Bakkal amcanın market tepkisi1 Kasım 2016, Salı

Rekabet koşulları

Her sokak arasında, mahalle başlarında açılan zincir marketlerin artık tehlikeli boyuta geldiğini belirten Başkan Akdardağan, “Kontrolsüz ve rahat bir şekilde açılan bu marketler esnafımızı bitirirken, yanıltıcı kampanyalarla tüketiciyi de zarar veriyor. Bu marketler kendi aralarında rekabet koşulları nedeniyle en son kendilerini bitirecek ama iş işten geçmiş olacak. Her zaman olduğu gibi yine olan esnafımıza, tüketicimize ve ekonomimize olacak” dedi.

 

Tezgahtar yaptılar

Bu tür marketlerin sabah kalkıp pazarda tezgah açar gibi şube açmaması gerektiğine vurgu yapan Bakan Akdardağan, “Zaman zaman aynı sokakta aynı markanın 3-4 tane şubesi oluyor. TESK’in son rakamlarına göre bu tür marketlerin sayısı 25 bine dayandı. İşin kötü tarafı bu tür marketler küçük esnafı, bakkalı da bünyesine katıyor. Bakkalı tezgahtar, çiftçiyi ise işçi yapıyorlar. Rekabete dayanamayan bakkal esnafı bu marketlerde tezgahtarlık yapmaya mecbur kalıyor. Bu ortamda hem esnafımız, hem de tüketicimiz darbe üstüne darbe yiyor” dedi.

 

Sınırlama getirilmeli

Akdardağan, “Lütfen biraz düşünelim. Küçük bir sokakta tek bir bakkal var ve bu bakkal tüm mahalle sakinlerine hizmet ediyor, sırdaş oluyor, kolluyor, gözetiyor. Ama aynı sokakta açılan zincir marketler ne yapıyor, kuruşuna kadar sizden ücret alıyor. Böyle bir ortamda nasıl ayakta kalınabilir. Ekonominin mantığına bile ters olan bu marketlere artık sınırlama getirilmeli.” dedi.

 

Hayati derecede

Esnafın korunması ve desteklenmesinin tüketicilerinde korunması anlamına geldiğine dikkat çeken Başkan Akdardağan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yapacağı düzenleme ile nüfus yoğunluğuna göre açılacak işyeri sayısının belirlenmesini son derece hayati bulduklarını, düzenlemelerin en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini, marketlerin kafalarına göre şube açmamalarını belirterek her düzenlemenin takipçisi olacaklarını kaydetti.

 

Bu haber toplam 1052 defa okundu.