Günün Tarihi:5 Haziran 2020

‘Eğitimde fırsat eşitliği bu mu?’


Okullarda kaynak kitaplarının yasaklanması, ders kitaplarının toplatılması nedeniyle tepkili olan veliler, çocuklarının eğitim hakkının ellerinden alınmamasını istediler. Veliler, devlet okullarından toplatılan kaynak kitaplarının özel okullardan da topla

Dersler boş geçiyor

Eğitimde yaşanan kitap sıkıntısını aktarmak için gazetemizi ziyaret eden Atatürk İlkokulu veliler, son günlerde müfettiş baskılarıyla yapılanların kabul edilemez olduğunu söylediler. Gazetemizi ziyaret eden veliler, bir ay sonra TEOG sınavlarının gerçekleşeceğini, ancak çocuklarının derslerinin kitapsızlık nedeniyle boş geçtiğini, ödev yerine müzik etkinliği yapan çocukların geleceğine ipotek konulduğunu belirterek, Vali Hüseyin Avni Coş’a seslendiler.

 

Özel okullarda

Çocuklarının okullarda kitap sıkıntısı nedeniyle huzursuz olduğunu, kaynak kitap araması yapan müfettişlerin zorla çantaları aradığını, çocuklarının müfettiş araması nedeniyle psikolojilerinin bozulduğunu belirten veliler, “Hani eğitimde fırsat eşitliği. Devlet okullarında toplatılan kaynak kitaplar, neden özel okullarda da toplatılmıyor. TEOG sınavlarına bizim çocuklarımız girecek. Devlet okulları bu sınavda dökülecek ama özel okullar ipi göğüsleyecek. Hani eğitim anayasal hak değil mi? Eğitimde fırsat eşitli bu mu?” şeklinde konuştular.

 

Her gün zarar

Veliler, “Çocuklarımızın ders kitabı yok, kaynak kitabı yok, alıştırma kitabı yok, bütün gün ders yok. Bizim çocuklarımızın yarım dönemleri heba oldu. Bunun hesabını kim verecek. Böyle bir olay bir tek Sakarya’da yaşanıyor. Komşu Kocaeli’de böyle bir skandal yok. Her gün gün çocuklarımızın zararına oluyor. Zaten uzun bir tatil geçidiler. Şimdi okula başladılar ama ders yapmıyorlar. İnternetten ders çalışma bile yasak. Depremle mağdur olan ilimiz, adeta ikinci bir depremi yaşıyor” dediler.

 

Saygı duyuyoruz

Veliler adına açıklama yapan Aile Birliği Başkanı Şükran Karslı, “Bizler Atatürk İlkokulu velileri olarak, her konuda vatandaşın yanında yer alan sayın valimizin ilimiz çapında kaynak kitapların okullarımızda kullanılmaması ve devletin verdiği kitaplarla eğitim öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesiyle ilgili yapmış olduğu denetimlere saygı duyuyoruz. Ancak köklü bir geçmişe sahip okulumuzda öğretmenlerimiz, her zaman özverili çalışmalarıyla çocuklarımıza üst düzeyde bilgi ve beceri kazandırmak, onları hem hayata hem de bir üst okula hazırlamak için büyük çaba göstermektedirler” dedi.

 

Olumsuz etkiledi

Karslı, “Bu güne kadar hiçbir öğretmenimizden ya da idarecimizden zorla bir kaynak alımı talebiyle karşı karşıya kalmadık. Aksine biz veliler öğretmenlerimizi daha çok kaynak kullanımı konusunda zorladık. Bir kaynak alımı olmuş olsa bile biz velilerin talebiyle neticesinde olmuştur. Okulumuzsa yapılan son denetimler neticesinde okul müdürümüzün açığa alınması ve öğretmenlerimizin soruşturulması hem öğrencilerin, hem velilerin hem de öğretmenlerimizin motivasyonlarını olumsuz yönde etkilemiştir” dedi.

 

Tespit edilmesi

Karslı, “Elbette bizler de devletine bağlı ve yasalara saygılı bireyler olarak, kaynak kullanımı konusunda bir menfaat ilişkisi içinde olanlar varsa tespit edilmesi ve gerekirse cezai müeyyide uygulanmasından yanayız. Ancak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın iyi yetişmesi adına yasalar çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığımızın onayından geçmiş materyallerin ve kaynakların kullanımı tamamen biz velilerin istekleri doğrultusunda olmaktadır” dedi.

 

Baskı ve ısrar

Karslı, “Kitapların programa uygunluğunu ve içeriğini bizler bilemeyeceğimiz için öğretmenlerimizin fikrine de ihtiyaç duymaktayız. Okulumuz öğretmenlerinin kaynak kullanımı ve ilgili hiçbir baskısı ve ısrarı söz konusu olmamıştır. Ayrıca bu güne kadar okulumuzda ders kitaplarının bir tarafa bırakılarak kaynaklardan ders takip edilmesi gibi bir durumla karşılaşmadık. Bu anlamda eğitime gönül vermiş veliler olarak, sadece çocuklarımızın iyi yetişmesini, vatanına milletine hayırlı, bilgi ve becerisiyle dünya ile yarışabilecek bireyler olarak hayata atılmasını hedeflemekteyiz” dedi.

 

Derinden sarstı

Karslı, “TEOĞ sınavlarına, üniversite sınavına ya da bir üst sınıfa hazırlanma çabasında olan çocuklarımızın kendilerini geliştirmek adına velilerinin de onay vermesiyle farklı kaynaklar kullanmaları, karşılaştığı zorluklarda öğretmenine danışmalarının kimseye bir zarar getirmeyeceğini aksine yararlı olacağını düşünüyoruz. Çocuklarımızın gelişmesinde çok büyük emeği olan öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin konuyla ilgili üzücü sonuçlarla karşılaşması biz velileri de derinden sarsmaktadır” diye konuştu.

 

Valimizin hoşgörüsü

Karslı veliler adına yaptığı açıklamasını şu ifadelerle tamamladı. “Ayrıca bu denetimlerin sadece devlet okullarına yönelik olması, özel okullara kaynak kitap kullanımı ile ilgili bir sınırlama getirilmemesi de adil bir durum değildir. Her konuda vatandaşın yanında olan ve her kesimden insanın güvenini kazanan sayın valimizin takdiri ve engin hoşgörüsüyle bu konun da en kısa sürede çözüme kavuşacağına inanıyoruz. Saygılarımızla.”

9 Ekim 2016 , Pazar Bu haber toplam 1311 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU