6 milyonluk vurgun!22 Ağustos 2016, Pazartesi

Şikayetçi oldular

Edinilen bilgilere göre, kooperatif yöneticileri banka hesaplarındaki yüklü miktarda paranın olmaması üzerine yaptıkları araştırmada hesabın internet bankacılığı üzerinden boşaltıldığını görünce soluğu poliste alarak, kooperatifin gayri resmi işlerini yürüten S.S.’den şikayetçi oldular. 

Evrak işleri

Adapazarı’nda 1998 yılında Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) üyesi bir grup işadamının kurduğu ATSO Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’nin evrak işlerini 1999 yılı itibariyle yardımcı olmak amacıyla yapan SATSO’nun eski çalışanı ve şu anda işyeri sahibi olan S. S., kooperatife ait banka hesabının şifrelerini ele geçirdi.

İhtiyacı vardı

Kooperatif yöneticileri şikayetçi olurken, S.S. de avukatı ile Cumhuriyet Savcılığı’na giderek kendisini ihbarda bulundu. Bunun üzerine Asayiş Şubesi’ne gönderilen S.S. verdiği ifadesinde, o tarihlerde bir miktar paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. İlk aşamada işi ve gelirinden dolayı kooperatife ait hesaptaki parayı her an yerine koyabileceğini düşündüğünü söyleyen S. S., internet şifresiyle şimdiye kadar kendi banka hesaplarına 4 milyon lira civarında para aktardığını söyledi.

İşleri batırdım

Bu paralarla girdiği işleri batırdığını ileri süren S.S., pişman olduğunu söyleyerek, şu an için iki ayrı bankadaki hesaplarında 500 ile bin lira parası olduğunu ifade etti. S.S. kooperatif yönetiminin bu işten haberi olmadığını ve çok pişman olduğunu da belirterek, “Kimsenin yüzüne bakamıyorum. Zararın tamamını karşılamak istiyorum. Gerekirse gece-gündüz uyumadan çalışıp, ne yapıp, ne edip çok çalışarak parayı ödeyeceğim. Benim kaçma gibi bir niyetim asla yok. Zaten böyle olsaydı kaçardım, kooperatifin evrakları da halen bende” dedi.

Tutuklandı

Savcılık talimatı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındıktan sonra verdiği ifadesinin ardından, önceki akşam önce sağlık kontrolü için Yenikent Devlet Hastanesi’ne, ardından da Adliye’ye sevk edilen ve SATSO’da bir dönem genel sekreter yardımcılığı yapan S.S. sevk edildiği mahkemece "dolandırıcılık" suçundan tutuklanarak Ferizli Cezaevi’ne gönderildi.

Kooperatif Başkanı Yetiş

‘İtiraf etmeden biz suç

duyurusunda bulunduk’

ATSO İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Erdoğan Yetiş, şüpheliye internet bankacılığıyla ilgili verdikleri herhangi bir yetki ve vekaletlerinin olmadığını belirterek, "Biz bu olayı zanlıdan önce fark ettiğimiz için hemen Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gidip ifade verdik, onun hakkında suç duyurusunda bulunduk. O da bunun üzerine savcılığa gitmiş, suçunu hafifletmek için kaçıp gitmediğini söylüyor" diye konuştu. 

Banka içinden

Zanlının bankanın içerisinden birileriyle hareket ettiğini tahmin ettiklerini söyleyen Yetiş, "Ne imza var, ne bizi arama var, ne bizden bir teyit alma var. Bu ikili ilişkilerle halledilen bir olay gibi görünüyor" dedi.

İstimlak bedeli

Bu arada kooperatifin Başak Traktör Fabrikası arkasında bulunan arsalarından Karasu Demiryolu’nun geçmesi nedeniyle TCDD’nin istimlak ettiği yerlerin bedeli olarak 5 milyon lira civarında bir parayı kooperatif hesaplarına yatırdığı, bu nedenle hesaplarda bu kadar yüklü paranın olduğu öğrenildi.

Bu haber toplam 2088 defa okundu.