Günün Tarihi:22 Ocak 2021

‘Sakarya engelsizleşiyor’


3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle SGM’de kutlama programı düzenlendi. Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Ulaşamadığımız her engellinin boynumuza bir vebal olduğunu asla aklımızdan çıkarmıyoruz” dedi.

Sevgi gösterisi

İlk olarak Engelsiz Hobi Kursları öğrencilerinin hazırladıkları sergide birbirinden renkli çalışmaları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, daha sonra programın gerçekleştirileceği konferans salonunda engelli öğrenciler ve yakınlarının büyük sevgi gösterisi ile karşılandı. Anlamlı programda Toçoğlu’nun yanı sıra, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu, il müdürleri, ilçe belediye başkanları ve kaymakamlar da yer aldı.

 

Engelsiz cadde

Programın açılış konuşmasında söz alarak, ‘Engelsiz Sakarya’ projesini hızla hayata geçirdikleri vurgusunda bulunan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, “Engelsiz Gündüz Bakımevi projemizin kısa süre önce temelini attık. Engelli Dostu İşyeri projemiz kapsamında her yıl 200 iş yeri ziyaret edilerek, engelli kardeşlerimizin hayatlarını nasıl kolaylaştırmaları gerektiği hususunda esnafımız ayrıntılı bilgilendiriliyor. Her bir caddeyi engelsiz hale getiriyoruz. Engelsiz Kafe’de engelli kardeşlerimizi istihdam ediyoruz. ‘Sevgiye engel yok’ anlayışıyla hizmetlerimizi sunmaya, gönüller kazanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Sevgi tohumları

Engelliler günü gibi özel günlerin hayatta tüm yaşananların genel bir muhasebesini yapmaya vesile olduğunu söyleyen Başkan Toçoğlu, “Biliyor ve inanıyoruz ki engel insanın kolunda, bacağında, gözünde yani bedeninde değil yürekleri nasır tutmuş insanlardadır. Engel gönüllerdedir. Gerçek özürlülük, bir insanın yüreğinde sevginin yerini nefretin almasıdır. Engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak; eğitim, sağlık, toplumsal destek ve istihdam gibi haklarının güvence altına alınması amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında bugüne kadar önemli mesafeler aldık. Sizler bizim çözüm ortağımız, paydaşımız, kardeşimizsiniz” dedi.

 

Aydınlık yarınlara

Toçoğlu, “Engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri ortadan kaldıramadığımız sürece kendimizi asla başarılı addetmeyeceğiz. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı ve engelli demeden hep birlikte ülkemizi aydınlık yarınlara çıkaracağız. Engelli kardeşlerimizi hayatın bir detayı değil öznesi haline getirinceye kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu konudaki samimiyetimizi ve kararlılığımızı da yakinen en iyi bilen sizlersiniz. Ulaşamadığımız her engellinin boynumuza bir vebal olduğunu asla aklımızdan çıkarmıyoruz. Hedefimiz engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin sorun yaşamadan hayatlarını idame ettirebilmelerini sağlamaktır” şeklinde konuştu.

 

Engelsiz koro

Başkan Zeki Toçoğlu konuşmasının son bölümünde ise, “Her birimizin birer engelli adayı olabileceği gerçeğini aklımızdan çıkarmadan ve tüm sorunların el ele vererek birlik içinde çözülebileceğine olan inancımla; Dünya Engelliler Günü vesilesiyle tüm engelli kardeşlerimize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmalarının ardından ise Engelsiz Koro sahne aldı ve unutulmaz bir sahne performansı sergiledi.

 

Duygu dolu anlar

Programda Dünya Engelliler Günü’ne özel solo performanslar da misafirlerden tam not aldı. Engelsiz Hobi Kursları öğrencilerinden Meral Sevinç’in okuduğu şiir duygu dolu anların yaşanmasına sebep olurken;  Serkan Avcı’nın Bülent Serttaş ve Serkan Şentürk’ün de Metin Şentürk taklitleri kahkaha dolu anları ortaya çıkardı.

 

Sanatçılar sahne de

Programda misafirler büyük bir sürprizle de karşılaştılar. Türkiye’nin sevilen sanatçıları Bülent Serttaş ve Metin Şentürk programa özel hazırladıkları videoda hem kendilerini canlandırdıkları için engelli öğrencilere hem de Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na engellilere dönük desteklerinden ötürü teşekkür ettiklerini söylediler. 

3 Aralık 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 999 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU