Günün Tarihi:30 Haziran 2022

Milletin direnişi sürüyor


Sakarya, 15 Temmuz darbe girişimin ardından demokrasi nöbetini sürdürüyor. Bu kapsamda kalkışmanın 19’uncu gününde Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelen on binlerce vatandaş darbecileri lanetledi.

Katılım

Programda Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yanı sıra, AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, ilçe başkanları, belediye başkanları, STK temsilcileri ve muhtarlar da yer aldı.

 

Dik tutmaya

Programın ilk konuşmasını yapan Başkan Toçoğlu, “Hamdolsun bu darbeci çetelerin düşüncelerini ve emellerini yerle yeksan ettik. Cumhurbaşkanımızın çağrısından sonra işte bu meydanlar sadece yerli uşakların değil, onlara akıl veren uluslararası işbirlikçilerin de oyununu bozdu. İnşallah bu oyunu, dik duruşumuzla ebediyen bozacağız. Bu alçaklar son zamanlarda sosyal medya üzerinden kuyruğu dik tutmaya çalışıyorlar. Ama şunu bilsinler ki, biz meydanlara çıktık, kolay kolay da geri dönmeyiz.  Tekrar bu vatana ihanet etmek için yola çıkanları ezer geçeriz” ifadelerini kullandı.

 

Otobüslerle Yenikapı’ya

Başkan Toçoğlu, “Bu akşam 19’uncu akşamımız. İnşallah Cumartesi akşamı ülkemizde ses getirecek bir final yapacağız. Şimdiden hazırlıklarımızı ona göre yapalım. O akşam randevularımızı kapatalım. Cumartesi akşamı gelmeyenleri hiç gelmemiş kabul edeceğiz. 7’den 70’e hepimiz vatanımıza, bayrağımıza, milli iradeye, Cumhurbaşkanımıza güç vermek için bu meydanda olacağız. Ardından Pazar günü İstanbul Yenikapı’da büyük bir final yapılacak. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de otobüsler kaldıracağız. Tekrardan Allah hepinizden razı olsun” diye konuştu.

 

Darbeler oldu

AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, “Hem Ankara Kızılay’daki hem de Külliye önünde gerçekleştirilen nöbetlerin hepsinde yer aldım. Ama Sakarya çok farklı. Rabbim hepinizden razı olsun. Bu ülkede daha önce de darbeler oldu. Ancak bunların hiçbirinde meclis çalışmıyordu.  İlk olarak hemen oraya, meclise koştuk. Madem Cumhurbaşkanımız milleti sokağa çağırıyor” dedi.

 

150 milletvekili

Ünal, “Milletimiz tankların, silahların önünde mücadele verirken, ‘Milletin meclisi de bu akşam mutlaka çalışmalı’ dedik. Çok kısa süre içerisinde 150 milletvekili olduk. Muhalefet partilerinin de temsilcileri oradaydı. Bildiğiniz gibi meclise bomba attılar. Daha sonra öğrendik ki PKK’ya, Kandil’e atmadıkları büyüklükte bir bombayı meclise atmışlar. Ama emin olun sizin seçtiğiniz milletvekillerinden bir tanesi dahi geri adım atmadı. Çalışmalarımıza devam ettik. AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerimizle ortak bildirimizi yazdık” dedi.

 

Kurşun sıkma

Ünal, “Bu sadece bir darbe girişimi değil, aynı zamanda bir işgal girişimidir. Bu Türkiye’nin bağımsızlığını, özgürlüğünü ortadan kaldırma girişimidir. Kardeşlerim her darbe kötüdür. Bu ülkede darbe yapan, buna kalkışan kim olursa olsun bu vatanın evladı değildir. Şu farkı ortaya koyalım; Cemal Gürsel, Kenan Evren, Çevik Bir de darbe yaptılar ancak bunlar kadar alçak değildiler. Meclisi bombalama, millete kurşun sıkma cüretini göstermediler. Bunlar Türk askeri değiller. Bunlar Türk askerinin üniformasını giymiş, Fetullah Gülen’in zehirlenmiş, haşhaşlanmış ve kendinden geçmiş zavallı alçaklarıdır” şeklinde konuştu.

 

Isdırap çekiyorum

TRT1’de yayınlanan Sevda Kuşun Kanadı’nda dizisinin sevilen oyuncusu Derda Yasir Yenal, “Nöbet meydanlarındaki sahnelere çıktığımda heyecanlanmıyorum. Bir utanç duyuyor, ızdırap çekiyorum. Çünkü biz sahneye çıkacak hiçbir şey yapmadık. Eğer sahne varsa bu alan benim için sahne değil, şu meydanları dolduran sizler benim için sahnesiniz. Elinde silah olmadan, gece yumuşacık yataklarda değil, dimdik sokaklarda duran kahramanlarsınız. Hamdolsun bu haince saldırının ilk gecesinde kendinizi meydanlara attınız” diye konuştu.

 

Bomba yağdırdılar

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, “Nöbetiniz hayırlı olsun. Sakarya için yeni bir destan yazdınız. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli üniformasını çaldıkları sorularla ele geçirmiş hainler tankla, uçakla, silahla milletimize bomba yağdırdılar. Dış güçlerden aldıkları destekle bu silahlı kalkışmayı yapanların unuttukları bir şey var. Onlar milletimizin dirayetini hesap etmediler. Bu ülkede yaşayan bireyler olarak milli iradenin önüne geçmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Bu konuda zaafa düştüğümüz zaman milli irade, demokrasi, devletimizde elimizden gider” ifadelerini kullandı.

 

Omuz omuza

AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, “Biz bu meydanlara vatanımızı, bayrağımızı, milli irademizi savunmak için geldik. Hamdolsun bunu da başardığımızı düşünüyorum. Bazı dönemlerde edinilen arkadaşlıklar çok önemli olur. Demokrasi Meydanı’nda edinilen arkadaşlıklar da çok önemli olacaktır. Gelecekte burada gönül gönüle, omuz omuza olduğumuzu eminim hatırlayacağız. Buradaki anılarımızı tekrardan canlandıracağız. Yani burası artık bir arkadaşlığın, kardeşliğin başlangıç noktası oldu. Bu meydanlardaki birliktelik Sakarya’nın tek yürek olmasına vesile oldu. Meydanlardaki birliktelik ülkemizin siyasetine de yansıdı” diye konuştu.

 

Lanetledi

Demokrasi nöbetine katılan vatandaşlardan Hasan Akgöllü, hain darbeci askerlerin milletin dik duruşu sayesinde amaçlarına ulaşamadığını belirterek yaşanan olayı lanetlediklerini söyledi. Her akşam meydanlarda demokrasi nöbeti tuttuklarını ifade eden Akgöllü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "büyük birlik mitingi"ne siyasi parti başkanlarını davet etmesini olumlu karşıladıklarını, birlik ve beraberlik açısından bunun çok önem taşıdığını kaydetti.  Alandaki vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

4 Ağustos 2016 , Perşembe Bu haber toplam 1233 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU