Günün Tarihi:10 Ağustos 2020

ISEM2016'da başarılı son


Sakarya Üniversitesi’nin de işbirliğinde Alanya’da düzenlenen “3. Uluslararası Çevre ve Ahlak Sempozyumu (ISEM2016)” başarıyla tamamlandı.

Alanya’da

ISEM2016, 4-6 Kasım tarihleri arasında, Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), Akademik Platform, Sakarya Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ve Çevre Vakfı işbirliği ile Antalya’nın Alanya ilçesinde yapıldı.

23 oturum

Alanya Wome Deluxe Hotel'de düzenlenen ISEM2016, bilim camiasını Alanya'da buluşturdu. 137 bilimsel bildirinin sunulduğu sempozyuma, bildiri sahipleri olarak başta Bosna-Hersek, İran, Pakistan olmak üzere 10 farklı ülkeden katılım sağlandı. ISEM2016'da toplam 23 oturum gerçekleştirildi. Sadece sorunların ifade edilip geçildiği bir veri gösteriminin ötesinde temel ahlaki perspektiften de bakılmasının amaçlandığı sempozyum, çevresel sorunların teknik, iktisadi ve sosyal alanlardaki uzmanların birlikteliğinde tartışılacağı ender bir uluslararası platform olma özelliği de taşıyor.

Katılım

Sempozyumun açılışına ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Muzaffer Özcan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Çevre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Gültekin, Sakarya Üniversitesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nden Düzenleme Kurulu ve Bilim Kurulu Üyeleri, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Alanya Müftüsü Mustafa Topal, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Tanıtıcı bilgiler

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, açılış konuşmasında Türkiye’nin değişik illerinden ve yurt dışından gelen katılımcıları Alanya'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, hem Alanya, hem de ALKÜ hakkında tanıtıcı bilgiler verdi.  Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Alp, sempozyumun 6 kurumun işbirliğinde gerçekleştirmekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, günümüz dünyasında giderek artan önemli çevre sorunlarının giderilmesine yönelik çabalar artsa da, genelde günübirlik çözüm arayışlarının devam ettiğini söyledi.

Ahlak ilişkisi

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Eyüp Debik, ÇEKUD ve Çevre Vakfı adına söz alarak, “Çevre konusu, üzerinde her bilim disiplinin az çok bir şeyler söyleyebildiği nadir alanlardan biridir. Bundan yaklaşık 20 yıl önce yola çıkan ÇEKUD ve Çevre Vakfımız da bu söylenenlerin kalıcı ve bilimsel olması amacıyla ulusal ve uluslararası sempozyumlar düzenlemektedir. İşte bugün burada çevre konusunun ahlak ekseninde değerlendirilmesi için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Daha önce gerçekleştirdiğimiz sempozyum bildirilerini incelediğinizde, çevre ve ahlak ilişkisinin dünyada daha önce nadiren araştırılmış yönlerden ele alındığını görecek ve ilk bakışta birbirine uzakmış gibi duran çevre ve ahlak konularının aslında doğrudan etkileşimde olduğunu tespit edeceksiniz” dedi.  

Davetli konuşmacılar

Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp de konuşmasında bu organizasyonların Alanya’da gerçekleştirilmesi konusunda çaba gösteren Rektör Pınarbaşı’na teşekkür ederek, uluslararası düzeyde gerçekleştirilen bu tür organizasyonların arttırılması konusundaki temennilerini ifade etti. Açılış konuşmalarının ardından Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Krishna Mohan Kotra ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Kayacan davetli konuşmacı olarak konuşmalarını yaptılar.

Bölge tanıtıldı

İki gün süren sempozyumun ilk iki günü bilimsel makalelerin sunulması ve tartışılması ile geçti. Üçüncü gün ise sosyal programlar ile geçti ve bu kapsamda Alanya, Side ve Manavgat gezileri gerçekleştirilerek katılımcılara bölgemiz tanıtılmış oldu.

 

 

16 Kasım 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 806 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU