Günün Tarihi:28 Ocak 2020

Fındık 12.5 lirayı gördü


Fındık hasadına başlanmasıyla birlikte fiyatı 8.5 liraya inen fındık, piyasanın oluşmaya başlamasıyla birlikte son bir hafta içinde yukarılara doğru çıkmaya başladı. Fındık bölgemizde şu anda 1.25 liradan işlem görüyor.

Taban yapmıştı

2016 ürünü fındık sezonu başlayana kadar neredeyse taban yaparak fiyatı 8.5 liraya kadar gerileyen fındık, yeni ürünün piyasaya çıkmasıyla birlikte fiyatı önce 10 liraya sonrasında 11 liraya ve son olarak dün 12.5 liraya kadar çıkması üreticiyi sevindirdi.

Ciddi artış

Serbest piyasada ürün fiyatında 10 gün içerisinde yaşanan yükselmenin ciddi artış olduğunu söyleyen üreticiler, “Tüccarın yanı sıra fındığı işleyen sanayiciler ürünü ucuza kapatmak istiyorlardı. Ama bu olmayınca ister istemez fiyatı yükseltmeye başladılar. Kısa süre sonra fiyatın 15 lirayı bile aşmasını bekliyoruz” dediler.

Üretici belirler

Fındık fiyatını üreticiler olarak kendilerinin belirleyeceğini ifade eden çitçiler, “Sezon yeni açıldı. Şu anda piyasada kıpırdanma var. Ancak, üreticiler olarak ihtiyacımız kadar olan fındığı piyasaya verirsek, ister istemez ürün almak isteyen sanayici fiyatı yükseltecek. Çünkü bu yıl rekoltede de sıkıntı var” dediler.

 

21 Ağustos 2016 , Pazar Bu haber toplam 800 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU