Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Acarlar Longozu kurtarılıyor


Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan, Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük su basar ormanı Acarlar Longozu için hazırlanan rehabilitasyon projesiyle ağaçların kurumasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kurumaması

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre; İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyelerince Acarlar Longozu'nun batı kesiminde yaşanan ağaç kurumalarının sebeplerinin ortaya koyulabilmesi amacıyla rehabilitasyon projesi hazırlandı.

 

Doğal akış

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) uzmanlarının ağaç kurumalarının önüne geçebilmek ve gölün batı kesiminde bulunan suyun doğu kesimine doğal akışını engelleyen etmenlerin kaldırılmasına yönelik faaliyetlerini içeren proje, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve Kocaeli Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonunun uygun görüşü alınarak, DKMP Genel Müdürlüğü koordinasyonunda uygulandı.

 

6 kanal

Proje kapsamında, Büyükyanık Mahallesi içerisinden geçen Roçkan Kanalı'nın ağız kısmı temizlendi. Kanalın son 200-300 metresinde 6 adet kanal oluşturuldu. Böylece fazla suyun gölün doğu kesimine tahliye olması sağlandı.  Ayrıca, Acarlar Longozu'nun içinden geçen ve gölü ikiye ayıran toprak yol altından su akışını sağlamak için 3 adet büzlü geçiş inşaatı yapıldı.

 

23 Kasım 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 880 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU