Günün Tarihi:25 Haziran 2022

‘Darbe Girişiminin Kritiği’


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Ortadoğu Enstitüsünce ‘Darbe Girişiminin Krizi ve Kritiği’ konferansı düzenlendi.

28 Şubat

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan Ortadoğu Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal İnat, darbelerde iç dinamikler kadar dış dinamiklerin de söz konusu olduğunu söyledi. Türkiye'nin ekonomik dinamiklerin ortaya çıktığı darbelerle karşı karşıya geldiğini belirten İnat, “Mesela 28 Şubat darbesi ekonomik dinamiklerin daha çok öne çıktığı bir darbe girişimiydi. Ancak bütün Türkiye'nin yaşamış olduğu neredeyse 10 yılda bir yapılan bazıları başarılı, bazıları başarısız olmuş darbe girişiminde dış dinamiğin asıl önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Belirleyici

İnat, darbenin, dışarıdaki bazı aktörlerin bir ülke içerisinde en etkili ve en kaba müdahale araçlarından bir tanesi olduğunu dile getirerek, “Darbenin ötesinde çok rafine, ince manipülasyon ve müdahale araçları söz konusu. Eğer darbeye kadar iş varmışsa demek ki diğer araçlar çok fazla olmamış demektir. Yani medya üzerinden yapılan manipülasyonlar başarılı olmadığı zaman işin darbeye kadar götürülmeye başlandığını görürsünüz. Sayabileceğimiz bütün darbelerde dış dinamik, faktörlerin çok belirleyici olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

‘En kötü şey’

‘Darbe, bir ülkenin başına gelebilecek en kötü şeydir’ diyen İnat, şu ifadeleri kullandı, “Türkiye yakın zamanda böyle bir tehlikeyi atlattı. Bu son darbe girişiminin ötekilerinden farkı başarısız olmasıydı. 27 Nisan e-muhtırada hükümetin kararlı duruşu etkili olmuştu ama bu defa hükümetin kararlı duruşu yetmeyecekti. O yüzden halkın kararlı duruşu belirleyici oldu. Halkın kararlı duruşu sayesinde darbenin püskürtülmüş olması bundan sonraki dönem içinde Türkiye için bir örnek teşkil ediyordur inşallah. Bundan sonra Türkiye'de kimse darbe yapmaya teşebbüs etmez. Dolayısıyla bu darbe girişimi her yönüyle konuşulmayı hak ediyor. Bu ve bundan önceki darbelere, bütün yönlerine ışık tutmayı, arkasında kimler vardı, neden böyle bir girişim söz konusuydu, 15 Temmuz darbe girişiminin öncekilerden farkı nedir ki çok farkları olduğunu bugün yapılacak konuşmalardan göreceğiz hepimiz. Bütün bu yönleriyle darbe konusuna ışık tutmayı amaçladık”

‘Destek veriyoruz’

Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas da diğer ülkelerde darbe girişimi konusunda gözükenden farklı bir algı oluşturulmaya çalışıldığını kaydetti. Bu konuda İletişim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Sosyoloji Bölümünün bir çalışması olduğunu ve darbe girişimiyle alakalı bilgilendirme kitapçığını hazırladıklarını vurgulayan Elmas, “Ayrıca, öğrencilerimizi, toplumu bilinçlendirme çalışmaları var, bunu panellerle yapıyoruz. Öğrenci topluluklarının çalışmaları var. Yönetim olarak hepsine destek veriyoruz. Bu konuda yapılacak çalışmalara her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Konferansta, gün boyu ‘Darbe Girişiminin Nedenleri’, ‘Darbe Girişiminin Nasıl gerçekleştiği’ ve ‘Darbe Girişiminin Sonuçları’ başlıkları ele alındı.

29 Eylül 2016 , Perşembe Bu haber toplam 1155 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU