Günün Tarihi:3 Ağustos 2020

APEK’den FETÖ’ye dava


Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ahmet Aya ve bazı yönetim kurulu üyeleri, Şeker Fabrikasının kurulan kumpas neticesinde ellerinden alındıkları gerekçesiyle Sakarya Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundular.

Paralel yapı

Adiye binası girişinde açıklamada bulunan Başkan Aya, “FETÖ terör örgütü mağduru olarak bu örgüt hakkında suç duyurusunda bulunduk. Kamu oyununda yakından bildiği üzere en büyük paralel kumpas 2006 yılından, 2012 yılı sonuna kadar kurumumuz üzerinde  oynanmıştır ve Adapazarı Şeker Fabrikasının kooperatifimizin elinden çıkmasına ve paralel yapının bankası olan Bank Asya’yanın eline geçmesi ile sonuçlanmıştır” dedi.

 

40 milyon dolar

Başkan Aya, “Maalesef geçen bu süre zarfında birçok yerel ve ulusal basında ve birçok platformda bunu söyledik ama hiç kimse sesimize kulak vermedi ve bugün gelinen nokta da bizim haklı olduğumuz ve mağdur edildiğimiz ortaya çıkmıştır. Adapazarı Şeker Fabrikası bizim elimizdeyken kotamız verilmedi. Şeker Fabrikasını Devrettik hemen 6 ay sonra kota yaklaşık 20 bin ton arttırıldı. Yani Şeker Fabrikasının değeri kısa bir sürede 40 milyon dolar arttı” dedi.

 

30 bin ton

Aya, “Eğer bize başlangıçta şimdiki kota verilmiş olsa idi biz borcumuzu bitirmiş olurduk. Fabrikamıza verilen kota 30 bin tonu geçmedi Yani biz 7 yılda 140 bin ton eksik şeker ürettik Bu da bugünkü değeri iler yaklaşık 350 milyon TL’dir.  Adapazarı Şeker Fabrikası göz göre göre zarar ettirildi. Eğer fabrika bizde iken kota artmış olsaydı biz fabrikamızı kati surette vermezdik” dedi.

 

70 milyon ceza

Aya, “Ayrıca 2008-2009- 2010 yılında Eskişehir de pancar ektiremezsiniz diye 70 milyon ceza kestiler. Ulaştığımız kayıtlı belgelerde devlet 1970 yılından beri Eskişehir de pancar ektirmiş ve nakliyeyi kolaylaştırmak için fabrikanın içine kadar vagonlarla pancar nakletmek için raylı sistem kurmuştur” dedi.

El koymak

Aya, “Biz bize verilen kotayı ülke dışında ektirmedik bize ülke kotasından pay verildi ve biz bu ekimi yaptırırken hiçbir kurum kuruluş ya da özel şirkete zarar vermedik tam aksine ülke tarımına ülke çiftçisine ve ülkemiz ekonomisine katkı sağladık. Ama burada hedef hepinizin de gördüğü gibi fabrikaya el koymak ve FETÖ terör örgütüne finans kaynağı oluşturmakmış. Biz burada kesilen bu cezaların affını istiyor ve bizim fabrikamızı zorla elimizden alan bu örgütün cezalandırılmasını istiyoruz” diye konuştu. 

6 Ağustos 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 2735 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU