Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Sakaryalı 7’den 70’e ‘Demokrasi Nöbeti’nde


Sakarya’da 7’den 70’e tüm vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine tepkisini sürdürüyor. Vatandaşlar, önceki gece de Demokrasi (Kent) Meydanı’nda toplanarak, darbecilere lanet yağdırdılar.

Herkes orada

Önceki gece yine miting havasında geçen nöbette Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa İsen ve Recep Uncuoğlu,  Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, ilçe belediye ve siyasi parti başkanlarıyla, STK temsilcileri, CHP ve MHP parti mensupları ile binlerce vatandaş yer aldı.

Türk bayrakları

Ellerinde Türk bayrakları taşıyan on binlerce vatandaş, Demokrasi Meydanı’nın yanı sıra, Gar Meydanı ile Atatürk Bulvarı’nı da doldurdular. Vatandaşlar, “Darbeye karşı omuz omuza”, “Dik dur eğilme, bu millet seninle” şeklinde sloganlar attı. Mitingin başında Iraklı sığınmacı bir genç, karakalem çalışmasıyla oluşturduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tablosunu Başkan Toçoğlu’na hediye etti. Daha sonra darbe girişiminde şehit olan reklamcı Erol Olçak’ın anısına video gösterimi gerçekleştirildi.

Şanlı bekçiler

Mitingin açılış konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Demokrasi Meydanı’nın şanlı bekçileri hoş geldiniz. Namlusunu millete çeviren tanka selam durmayacağız. Ya olacağız, ya öleceğiz. Kan dökmeyi seven bir millet değiliz, ancak söz konusu vatansa dünyanın şah damarını keseriz. Öyle değil bu işler. Emir verdiğin robotlarla bu milletin iradesine el koyacaksın. Yok öyle bir şey. Sana Sakaryalı kadınlar, gençler izin vermez. Size çok müteşekkiriz. Gecenizi-gündüzünüze kattınız. Namus, bayrak, vatan için nöbetteyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Evinize dönün’ değinceye kadar buradayız” dedi.

El birliğiyle koruyoruz

Toçoğlu, sabaha kadar nöbette kalacakları vurgusunu yineleyerek, “Unutmayalım, su uyur düşman uyumaz. Çetelere karşı bir ve beraber olmaya devam edeceğiz. Meydandaki nöbetimiz devam edecek. Bu gece de sabaha kadar beraberiz. Sakarya’nın çok önemli bir özelliği var. Sakarya çeşitli etnik gruplara ev sahipliği yapan bir ilimiz. Kardeşliğimizi daim ettireceğiz. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Bugün vatanı el birliğiyle koruyacağız. Bugün partilerin bir önemi yok. Buradan yaptığımız uyarıları dikkate alıyorsunuz. Allah razı olsun. Kimsenin kılına zarar vermiyoruz. Desteğimiz devam edecek. Hepinizden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Vatan nöbeti kıymetlidir

SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul ise, “Dünya’da en kıymetli nöbetlerden bir tanesi, vatan nöbetidir. Sakarya’da başta Sayın Valimiz, milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve diğer paydaşlarımızla birlikte ve beraber hareket ediyoruz. İnşallah bu birlik ve beraberliğin gücünü, bereketini gösteriyoruz” diye konuştu.

Omuz omuzayız

Milletvekili Recep Uncuoğlu, darbecilere karşı verilen mücadeleden dolayı vatandaşları tebrik etti. Uncuoğlu, “Topun, tankın, tüfeğin önüne dikilen ve şehit olan tüm vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Bugün burada ‘hakimiyet kayıtsız-şartsız milletindir’ diyorsak o kardeşlerimizin sayesindedir. Bugün irademize sahip çıkarken, millet iradesinin zaferini ve nöbetini tutuyoruz. Darbeye karşı omuz omuza bu meydandan mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

STK’lar tek ses

İlimizdeki STK’ların başkanları da söz aldı. Trabzonlular, Ağrılılar, Yerel Kültür ve Balkan Kültür dernekleri ile Sakarya Muhtarlar Federasyonu tek ses olarak darbeye bir kez daha tepkilerini ortaya koydular. Milletin çok zor bir zamandan geçtiği vurgusunu yineleyen STK temsilcileri, ortaya konan mücadelenin sonuna kadar arkasında olacaklarını da dile getirdiler.

‘Hayır’ diye isyan ettik

Mitingin son konuşmasını Vali Hüseyin Avni Coş gerçekleştirdi. Vali Coş, halkın büyük sevgi gösterileri arasında sözlerine başlarken, atılan havai fişekler nedeniyle bir süre bekledi. Vali Coş, halka şunları söyledi; “Darbe Türkiye’nin güçlenmesinden korkan yabancı güçlerin tezgahladıkları bir tertiptir. Bu tertibi çok erken fark ettik. ‘Hayır’ deyip isyan ettik. Demokratik mücadelemizi ortaya koyduk. Şer güçler ne yaptı? Çıldırdı. Sivil insanları ayrım gözetilmeksizin öldürmeye kalkışmak ve yüzlerce insanımızı şehit etmek suretiyle niyetlerini ortaya koydular. Bunların getireceği barışın ne olduğunu görüyoruz. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

20 Temmuz 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 1487 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU