Günün Tarihi:27 Şubat 2020

Adapazarı imarında 5 kat sinyali


Adapazarı Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında imarın 4 veya 5 kata çıkması, masaj solanlarına önlem alınması, şehir merkezindeki okulların yerine otopark yapılması, Hızırtepe Kışla Mahallesine Şehit Astsubay Ömer Halisdemir adının verilmesi karara b

Belediyenin asansörü

Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen meclis toplantısı Süleyman Dişli yönetiminde bazı kararlar aldı. Meclis toplantısının başında Engelli Meclis Üyesi Selim Özen’in asansörün bakımda olması nedeniyle salona gelememesi gündem oldu. Meclis Üyesi Hacı Rüstem Pirimoğlu konu ile ilgili, “ Asansör bozulduğu için kendisi buraya gelemedi. Kendisinin burada oturması için yer de yapılacaktı ancak o da yapılmadı” dedi.

 

Kaldırımlar sorun

Selim Özen’in gündem dışı sorunlarını kendisinin iletmesini istediğini belirten Pirimoğlu, “ Doktor Kamil Sokak’ta park sorunu yaşanıyor bu konuda bir çözüm istiyor. Selim arkadaşımızın iletmesini istediği bir diğer konu ise bankamatiklerin engelli kullanımına uygun hale getirilmesi konusu. Bazı sokaklarda esnaflar kaldırımları işgal ediyor ve vatandaşlara yürüyecek alan bile kalmıyor” dedi.

 

‘Zulüm ediliyor’

Hayrettin Hacıbektaşoğlu ise, “ Küçük Hamam sokak da aynı bu şekilde esnaflar tarafından kaldırımlar işgal ediliyor. Sitesi olan işletmeler şehir içinde bulunmamalı, örneğin toptancılar sitesi gibi. Ben bu konu ile ilgili zabıta müdürünü aradım ancak biz karışamıyoruz dedi. Vatandaşa zulüm ediliyor. Vatandaşın kaldırımda yürüme hakkı engelleniyor. Bazı esnafları zabıta bile durduramıyor, bunun önü kesilmeli” şeklinde konuştu.

 

Park eden araçlar

Araçların kaldırıma park ettiğini söyleyen Erhan Acar, “Adapazarı’nın her sokağında buna şahit olabilirsiniz. Bu sorunlar bizim sorunlarımız” dedi. Belediye Başkanı Süleyman Dişli ise, “İsmi zikredilen sokaklarla alakalı çalışma gerçekleştireceğiz. Büyükşehirle iyi bir irtibat sağlanarak şikayet edilen yerlerde çalışma yapacağız. Bunlar kökten bitmez çünkü şehrin alt yapısını ona göre yapmamışlar zamanında” dedi.

 

Yıkım teşekkürü

Dişli, “ 30 sene önce yanlış iller yapıldığı için bugün bunları konuşuyoruz. Ancak bundan 30 sene sonra bizim yaptığımız hataların konuşulmaması için planlamamızı doğru yapmamız gerekiyor. Geçen haftalarda yıkım kargaşası yaşadık. Bütün meclis üyesi arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kimse beni arayıp ne yapıyorsunuz demedi. Bu önemli bir durum yıkım faaliyetlerinde sağlam durmamız gerekiyor. İş tehlikeli bir boyuta gitmeye başladığı için yıkımlara başladık” şeklinde konuştu. 

 

Okulların yerine otopark

 

Otopark sorunu ile ilgili de konuşan gündem maddesi üzerin konuşan Başkan Dişli, konuyu takip ettiklerini söyledi.  Dişli, “ Şehrin otopark yükünü karşılayacak büyük otoparklar yapmamız gerekiyor. Bu yine Büyükşehir’in elinde. Biz birkaç teklifte bulunduk. Atatürk ve Nuri Bayar ilkokullarının bulunduğu arazilere otopark yapılıp yerine başka yerde okul yapma konusunda. Sayın Valimiz de konu ile ilgili Bakanlıkla görüştü ve olumlu dönüşler oldu. Şimdi bize düşen bu konuyu takip etmektir” dedi.

 

İmar 5 kata çıkabilir

 

Gündem dışı konuşmaların ardından meclis gündeminin görüşülmesine başlandı. Gündemin ilk 6 maddesi oy birliği ile imar komisyonuna gönderildi. İmar komisyonuna gönderilen maddelerden 5 bin metrekare ve üzerindeki parsellerde yüzde 30' u geçmemek üzere kat sayısı 1 kat arttırılabilir." hükmünün 12. madde olarak eklenmesini içeriyor. Madde eğer komisyondan sonra kabul edilirse merkezde belli binalarda 4 ve 5 kat izni alınabilecek.

İlgili imar maddesi

İlgili maddede komisyona bu haliyle gönderildi. “İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün, Adapazarı Kent Merkezi 1/1000 ölçekli revizyon Uygulama İmar Planı Plan Hükümlerinin Özel Hükümlerine; " Konut Alanlarında; 3000m² ve üzeri parsellerde E:1.10, 4000m² ve üzeri parsellerde E:1.15, 5000m² ve üzeri parsellerde E: 1.20, 7500m² ve üzeri parsellerde E:1.25, 10000m² ve üzeri parsellerde E: 1.30 olarak uygulama yapılabilir. 5000m² ve üzerindeki parsellerde TAKS: 0.30' u geçmemek üzere kat sayısı 1 kat arttırılabilir."

TAKS nedir?

Taban alanı çarpı arsa alanı formülü baz alarak TAKS hesabı yapılıyor.

1000 x 0,30 = 300 metrekare

Buna göre 1000 metrekarelik arsanın taban oturumu 300 metrekare olabiliyor.

 

TAKS nasıl bulunur ve hesaplanır?

Bir arsa üzerinde yapılacak binanın hangi özelliklere sahip olacağına; nasıl yapılacağına ilişkin hususlara imar durum belgesi kapsamında yer veriliyor. İmar Durum Belgesinde TAKS (taban alanı katsayısı) ve KAKS (kat alanı katsayısı) ile ilgili bilgilere de yer veriliyor. Peki bir yapının taban alanının ne kadar olacağı nasıl belirleniyor? TAKS nasıl hesaplanır, diyorsanız hemen yanıtlayalım. Taban Alanı Katsayısı olan TAKS, yukarıda da belirttiğimiz gibi arsadaki inşaatın taban oturum alanının arsaya oranını ifade ediyor.

 

TAKS hesabı örneği..

TAKS hesabı; taban alanı çarpı arsa alanı formülü baz alarak yapılıyor. Buna göre 1500 metrekarelik arsanın taban oturumu 450 metrekare olabiliyor.

1500 x 0,30 = 450 metrekare

Gelir tarifesi

Gündemin 7 ile 13 maddeleri arasındaki komisyon kararları oy birliği ile kabul edildi. 14 ve 15 maddeler de oy birliği ile kabul edildi. 15. Madde de yer alan 2017 yılı Mali Gelir Tarifesi ile ilgili söz alan Meclis Üyesi Erhan Acar, “ Tarifede makul artışlar yaptık. Ancak bakkal esnaflarımızı korumak adına herhangi bir artışta bulunmadık onlar için. Bir de ek madde de masaj salonlarının kolay açılmaması için tarife belirledik” dedi.

Masaj salonlarına önlem

Gazetemizde yer alan haberde masaj salonlarına Vali Hüseyin Avni Coş’un önlem alınması için girişimde bulunması da meclisin gündemine geldi.  Bu madde üzerinde söz alan AK Parti Meclis Üyesi Evren Çakırsoy ise, “ Bu millet bu kadar devletin arkasındayken biz de tarifeleri çok arttırmamaya karar kıldık. Rakamları çok küçük ölçülerde arttırdık. Masaj salonları ile ilgili de Sayın Valimizin ve başka yerlerden gelen söylemler sonrasında Kocaeli’den kaçan bu kimselerin buraya geldiklerini öğrendik. Bunun önüne geçmek için de 75 bin lira gibi bir ücret getirdik. Açmak için belediyeye bu rakamı ödeyecekler. Daha önce böyle bir bedel yoktu” şeklinde konuştu.

Şehit Halisdemirin adı yaşatılacak

Meclis Gündeminin son maddesinde de Hızırtepe Mahallesinde bulunan Kışla Caddesi'nin isminin değiştirilerek mevcut isminin yerine 15 Temmuz akşamı Şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir isminin verilmesi görüşüldü. Madde hukuk komisyonuna gönderildi. 

6 Eylül 2016 , Salı Bu haber toplam 3970 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU