Günün Tarihi:16 Nisan 2021

Lider kadınlar konuşuyor


TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) iş birliğinde düzenlenen Lider Kadınlar Çalıştayı Sapanca'da yapılıyor.

Şehitlere rahmet

Törene katılan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Mardin'in Derik Kaymakamlığına PKK'lı teröristlerce el yapımı patlayıcı ile düzenlenen saldırı sonucu yaralanan ve Gaziantep'te tedavi gördüğü hastanede şehit düşen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk ve tüm şehitlere rahmet, gazilere de acil şifalar diledi.

 

Rol aldığı

Erkek ve kadınsız bir dünyanın düşünülemeyeceğini belirten Bakan Işık, erkek ve kadının birbirine hayati derecede muhtaç olduğunu ifade etti. Medeniyet değerlerinde kadının her zaman toplumda merkez rol aldığını anlatan Işık, bu durumun erkek egemen bir medeniyet olmadıklarını gösterdiğini bildirdi.

 

Erdoğan gösterdi

Bakan Işık, Osmanlı'nın son döneminde kadının henüz bilinmeyen nedenle toplumun merkezinden itilmeye çalışıldığını anımsatarak, "Bunun pek çok sebebi olabilir ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını vermesiyle başlayan süreçte kadın adım adım toplumun merkezinde rol almaya başladı ama Atatürk'ten sonra kadının toplumun merkezine taşınmasına en fazla gayreti Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gösterdi." diye konuştu.

 

Siyasette kadın

AK Parti kongrelerinde Erdoğan'ın parti genel başkanıyken, listedeki kadın sayısına çok önem verdiğine işaret eden Bakan Işık, şöyle konuştu: "Yüzde 30 oranını yakaladınız mı? Yakalamadınız mı? Yakalamadığımız zaman yediğimiz fırçayı biz biliyoruz. Ondan sonra da milletvekili sayısında ciddi artış oldu. Bu önümüzdeki dönem açısında ümit verici bir anlayıştı. Kadına karşı her türlü ayrımcılıkla mücadele ettik. Bir dönem Türkiye'de saçma sapan bir başörtüsü yasağı vardı. İsteyen kadın istediği gibi giyinir. Buna kimsenin müdahale hakkı olmamalıdır, olamaz. Bunu savunanların başörtüsünden dolayı mağdurların hakkını savunmaması da tezattır. Dün Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı iş yerlerinde çalışan muvazzaf asker olmayan tüm kadınlarımızla ilgili bu yasağı ortadan kaldırdık."

 

Adalet temeli

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu’da, "Tarihi ve manevi dinamiklerle beslenen, adalet temelinde kalkınmayı hedef edinmiş yeni Türkiye'de, kadınlarımız, toplumsal değişimin ve dönüşümün en önemli mimarlarıdır" dedi.

 

Çözümü kolay

Katırcıoğlu, kadına dair problemleri yine kadınların etkin olduğu mekanizmalar marifetiyle çözeceklerine inandıklarını belirterek, kadınların karar verme ve politika yapma mekanizmaları içinde var olmasının sorunların çözümünü kolaylaştıracağını anlattı.

Kadınların siyasal hayata daha fazla katılması, temsil edilmesi ve sorumluluk almasının siyaset üstü bir mesele olduğunu kaydeden Katırcıoğlu, "Bu bir demokrasi, insan hakları ve kalkınma meselesidir." dedi.

 

Cinsiyet eşitliği

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi Ülke Program Direktörü Fulya Vekiloğlu da birimlerinin kadınların hayatın her alanına eşit katılımları ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin kurulması için dünyada projeler ürettiğini belirtti.

 

Önemli adımlar

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ise kadınların 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde önemli rol aldığını anımsatarak, kadının toplumdaki gücü ve etkisinin artırılması gerektiğini kaydetti. Yılmaz, kadın erkek fırsat eşitliği konusunda son yıllarda önemli adımlar atıldığını belirtti.  TBMM'nin kadın milletvekilleri ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyelerini bir araya getiren çalıştay bugün sona erecek.

14 Kasım 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 945 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU