eğitim dönemine yetişecek. Milli Eğitim Müdürümüzle imzaladığımız protokol neticesinde meslek liselerimizde bölümler iş dünyamızın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenecek. Kaliteli eğitim ve nitelikli istihdam için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdüreceğiz” dedi.

 

Bayramlaşma töreni

Kösemusul, “Bu duygu ve düşüncelerimle konuşmama son verirken; Yaklaşan Kadir Gecemizin ve Ramazan Bayramımızın, SATSO üyelerimize, Sakarya’mıza ve tüm İslam Âlemine hayır ve bereket getirmesini Yüce Allah’tan temenni ediyorum. İnşallah 5 Temmuz Salı günü saat 12.00’da SATSO Geleneksel Bayramlaşma Törenimizi Odamız bahçesinde yapacağız. Ev sahibi sizlersiniz diyor ve çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum” dedi.

 

Komite sorunlar

Başkan Kösemusul’un aylık faaliyetler ile ilgili açıklamalarının ardından meslek komitelerinin sorunları konuşuldu. 17. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, Mesleki Yeterlilik belgelerinin 48 farklı sektörde çalışan işçiler için zorunlu olduğu bilgisini verdi. Yeterlilik belgelerinin çeşitli kurum tarafından verildiğinin de altını çizen Borazancıoğlu,  17. Meslek Komitesi’ndeki üyeleri de ilgilendiren bu konunun önemine dikkat çekti.

 

Hackerler satıyor

Borazancıoğlu ayrıca, iş dünyasında bürokrasi ve iş takibinin artığını belirterek iş tanımlarının görevi yapan insanlarının görev tanımları dışında inisiyatif alamadıklarından dolayı küçük işlemlerin bile zaman ve iş kaybına sebep olduğunu, “Tedbir tamirden ucuzdur” diyerek firmalardaki bilişim altyapılarının korunması gerektiğini, hackerlar tarafından bilgilerin çalınarak tekrar firmalara ücret karşılığı satıldığını, önlem alınması gerektiğini ifade etti.

 

Veri depolama

31. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Necmettin Kırık ise, hackerlara karşı firmaların dikkatli olması yedekleme ve bilgi depolamaya önem vermelerini vurgulayarak bilişim altyapısının gerekliliğini ifade etti.

 

İşyeri güvenliği

16. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Oktay Topçu ise 1 Temmuz 2016’dan itibaren 1-10 kişi arasında işçi çalıştıran az tehlikeli iş kollarında İSG Uzmanı ve işyeri hekimi bulundurulmasının zorunlu hale getirildiğini belirterek bu uygulama konusunda çalışma yapılmasını önerdi.

 

Vergi ödeyenler

Dilek ve Temenniler Bölümünde de konuşan Meclis Üyesi Oktay Topçu, “Marifet İltifata tabidir” diyerek yüksek vergi ödeyen ve vergi rekortmenleri listesinde olan iş dünyası temsilcilerine gerekli itibarın gösterilmesi gerektiğini belirterek törenlerinin SATSO’da yapılmasını önerdi.

 

8 kolda akredite

SATSO Başkanı Kösemusul toplantının sonunda yaptığı değerlendirmede Mesleki Yeterlilik konusunda TOBB tarafından kurulan ve 8 kolda akredite olan MEYBEM A.Ş. üzerinden tehlikeli ve çok tehlikeli iş kollarında faaliyet gösteren üyelerin çalışanlarına yönelik sertifikasyon ve eğitim programlarının başlatıldığı, bu konuda odaya başvurulduğu takdirde yardımcı olacaklarını, vergi rekortmenleri ile ilgili olarak da her yıl olduğu gibi bu yılda tören düzenleyeceklerini söyledi. 

30 Haziran 2016 , Perşembe Bu haber toplam 998 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU