Günün Tarihi:23 Şubat 2020

‘Siz yaşayın, devlet yaşasın’


Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 6736 sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hakkında düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Salonu’nda yapıldı.

Yüksek katılım

SGK’nın Yeniden Yapılandırmaya yönelik bilgilendirme toplantısına katılım hayli yüksek oldu. SESOB’a bağlı çok sayıda oda başkanı ve genel sekreterlerinde katıldığı toplantıda önemli bilgiler aktarıldı. İlgili oda başkanları konuşmalarında bilgilendirmenin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, esnafların bu bilince sahip olmasını istediler.

 

Devlet yaşasın

SGK İl Müdürü Nurten Canbarsoğlu, yaptığı konuşmada  sosyal güvenlik alanında maalesef çok sık sık yapılandırma çıktığının altını çizerek, “Biz aslında bundan hoşnut değiliz. Ama biz sizlere uyum sağlıyoruz. Ülkemizde gözü olmayan dünyada hiçbir ülke kalmadı. Devlette buna uyum sağlamak için bu yapılandırmaları yapmak zorunda kalıyor. Ödeyebilen ödüyor, ödeyemeyen de yine bizimdir. İcra servisimizde, işveren servislerimizde yapılandırmalarınızı yaparız. Yeter ki siz ayakta kalın, siz yaşayın, devlet yaşasın. Biz sizin emrinizdeyiz, biz sizin hizmetinizdeyiz” dedi.

 

Avantajları

Toplantıya katılan SGK Sigorta Primleri Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Biçer ise,  Yapılandırma Kanunu’nun 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, “Bu yapılandırmanın büyük kolaylık ve avantajları var. 15 Temmuz sonrası çok yoğun bir çalışma içerisine girdik. Belki de tarihinde ilk kez bir genelgeyi bu kadar hızlı bir şekilde çıkardık. Bu kanunun hepimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizlere bu imkanı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Burada soramadığınız soruları email ortamında da sorabilirsiniz. Biz sorularınıza burada elimizden geldiğinde cevaplamaya çalışacağız” dedi.

 

Detaylı sunum

Konuşmaların ardından Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Adem Aktaş tarafından 6736 sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hakkında sunum yapıldı.

 

Yapılandırılıyor

Aktaş, SGK’nın bu yapılandırma ile beyaz bir sayfa açtığını belirterek, “Haziran 2016 ve öncesi SGK’ya olan tüm borçlar gecikme cezaları ile yapılandırılıyor. Gecikme cezaları siliniyor, yapılandırılmış borcun tamamı ödenirse, borca eklenen enflasyon farkının yarısı siliniyor. Daha önce yapılandırılan borçların kalan taksit tutarı yeniden yapılandırılabiliyor. Haziran 2016 ve önceki dönemlere ait GSS prim borçları gecikme cezası, ceza zammı ve vade farkı uygulamaksızın peşin veya 12 taksitle ödenebiliyor. Bağ-Kur primlerini peşin ödeyenlere ise yüzde 5 indirim getiriyor” dedi. Şube Müdürü Aktaş, yapılandırmanın ayrıntılarını tek tek anlatırken, sunum sonunda toplantıya katılanların sorularını cevapladı.

3 Eylül 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 801 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU