Günün Tarihi:27 Eylül 2020

‘Paket moral yükseltti’


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı ‘Ekonomik Müjdeler Paketinin’ iş adamlarının moralini yükselttiğini söyledi.

Değerlendirme

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, “Turizmden 35-40 milyar dolar bir gelir bekliyorduk, bu aya kadar senenin yüzde 40'a yakın turizmde gelir kaybımız var. İnşallah senenin ikinci yarısını gerek bu bayramın 9 gün tatile çıkmasıyla iç turizmdeki canlanma, gerek önümüzdeki Kurban Bayramı'nda da benzeri bir süreç olacak, gerekse Rusya'dan yeni charter seferleri gelmeye başladı” dedi. Dişli, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı ‘Ekonomik Müjdeler Paketi’nin iş adamlarının moralini yükselttiğini, yüzlerini güldürdüğünü belirtti. Başbakan Yıldırım'ın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması için de yeni müjdeler verdiğini ifade eden Dişli hem içeride, hem dışarıda güzel bir momentum yakaladıklarını kaydetti.

Rusya ilişkileri

Dişli, yeni dış politika açılımlarının da bunun bir göstergesi olduğuna dikkati çekerek, “Rusya ile tekrar ilişkilerimizin düzeltilmesi, en azından o aşamaya girmesi, İsrail'le yeniden belli bir zemin üzerine ilişkilerimizi geliştirecek olmamız mümkün. Yine Sayın Başbakanımız’ın talimatıyla kısa bir süre sonra Mısır'a bakanlarımız gidecekler. İnşallah bu gelişmelerden sonra gerek Rusya, gerek İsrail, gerek bölgenin diğer baş aktörleri, Suriye'deki bu kanı da durdurmaya bir vesile olur” diye konuştu.

‘Katkı verecek’

Dış politikadaki bu açılımın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i bir araya getireceğini anlatan Dişli, “En sıkıntılı olan sektörümüz, inşaat sektörünün dışa açılımı, turizm sektörünün hem İsrail, hem Rusya açısından, Türkiye'nin kalkınmasına, büyümesine çok daha güzellikler getirecektir” dedi. Dişli, net ihracatın büyümeye negatif katkı yaptığını ve ihracatın arttırılması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti, “Çünkü turizmden 35-40 milyar dolar bir gelir bekliyorduk. Bu aya kadar senenin yüzde 40'a yakın turizmde gelir kaybımız var. İnşallah senenin ikinci yarısını gerek bu bayramın 9 gün tatile çıkmasıyla iç turizmdeki canlanma, gerek önümüzdeki Kurban Bayramı'nda da benzeri bir süreç olacak, gerekse Rusya'dan yeni charter seferleri gelmeye başladı. Turizmde bu hedefe ne kadar yaklaşırsak, ihracatta da ne kadar katkı olursa tabii büyümemize o kadar çok olumlu katkı verecektir.”

Büyüme oranı

Dişli, “1nci çeyrekte Türkiye için yüzde 3 büyüyebilir diyorlardı, yüzde 4,8 büyüdü. Bu büyümeyi korursak, ve bundan sonraki yarıda en az yüzde 5 bir büyüme hızını yakalarsak ki dünyada Hindistan'dan sonra en hızlı büyüyen 2nci ülkeyiz, kilitlenmiş olduğumuz 2023 hedeflerine daha kolay ulaşırız” değerlendirmesinde bulundu.

 

7 Temmuz 2016 , Perşembe Bu haber toplam 845 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU