Günün Tarihi:16 Haziran 2021

Bakkal amcanın market tepkisi


Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, sokak aralarında mantar gibi türeyen zincir marketlerin önce esnafı, sonra tüketiciyi ve son olarak rekabet koşulları nedeniyle birbirlerine bitireceğini belirtti.

Rekabet koşulları

Her sokak arasında, mahalle başlarında açılan zincir marketlerin artık tehlikeli boyuta geldiğini belirten Başkan Akdardağan, “Kontrolsüz ve rahat bir şekilde açılan bu marketler esnafımızı bitirirken, yanıltıcı kampanyalarla tüketiciyi de zarar veriyor. Bu marketler kendi aralarında rekabet koşulları nedeniyle en son kendilerini bitirecek ama iş işten geçmiş olacak. Her zaman olduğu gibi yine olan esnafımıza, tüketicimize ve ekonomimize olacak” dedi.

 

Tezgahtar yaptılar

Bu tür marketlerin sabah kalkıp pazarda tezgah açar gibi şube açmaması gerektiğine vurgu yapan Bakan Akdardağan, “Zaman zaman aynı sokakta aynı markanın 3-4 tane şubesi oluyor. TESK’in son rakamlarına göre bu tür marketlerin sayısı 25 bine dayandı. İşin kötü tarafı bu tür marketler küçük esnafı, bakkalı da bünyesine katıyor. Bakkalı tezgahtar, çiftçiyi ise işçi yapıyorlar. Rekabete dayanamayan bakkal esnafı bu marketlerde tezgahtarlık yapmaya mecbur kalıyor. Bu ortamda hem esnafımız, hem de tüketicimiz darbe üstüne darbe yiyor” dedi.

 

Sınırlama getirilmeli

Akdardağan, “Lütfen biraz düşünelim. Küçük bir sokakta tek bir bakkal var ve bu bakkal tüm mahalle sakinlerine hizmet ediyor, sırdaş oluyor, kolluyor, gözetiyor. Ama aynı sokakta açılan zincir marketler ne yapıyor, kuruşuna kadar sizden ücret alıyor. Böyle bir ortamda nasıl ayakta kalınabilir. Ekonominin mantığına bile ters olan bu marketlere artık sınırlama getirilmeli.” dedi.

 

Hayati derecede

Esnafın korunması ve desteklenmesinin tüketicilerinde korunması anlamına geldiğine dikkat çeken Başkan Akdardağan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yapacağı düzenleme ile nüfus yoğunluğuna göre açılacak işyeri sayısının belirlenmesini son derece hayati bulduklarını, düzenlemelerin en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini, marketlerin kafalarına göre şube açmamalarını belirterek her düzenlemenin takipçisi olacaklarını kaydetti.

 

1 Kasım 2016 , Salı Bu haber toplam 1112 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU