Günün Tarihi:16 Ağustos 2022

‘Izdırap pazarlaması yapmayız’


Darbe girişimi sonrasında hukukun çiğnenmesine hiçbir şekilde göz yumulmaması gerektiğini ifade eden Milletvekili Zihni Açba, “Biz acı ve ızdırap pazarlaması yapmıyoruz. OHAL’in sağladığı yetkileri kullanarak, olağan dışı işler yapmaya kalkan herkes bilme

İhanet hamlesi

MHP Sakarya Milletvekili Zihni Açba, İl Başkanı Levent Bülbül ve il yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Serdivan Adıbahçe’de düzenlenen toplantıda konuşan Açba, “Bizim kanaatimize göre 15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilmeye çalışan darbe girişimi siyaset kurumunun çok çok ötesinde, Türkiye Cumhuriyeti ve TSK’yı itibar zafiyetine düşürmeyi amaçlayan bir terörist saldırı ve ihanet hamlesidir” dedi.

 

Demokratik kazanım

Açba, “ Bu ihanet hamlesi 250 demokrasi şehidi ve bin 500 yaralı Türk vatandaşının yanı sıra, TSK ve devletimizin uluslararası görüntüsünde büyük itibar kaybına sebep olmuştur. Ancak halkımızın darbelere karşı hafızasındaki birikim ve bu tip hareketlere karşı duruşunu netleştirmesi için açısından ise demokratik bir kazanım olarak arz etmektedir. Yaşananlardan ders çıkarması gereken siyaset kurumunun, 14 Temmuz itibari ile ülkemizde var olan hukuksuzluğu, adaletsizliği, adam kayırma gibi çirkin gerçekleri 15 temmuz sonrasında yok saymaya ve unutturmaya çalışması tarafımızca doğru bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

 

Kabul edilemez

15 Temmuz sonrasında OHAL kararlarının ardından, siyasi iktidarın panik uygulamalar gerçekleştirdiğini ifade eden Açba, “ bu uygulamaların kabulü asla mümkün değildir. 15 Temmuz 2016 sabahına kadar meşru sayılan, devletin resmi kurumlarının bilgi ve denetimi altında faaliyet gösteren okullarda çocukları okuyor diye insanların hain damgası ile açığa alınmaları, tutuklanmaları kabul edilemez” dedi.

 

Hesaplar görülür

Açba, “ OHAL’in sağladığı yetkileri kullanarak, olağan dışı işler yapmaya kalkan herkes bilmelidir ki; olağanüstü haller kalkığında hesaplar yeniden görülür. Bu süreçte hukukun çiğnenmesine hiçbir şekilde göz yumulmalıdır. Kurunun yanında yaşın da yanmasına müsaade edilmemelidir. Devlet yapısının en küçük hücrelerine kadar yayılmış olan ihanet şebekesi elbette temizlenmelidir. Ancak bir mazlumlar ve mağdurlar ordusunun oluşmasına da izin verilmemelidir” ifadelerini kullandı.

 

Takipçisi olacağız

MHP olarak her türlü terör ve ihanet oluşumuna karşı devletin vereceği mücadelenin ve sergilenecek olan doğru tavrın yanında olacaklarını ifade eden Açba, “Ancak iktidar ve yetki sahiplerinin yapacakları her yanlış uygulamanın da takipçisi olacağımızın da bilinmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Prensipler

Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Açba, mağduriyetlerle ilgili çalışmalarına yönelik bir soru üzerine, “ Biz bize ulaşan mağduriyetlerle alakalı herhangi bir acı ve ıstırap pazarlamacılığı yapmaksızın geceleri uykularımızı kaçıracak ölçüde ilgileniyoruz. Bu dönemde ciddi anlamda mağduriyetler ve acıların yaşandığı bir dönem. Partimiz özellikle insanların acıları üzerinden siyaset yapmamayı prensip edindiğimiz için çok fazla ortada görünmediğimizi düşünebilirsiniz. Biz hem ilimiz de, hem genel merkezimizde hem de TBMM çatısı altında gereken girişimleri yapıyor, öneriyor sunuyor ve takibini yapıyoruz. Biz bize gelen herkesi dinliyoruz. MHP’nin kapısı herkese açıktır” dedi.

 

Muhasebe kayıtları

Açba, “ Kamuya ait tüm kurum ve kuruluşların muhasebe kayıtları bence gözden geçirilmelidir. 17-25 Aralık tarihinden öncekiler ve sonrakiler de. Şu anda kayyum atanan şirketlerden bazı müdürlükler ihalesiz alımlar gerçekleştirmişler. Bunların incelenmesi gerekmektedir. Bu noktada sayın valimizin dikkatini bu konuya çekmek istiyorum. Toplu alımlar gözden geçirilmelidir” dedi.

 

Dikkatli olunsun

Bu duruma rağmen sadece Bank Asya’dan işlem yapan memurların işten alındığını ifade eden Açba, “ İlk zamanlarda bu tür yanlış görevden almalar oldu. Daha sonra bu yanlışlardan geri dönüşler oldu tabi ama şu unutulmamalıdır ki insan itibarına verilen zararın tazmini mümkün değildir. Karar verme noktasında olan tüm yetkililerin atacakları her adımda dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu uyarılarımıza karşılık alma ümidimiz de çok zayıf. Samimiyetlerine güvenmek konusunda emin olamıyorum. Ama inşallah yanılırım” dedi.

 

MHP’de yapılanma

İl ve ilçe teşkilatlarında FETÖ mensuplarına karşı iç denetim yapıp yapmadıklarına yönelik bir soru üzerine ise Açba, “ Biz bu yapılanmanın 12 Darbesi sonrasından itibaren devletin içine sızma çalışmamalarını tespit ettiğimiz için kendimizden çok eminiz. Ancak MHP bir siyasi partidir. Herkes partimize üye olabilir. Her vatandaşımıza kapımız açık. Bize mağdur olarak gelen kimseye de parti kimliğini sormuyoruz. Ama mağduriyetlerinden emin olduğumuz kişilerin bilgilerini bakanlıklara ulaştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Meral Akşener

Meral Akşener hakkında sorulan sor üzerine ise Açba, “ Meral Akşener partiden atılmadı, ihraç edildi. Disiplin kurulu sadece parti için disipline aykırı davranışları olduğu için ihraç edildi. FETÖ’cü olduğu için değil. Böyle bir kararı sadece yargı verebilir” dedi.

 

Eyyamcılık

MHP’nin her hal ve şarta Türkiye’nin yanında olması gerektiğini ifade eden Açba, “ Hesaplarımızı Türkiye’nin yarınları için yapmalıyız. MHP’nin tavrı her zaman aynı olmuştur” dedi. İdam tartışmaları hakkında da konuşan Açba, “Biz idam cezasının kaldırılmasına karşı çıkan tek parti MHP’dir. Bu konuda yapılan açıklamalar eyyamcılık ve şarlatanlıktır. Hukukta bu hainleri asalım diye karar alamazsınız. Suçun işlenmesinden önce kararı almanız gerekmektedir” dedi.

 

Çirkin olay

Darbe girişimi öncesinde Tugay Komutan Vekili olarak ilimize atanan Uğur Coşkun’un bir haftada tüm birlikleri gezerek ‘tatbikat olursa herkes birliklerde toplanacak’ dediğini belirten Açba, “ O gece birçok subay ve astsubay bu nedenle birliklerine gitti. Çoğu valiliğe terör saldırısı olduğunu zannediyordu. O gece bir grup vatandaş askeri lojmanların önüne giderek ‘bunların karıları bizlere helaldir verin onları bize’ demişler ve kapılarına dayanmışlar. Bunlar subay ve astsubayların evleri. Ben bu aileleri dinledim. Bir takım hareketleri yaparken çok dikkatli olmalıyız” dedi.

27 Eylül 2016 , Salı Bu haber toplam 1214 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU