Günün Tarihi:30 Eylül 2020

GÜREŞİN KALBİ AKBALIK'TA ATTI


20 bine yakın güreş tutkununun izlediği dev organizasyon tarihe damga vurdu.

 Katılım hayli yüksekti

Ata sporumuz güreşte Kırkpınar’dan sonra en prestijli organizasyon olarak görülen tarihi Akbalık (Ayşecik) Yağlı Güreşleri’nin 54ncüsü önceki gün yapıldı. Akyazı’ya bağlı Akbalık Mahallesi’nde kurulan er meydanında 778 pehlivanın katılımıyla gerçekleşen güreşleri 20 bine yakın seyirci izledi. Bu her iki sayı da tarihe rekor olarak damga vururken, kıran kırana geçen güreşlerde, birbirinden ünlü 34 başpehlivan izleyenleri mest etti.

Ağa Caymaz’a tebrikler

Tarihi güreşlerin yeniden eski günlerine kavuşması için büyük emek çaba sarf eden son 3 yılın Ağası İdris Caymaz, dördüncü kez Akbalık Ağası seçildi. Bu arada Caymaz tarafından, tarihi güreşlerin kurucuları Merhum Zülküf Karabulut ile Ordulu Mustafa’nın anısını yaptırılan heykeller törenle açıldı. Mehter takımının gösterisi ile renklenen güreşlerde, Ağa Caymaz tarafından tüm izleyicilere kavurma, pilav, helva ikramında bulunuldu. 

Başpehlivan Recep Kara 

Müthiş çekişmenin yaşandığı güreşler, tarihte ilk kez gece sonlandı. Buna göre başpehlivanlık finalinde 2015’in Kırkpınar Başpehlivanı Antalyalı Orhan Okulu ile Ordulu Recep Kara karşılaştı. Tam 40 dakika süren güreşten, iç kazık oyunu ile galip ayrılan Recep Kara, başpehlivan oldu.  Güreşlerde birincilere 8’er, ikincilere 5’er, üçüncülere ise 4’er altın hediye eden Ağa İdris Caymaz, başpehlivana ise altın kemer taktı. Kara’nın kemerini Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş takdim etti. 

Protokol Akyazı’ya akın etti

Ordulu Recep Kara’nın başpehlivan olduğu 54ncü Tarihi Akbalık (Ayşecik) Yağlı Güreşleri, sadece güreş severlerden değil, protokol mensubu üyelerinden de büyük ilgi gördü. Akyazı Kaymakamı Kamuran Mustafa Ballı, Belediye Başkanı Hasan Akcan ve Ağa İdris Caymaz’ın ev sahipliği yaptığı güreşleri, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Milletvekilleri Mustafa İsen, Zihni Açba ve Engin Özkoç, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Erbay, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kaymakamlar, belediye başkanları, il ve ilçelerden gelen güreş ağaları izledi. 

GÜREŞLERDEN NOTLAR

***Başpehlivanlar tanıtım ve kura çekimine ellerinde “Tüm Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle Anıyoruz” yazan bir pankartla güreş alanını dolaşarak seyircilerden de büyük alkış almayı başardı.

***Güreş Ağası İdris Caymaz tarafından Çorlu’dan sadece güreşler için özel olarak getirtilen atların güreş alanı içindeki gösterileri ilgiyle izlendi.

***Akyazı’da görev yapan gazeteciler Ağa İdris Caymaz’a güreş başta olmak üzere sporun her dalına verdiği katkılar için plaket ve takdir belgesi verdi. Plaket Akyazı Temsilcimiz Salim Özyılmaz tarafından verilirken, takdir belgesi de gazeteci Kenan Certel tarafından ağaya takdim edildi.

***Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterileri güreş severler tarafından ilgiyle izlendi.

***Güreşlere yoğun katılım vardı. 778 güreşçinin katıldığı güreşler tribünleri dolduran güreş severlerin büyük beğenisi kazandı. Güreş severler bu beğenilerini alkışları ile güreşçilere hissettirdi.

***Başpehlivanlık güreşlerine ülke genelinde kendini kabul ettirmiş ve yıllarca Kırkpınar’da başpehlivan olmuş Orhan Okulu, Serhat Balcı, Fatih Atlı, Abdullah Güngör, Recep Kara, İsmail Koç, Şaban Yılmaz, Süleyman Aykırı, Hamza Köseoğlu, Serhat Gökmen, Ramazan Bircan, İsmail Erkal, Mecit Yıldırım, Murat Gençtürk, Ümit Balta, Ahmet Kavakçı, Mahmut Kavakçı, Faruk Akkoyun, Ali Rıza Kaya, Fatih Koyuncu, Mustafa Başderir, Mustafa Kemal Karabağ, Salih Erinç, Hüseyin Demir, Serkan Serttürk, Ahmet Serbest, Mehmet Selvi, Murat Hikmet, Ömer Aslantaş, Cengiz Zengin, Kadir Ergün, Neşat Turgut, Bayram Ertan ve Nedim Güner olmak üzere toplam 34 başpehlivan Akbalık’ta çayıra başpehlivan olabilmek için çıktı.

***Akyazılı başpehlivan Murat Hikmet, güreşler öncesinde yaptığı açıklamada aktif güreşi bıraktığını ve son kez Akbalık’ta kispet giydiğini ve bundan sonra yağlı güreşe yetiştirici ve yönetici olarak hizmet edeceğini açıkladı.

***Başaltında güreşen ve geçen yıl Akbalık’ta birinci olmayı başaran Akyazılı güreşçi Abdülhamit Altun, bu yıl yarı finalde başaltı birincisi olan Antalyalı Şahin Ali Kurt’a kaybederek üçüncü oldu. Ancak attığı güreşler nedeniyle tribünleri dolduran güreş severlerden büyük alkış aldı. 

            ***Cino Mehmet Yılmaz güreşlerin başhakemliğini yaparken, meydan hakemlerinin başında Muhammer Erçelik yer aldı. Pele Mehmet de güreşlerin baş cazgırı olarak görev yaptı.

***Hakem Komitesi Seçkin Duman’ı en centilmen, Yusuf Erdoğan’ı en teknik ve Mustafa Çelik’i de en iyi peşrev yapan güreşçi olarak seçti. Seçilen bu güreşçiler ödüllerini protokol üyelerinin ellerinden aldılar.

---

GÜREŞLERİN SONUÇLARI

MİNİK 1 (51 GÜREŞÇİ)                                                  

1-        Ramazan Doğan                                 

2-        Deniz Demir

3-        Yasin Yeşil, Hasan Ersan Doğan

MİNİK 2 (64 Güreşçi)

1-        Ramazan Yıldırgülenler

2-        Görkem Karabıyık

3-        Batuhan Kuzu, Yusuf Tatlıdil

TEŞVİK 1 (48 GÜREŞÇİ)

1-        Erkan Şahin

2-        Yurdahan Şimşir

3-        M.Fuat Batu, Mustafa Tığlı

TEŞVİK 2 (68 GÜREŞÇİ)

1-        Mustafa Ali Çılgın

2-        Mikail Topal

3-        Emre Şahin, Mahsun Bilgiç

TOZKOPARAN (47 GÜREŞÇİ)

1-        Ömer Alpaş

2-        Melihhan Genç

3-        E.Tunahan Çetin, Aziz Kork

AYAK ( 77 GÜREŞÇİ)

1-        Abdülvasi Balta

2-        Serdar Yıldırım

3-        İhsan Derin, Yunus Emre Uzuner

DESTE KÜÇÜK BOY (71 GÜREŞÇİ)

1-        Ramazan Sarı

2-        Tufan Güzel

3-        Yakup Güle, İbrahim Çağlayan

DESTE ORTA BOY ( 45 GÜREŞÇİ)

1-        Erdal Duman

2-        Semih Yazıcı

3-        Alpaslan Bayraktar, Çafer Çarkacı

DESTE BÜYÜK BOY (22 GÜREŞÇİ)

1-        Alpaslan Tekmen

2-        Onur Susuz

3-        M.Ali Avcı, Onur Arı

KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY (107 GÜREŞÇİ)

1-        Tolga Turan

2-        Armağan Furuncu

3-        Yusuf Erdoğan, Orhan Yılmaz

KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY (54 GÜREŞÇİ)

1-        Kazım San

2-        Alpaslan Güçlü

3-        Cengizhan Şimşek, Mustafa Seçim

BÜYÜK ORTA 850 GÜREŞÇİ)

1-        Ertuğrul Dağdeviren

2-        Süleyman Başar

3-        Özkan Yılmaz, Burak Kara

BAŞALTI (40 GÜREŞÇİ)

1-        Şah Ali Kurt (Antalya)

2-        Mustafa Batum (Antalya)

3-        Abdül Hamit Altun (Akyazı) Okan Acar (Antalya)

BAŞ ( 34 GÜREŞÇİ)

1-        Recep Kara (Ordu)

2-        Orhan Okulu (Antalya)

3-        Süleyman Aykırı (Hendek) Hamza Köseoğlu (Erzurum)

 

 

12 Temmuz 2016 , Salı Bu haber toplam 1958 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU