Günün Tarihi:23 Nisan 2021

SUYA ZAM GELDİ!


SASKİ’nin dün gerçekleştirilen genel kurulunda suya zam yapıldı. İlçelere göre değişecek olan tarifede yüzde 6 ile 16,7 oranlarında zam tarifesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Bütçe kabul edildi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2. birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun başkanlığında toplandı. Bir önceki oturuma ait 6 gündem maddesinin karara bağlandığı oturumda Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi kabul edildi. Başkan Toçoğlu’nun hayırlı hizmetlere vesile olmasını dilediği yeni yıl bütçesi 600 milyon olarak kabul edildi.

 

Genel kurul

Büyükşehir Meclisi’nin 2. birleşiminin ardından SASKİ Genel Kurulu gerçekleştirildi. 10 maddelik gündem kapsamında konuşan SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, 16 ilçede altyapı ve içme suyu başlıklarında ciddi hizmetler yaptıkları vurgusunda bulundu. Enerji giderleri konusunda yapılan yeni düzenlemelere ilişkin de ayrıntıları paylaşan Rüstem Keleş, Avrupa Birliği (AB) müktesebatı gereğince atık su yönetimi konusunda gerekli adımları attıklarını söyledi.

 

Zam tarifesi

Keleş’in açıklamasının ardından gündemin ilk sırasında yer alan ‘2017 yılı su tarifeleri ve uygulama esasları’ maddesi görüşüldü. Madde MHP’nin ret oyuna rağmen oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre suya yüzde 6 ile 16,7 oranları arasında zam yapıldı. Adapazarı ilçesinde yüzde 16,7 olan zammın faturalara yüzde 12 oranında yansıyacağı belirtildi.

 

Enflasyonun iki katı

MHP grubu ise enerji maliyetleri konusunda atılacak yeni adımlara ilişkin yaptıkları değerlendirmelerde tarife değişikliklerine ilişkin yeni hükümlerde en önemli ilkenin adalet olması gerektiğini belirttiler. Grup adına konuşan Ahmet Ziya Akar, “ Enflasyonun iki katı zam yapılmasını doğru bulmuyoruz” dedi. Başkan Toçoğlu ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Şuanda SASKİ 16 ilçede ciddi altyapı yatırımları yapıyor. Bunu yönetmek gerekir. Tüm eleştirilere saygı duyuyoruz. Yeni hizmetler için çalışacağız” ifadelerini kullandı. 

 

10 madde görüşüldü

10 maddenin görüşüldü SASKİ Genel Kurulu’nda ilk madde oy çokluğuyla kabul edildi. Maddeye MHP grubu ret oyu verdi. 2, 3 ve 4. maddeler meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edilirken; 6 ve 7. maddeler Hukuk Komisyonuna, 8, 9 ve 10. maddeler ise Plan ve Bütçe Komisyonuna oy birliği ile havale edildi.

 

Denetçi seçimi

5. madde kapsamında kurulması öngörülen denetçi seçimine ise bir önceki yıl da aynı görevi sürdüren meclis üyeleri Ali Kasım Aksoy ve Serdar Yener (asıl); Samet Zurnacı ve Recep Boğaz (Yedek) seçildi. Genel Kurul’un SASKİ’nin tahmini bütçesini tekrardan görüşmek üzere 25 Kasım Cuma günü saat 15.00’da tekrar toplanması kararı verildi. 

22 Kasım 2016 , Salı Bu haber toplam 927 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU