Günün Tarihi:24 Eylül 2020

Acil yardım toplantısı


Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul, Yangın Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hakan Soyhan Türkiye Acil Yardım, Yangın, Kurtarma ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

Yangın güvenliği

Vakıf Başkanı Sabri Yalın'ın, üniversite bünyesinde kurulan araştırma merkezi ve açılan yangın güvenliği ve yanma yüksek lisans programlarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladığı açılış konuşmasının ardından gündem maddeleri görüşülmesine başlandı. Gündemin ilk maddesi ülkemizde mevcut itfaiye birimlerinin ve insan kaynağının envanterinin çıkarılması çalışmalarının ivedilikle tamamlanması oldu. İtfaiye Daire Başkanlıkları ve müdürlüklerinin personel ve donanım kapasitelerinin tespitinin hedeflendiği görüşte, bu doğrultuda mevcut personelin eğitim durumlarına katkı sağlayacak tedbirlerin alınması konusu konuşuldu. Toplantıda ayrıca donanımların envanteri çıkarılarak, millileştirme ve yerlileştirme çalışmalarına hız verilmesi amaçlandı. Yangın ve itfaiyecilik alanında önemli çalışmalara imza atan yerli firmalar mevcut olmasına rağmen hala bu alanlarda kullanılan alet teçhizat ve hammadde, önemli oranda yurtdışından ithal ediliyor.   

Çalışmalara başlandı

Bir diğer çalışma ise psikolojik saha çalışmaları yapılması olarak belirlendi. Zor koşullarda hayatını hiçe sayarak yangına müdahale eden itfaiye personelinin yaşadığı ruhsal problemlerin ele alınacağı bu çalışma için pilot bölge olarak deprem bölgesindeki itfaiyeler seçildi. Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Orhan Torkul tarafından kurulan uzman ekipte bulunan SAÜ öğretim üyeleri ve yüksek lisans öğrencileri, konu ile ilgili çalışmalara başladı. Kurum yetkililerinden alınacak izinlere müteakiben bu çalışmanın önümüzdeki dönemde yapılması bekleniyor. Yangın Güvenliği ve Yanma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Soyhan, önümüzdeki dönem yüksek lisans öğrencisi alımı için ilan çıkacağını ve Aralık ayında duyurulacak ilana başvuruların www.fbe.sakarya.edu.tr adresinden takip edilebileceğini bildirdi. 

26 Kasım 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 853 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU