Galericiler projeyi seçti9 Kasım 2016, Çarşamba

Proje ortağı

S.S. Sakarya Oto Galericileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafından 2. El Oto Galericileri Sitesi çalışmaları kapsamında  "Mimari Projelerin Tanıtımı" toplantısı Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ali Coşkun Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başta olmak üzere, Kooperatif Başkanı Hakan Sahip ve dernek üyesi proje ortağı çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

 

Üç proje

Toplantının açılış konuşmasını yapan S.S. Sakarya Oto Galericileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Sahip, 2. El Oto Galericiler Sitesi’nin oluşturulması konusunda çalışmaların yoğun olarak devam ettiğini ve belli bir noktaya gelindiğini belirterek, “Projemizin bu aşamaya gelmesinde çok önemli katkıları olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu’na ve Sayın Mahmut Kösemusul’a çok teşekkür ediyoruz.  Bize inandılar, destek oldular. Galericiler Sitesi’nin kurulması ile ilgili üç mimari proje üzerinde yoğunlaştı.  Bunlardan bir tanesini hep birlikte seçeceğiz” dedi.

 

Ortak akıl

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ise “Büyükşehir Belediyemizle birlikte ortak akıl ve ortak vizyonda çalışarak örnek kümelenme projesini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün burada bulunan esnaf arkadaşlarımızla projenin ayrıntılarını netleştireceğiz” şeklinde konuştu.

 

Modern eser

Hem işlevi hem mimarisi anlamında örnek bir çalışma olacağına inandıkları projede hızla yol aldıklarını belirten Başkan Kösemusul, “Sakarya’da otomobil ticareti yapan esnafımızla her fırsatta bir araya gelerek istişare ortamında kararlar aldık. Galericiler Sitemiz, hem kentimiz hem de bölgemiz için her yönüyle örnek gösterilecek bir çalışma olacaktır. Modern bir çalışmayı inşallah tecrübeli işletmecilerimizle hep beraber istişare ederek onların tavsiyeleri ve hassasiyetiyle modern bir eseri Sakarya’mıza kazandıracağız.” şeklinde konuştu.

 

Destek teşekkürü

Sanayi ve ticarette en doğru yöntemin kümelenme olduğunu vurgulayan Başkan Mahmut Kösemusul, sanayide OSB’ler, ticarette ise Organize Ticaret Bölgeleri oluşturarak şehirde ciddi bir dönüşümü başlattıklarını belirtti. Kösemusul, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Zeki Toçoğlu dönüşüm çalışmalarımıza yol göstererek büyük destek veriyor, çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Şehir hepimizin

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da “Bu şehir hepimizin” diyerek başladığı konuşmasında, “Yaşadığımız kentte yanlışlara karşı, doğrulara sahip çıkarsak başarılı oluruz. Her zaman yöneticiler tek başına bir şeyler yapamaz. Birlikte yaparsak anlamlı olur, değerli ve kalıcı olur” dedi.

 

Düzenli olacak

Yapılan sektörel çalışmalarda ilgili her kesimin görüşünü alarak hareket ettiklerinin altını çizen Başkan Toçoğlu, “Sakarya’mız için gayret gösteren işletmelerimizin de çağın şartlarına uygun olarak ticari yaşamını güncellemeleri gerektiğini savunuyoruz.  İç İşleri Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda şehir merkezlerinde bu ve benzeri sektörlerde olduğu gibi otomobil ticareti yapılmayacak.  Bu amaçla yeni bölgemizde bir arada, tertipli, düzenli bir 2. El Oto Galericiler Sitesi’ni inşallah başarı ile tamamlayacağız” dedi.

 

Çağın gereklilikleri

Toçoğlu, “ SATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Mahmut Kösemusul ve Meclis Başkanımız Akgün Altuğ’un katkılarıyla bu bölge sektörümüze kazandırıldı. Yaptığımız işin gayretimize değmesi gerekiyor, günü kurtarmak için iş yapmamalıyız. 2. El Galericiler Sitesi’nin sadece işlevsel olarak değil mimari açıdan da çağın gereklerine hitap etmesi önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak gereken desteği vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Mimari proje

Mimar Ömer Yılmazer üç farklı mimari proje sunumu hazırladıklarını belirterek proje detayları ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Organik Tasarım, Kırıklı Tasarım ve Altıgen (Petek ) Tasarım olarak üç farklı mimari proje üzerinde yoğun çalışmalar yürüttüklerini belirterek farklı konseptlerde hazırlanan içerikler konusunda bilgi verdi.

 

Oto pazarı

Mimar Yılmazer, “Üç projemizde de içerik olarak aynı kriterler mevcuttur.  Şöyle ki; toplam 30 bin metrekare alan üzerinde; her biri yaklaşık tahmini 127metrekare olacak ofisler olacak. Asma kat planı uygulanacak. Asma katla birlikte 120-130 metrekare arasında değişen her bir galeriye ait toplam 12 araçlık kapasiteli alan olacak. 9 araç açık 3 araç kapalı alan otoparkı olacak şekilde dizayn edildi. Genel Merkez binası, noter, banka, sosyal alan, restoranlar, açık oto pazarı, özel otopark alanı ile tüm ihtiyaçlara karşılık verecek nitelikte planlanmıştır” dedi.

 

Geleceğe dokunuş

Mimar Yılmazer’in sunumunun ardından “Bir Şehrin Gelecek Tarihine Dokunuş” temalı mimari projelerin tanıtım videosu izlendi. Proje ortağı galericilerin soru cevap bölümünün ardından yeterince istişare edildikten sonra mimari 3 proje arasından Altıgen (petek )tasarım olarak dizayn edilen çalışma katılımcılar tarafından oy birliği ile seçildi. 

Bu haber toplam 1875 defa okundu.