Günün Tarihi:5 Aralık 2021

‘Okulumuza dokunmasınlar’


Adapazarı Modern ve Artvin Sanayi esnafları, Sakarya Çıraklık Eğitim Merkezi’nin Hanlı’ya taşınmasına tepki gösterdiler. Esnaflardan İbrahim Zengin, “25 Senelik emeğimiz var burada, özellikle söylüyorum okulumuza dokunmasınlar” dedi.

Kurucularıyız

Erenler’de bulunan Çıraklık Eğitim Merkezi’nin Hanlı Tır Parkı’nın yanında bulunan Ümit Erdal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesine taşınacağını belirten Modern sanayi esnafları, bu duruma tepki gösterdiler. Esnaflardan İbrahim Zengin, “ Çıraklık Eğitim Merkezi’nin Sakarya’da kurucuları arasındayız bizler. Milli Eğitim kurdu ama o binayı 1984 yılında oluşturanlar biziz. Şimdiki ismi Mesleki Eğitim Merkezi olan bu okulu biz cami yapar gibi para toplayarak aktif hale getirdik. Bize kuru bir bina verdiler biz bunu esnafın parası ile aktif hale getirdik. Bütün ihtiyaçlar sanayi esnafları tarafından karşılandı. Türkiye’de ilk defa yatılı olmayan yaygın eğitimde olan 250 öğrenciye biz her gün yemek yedirdik” dedi.

 

Esnafın malı

Zengin, “ Burası Milli Eğitim’in bir okulu olmaktan çok öte, bu esnafın malıdır. Orayı bir özel bir eğitim kurumuna veriyorlar. Çıraklık okulumuzu da Hanlı’da tır parkının bulunduğu yerde olan Milli Piyango okulunun oraya taşıyacaklarını söylediler. Burada bulunan bir garajı okul olarak düzenleyecekler. Ulaşımın olmadığı buraya bizim çıraklık okulunda okuyan kızlarımız kesinlikle gidemezler, tır garajında eğitim göremezler. Okul örgün eğitim olmadığı için servis de koyulamıyor. 25 Senelik emeğimiz var burada, özellikle söylüyorum okulumuza dokunmasınlar. Biz orayı sanayi olarak sahiplendik, taşınmasından dolayı vicdanımız rahat değil” şeklinde konuştu.

 

Bayan öğrenciler

Okul Aile Birliği Başkanı Elmas Aksu ise, “Özellikle bayan öğrencilerimiz için bu taşınma durumuna itiraz ediyoruz. Çünkü uygun bir ortam değil bize gösterilen yer. Çiçek yerinde açar. Okulun mevcut yerinde kalmasını istiyoruz. Ulaşım açısından çok güzel bir yerde, eğitim için uygun şartlarda. Taşınmaması taraftarıyız” ifadelerini kullandı.

 

‘Peşkeş çekilecek’

 Dörtyol ve Çevre Sanayi Güzelleştirme Koruma Dernek Başkanı Ahmet Bayır, “ Sanayi esnafı arkadaşlarımız mevcut okulun Milli Piyango okuluna peşkeş çekilmesini istemiyor. Oraya araba gitmiyor, araç ve gereç sıkıntısı var. Bayanların gitmesi de çok büyük bir sıkıntı. Vatandaşlarımız 27 gün boyunca bir demokrasi nöbeti tuttular, sanayi esnafı da oradaydı. Biz ülkemize ve vatanımıza sahip çıkıyoruz, idareciler de okulumuzu bize bıraksınlar. Esnaf okulun yerinde kalmasından yana. İdareciler bu konuya duyarlı olmalılar” dedi. 

13 Ağustos 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 1638 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU