Günün Tarihi:27 Eylül 2020

‘Şiiri F-16’ya meydan okuyan çiftçi öğretti’


Sakarya Büyükşehir Belediyesi 16. Sapanca Şiir akşamları Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü ve AKM’de gerçekleştirilen iki program ile devam etti.

15 Temmuz

Günün ilk buluşmasında şiir dünyasının önemli isimleri Sakarya Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Şiir sunumları ile davam eden programda daha sonra Ricardo Moyano, Enver Mete ve Murat Süngü müzik dinletisi gerçekleştirdi. Günün ikinci etkinliğinde ise AKM’de ‘15 Temmuz ve Türk Şiiri’ konulu konferans düzenlendi. Programda İsmail Kılıçarslan, Furkan Çalışkan, Gökhan Ergür ve Sıddık Ertaş 15 Temmuz darbe girişimi bağlamında Türk şiirini ele aldı.

 

Destanlara

Panelde ilk sözü alan ve 15 Temmuz’u destan olarak yorumlayan Sıddık Ertaş, “15 Temmuz’daki başarı tamamen bu toplumun kitlesi tarafından gerçekleştirilmiştir. O gece halk şiirin ve destanın pratik olarak ne demek olduğunu bize göstermiştir. Destan diyorum çünkü 15 Temmuz’da bir destan yazılmıştır. Şiir de her zaman bu tarz destanlara ve toplumsal olaylara hızlı bir şekilde tepki verir” dedi.

 

Kafa yorarak

Erüaş, “Hızlı tepki verir ama hızlı yazılmaz. Hızlı yazılan şiir bir destana değil pankart metnine dönüşür. Şiir yazarken düşünerek ve hangi zihniyetin söz konusu sorunu ürettiğine kafa yorarak yazmak gerekir. Bu bakımdan bizim yazdığımız şiirler 15 Temmuz’u üreten, tankları topları halka çeviren zihniyetin bir eleştirisidir” şeklinde konuştu.

 

Yılana sarılır

15 Temmuz’un sebeplerinden bahseden İsmail Kılıçarslan ise, “15 Temmuz’da olanlar hem bizim hem müesses nizamın suçudur. 2002’de bir gazete ‘aman dikkat bu adamlar gelmesin, gelirlerse Cumhurbaşkanı seçecekler’ diye manşet attı. Türkiye’deki müesses nizam değişime bu kadar direnince, değişimi içine sindiremeyince ‘denize düşen yılana sarılır’ sözü gibi bu sümüklü vaizin, bu alçak herifin bize uzattığı havuca tav olduk” dedi.

 

Kabahatin büyüğü

Kılıçarslan, “Ama gene de kabahat bizde. Kendimizi iyi anlatabilirdik. 15 Temmuz’da aslanlar gibi durduğumuz gibi 2005’te 2006’da da durabilirdik. Kabahatin büyüğü bu adamlara güven geliştirdiğimiz için bizde. Bir kez ABD’nin olan sonsuza kadar ABD’nin olur. Bu değişecek bir kanun gibi durmuyor” dedi.

 

Halktan öğrendik

Panelin devamında söz alan ve 15 Temmuz’u istiklal harbine benzeten Furkan Çalışkan, “İstiklal harbinin başladığı yerlerden biri Kastamonu’daki Nasrullah Cami’ydi. Neden orada başladı? Çünkü Kastamonu Nasrullah Cami’nin kürsüsünde Mehmet Akif vardı. Mehmet Akif’in orada verdiği vaaz cephede askerin cebinde, komutanların dilindeydi. İşte bu şiirdir. Bu bizim aradığımız şeydir. Türk şiirinin 15 Temmuzla ilişkisi böyle bir şeydir. 15 Temmuz’dan sonra hiç şiir yazmasak dahi ben bir yabancıya Türk şiirini 15 Temmuz’la açıklayabilirim” dedi.  

 

Köprüde öğrendik

Çalışkan, “15 Temmuz Türk şiirini açıklamak için son derece yeterlidir. Çok büyük kuramlara, teorilere gerek yok. Biz şiir yazan insanlar da aslında şiirin ve halkın ne demek olduğunu o gece öğrendik. Çengelköy’de öğrendik, köprüde öğrendik, Genelkurmay’ın önünde öğrendik, Saraçhanede öğrendik. Bize Türk şiirinin politikasını Ankara Kazan’da F-16’ya meydan okuyan bir çiftçi öğretti” ifadelerini kullandı.

 

Duygu yüklü

Panelin son konuşmacısı olan ve Türklüğün zorluklarla mücadele etmek olduğunu söyleyen Gökhan Ergür ise, “Şiir kritik dönemlerin sanatıdır ve Türkiye o kritik dönemlerden asla çıkmaz. Türk halkı ve Türk şairi de bu kritik zamanların sınavını her zaman çok iyi bir şekilde vermiştir. O gece birçok insan yorganın altına saklandığı vakit şairler, yani o duygu yüklü, çiçek, böcek, aşk şiirleri yazarak fular bağlayan şairler, sokağa çıkıp kavgaya karıştılar. Bir gece sürdü bin gece de sürse orada olacaktık” dedi.

 

14 Ekim 2016 , Cuma Bu haber toplam 951 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU