Günün Tarihi:8 Ağustos 2020

Fakülte seferberliği!


Sakarya’da 2. devlet üniversitesi olarak kurulması beklenen Orhan Bey Üniversitesi bünyesinde fakülte kurulacak ilçeler arasında Akyazı’nın yer almaması, ilçede büyük tepkiye yol açtı. Fakülte seferberliği başlatan Akyazılılar, “Ne olursa olsun, Akyazı’ya

Fikir birliği

Fakülte kurulacak ilçeler arasında Akyazı’nın adı geçmeyince, yıllardan beri verdikleri mücadelede bir arpa boyu yol alamayan Akyazılı siyasiler, oda başkanları ve STK temsilcileri bir araya geldiler. Konuyu enine-boyuna görüşüp tartışan ve sonunda bir fakültenin Akyazı’ya ne olursa olsun kazandırılması için izlenecek yol haritası üzerinde fikir birliğine vardılar.

Geniş katılımlı

Akyazı Meslek Yüksek Okulu’nda bir araya gelen Belediye Başkanı Hasan Akcan, AK Parti İlçe Başkanı Fevzi Bora, MYO Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tutar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir, ATSO Başkanı Şinasi Bayraktar, oda başkanları Hüseyin Kaliç, İsmet Öztürk, Emin Üstün, Ahmet Durmuş, Şener Bayraktar, Mustafa Demiralay ve Ahmet Güner, Milletvekili Mustafa İsen’in yeni kurulacak Orhan Bey Üniversitesi bünyesinde olacak fakültelerin hangi ilçelere dağılacağı konusunda basında yer alan sözlerinde Akyazı’yı anmaması üzerine, İlçe Başkanı Fevzi Bora’dan bilgi aldılar.

Basını suçladı

AK Parti İlçe Başkanı Bora, Milletvekili Mustafa İsen’in Akyazı’nın adını andığını, ancak basının bunu yazmadığını söyleyerek, “Milletvekili İsen, partimizin aylık istişare toplantısında da aynı sözlerini tekrar etti ve Akyazı’ya bir fakülte verileceği garanti” dedi. Bunun üzerine daha önce, ‘Akyazı üvey evlat mı?’ diyerek, basına sert bir açıklama yapan ATSO Başkanı Şinasi Bayraktar, konu ile ilgili olarak pasif davranıldığını belirterek, “Mademki size Akyazı dedi, bu konuda bizleri neden bilgilendirmiyorsunuz? Bu konuyu ben de Sayın İsen’e sorardım ama, nezaket kuralları çerçevesinde belediye başkanı ve seni çiğnememek için kendisini aramayıp bir şey söylemedim” dedi.

Herkes dile getirsin

Akyazı MYO Müdürü Ahmet Tutar, üniversite çevrelerinde, ‘Akyazı’ya bir fakülte kazandıramadın’ dediklerini belirterek üzüntülerini dile getirdi. Belediye Başkanı Hasan Akcan da konuşmasında, “Ateş olmayan yerden duman tütmez” diyerek, “Konuşulanlardan ve okul müdürünün sözlerinden öğrendiğimiz kadarı ile üniversite çevrelerinde de bu konu konuşulduğuna göre, bizim bilgimiz dışında bir şeyler dönüyor demektir. Biz 20 yıla yakın bir zaman içinde fakülte isteğimizi her platformda dile getirirken sesimizi hiç yükseltmedik. Demek ki sesimizi yükseltmemiz gerekiyormuş” dedi. Başkan Akcan, herkesin kendi bünyesinde basına beyanatlar vererek yüksek sesle bu isteği dile getirmelerini de istedi.

Birlik içinde

Tartışmaların uzaması üzerine söz alan Şener Bayraktar da, “Bu üslupla Akyazı’ya fakülte kazandıramayız. Bu şekilde birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız” dedi. Ahmet Durmuş da, Akyazı’da herkesin bir fakülte açılmasını istediğini belirterek, “Bu konuda birlik içinde birbirimize sahip çıkarak hareket edilmesi gerekiyor. Üniversiteler yasasının geri çekilmesi bize zaman kazandırdı. Elimizi çabuk tutup, birlik-beraberlik içinde ne yapılması gerekiyorsa yapalım. Kanunda yerimizi mutlaka alalım” dedi. Hatta, Yağcılar yolu üzerinde Kızılay’a ait alan ya da Alaağaç Mahallesi’ndeki 80 dönüm alana da fakülte kurulabileceğini ifade etti.

Ziraat Fakültesi

Yer konusunda fikir birliği sağlanırken, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Sakarya Üniversitesi bünyesinde olduğunu belirten MYO Müdürü Tutar, “Akyazı’nın toprak yapısı, orman ve hayvancılık faaliyetleri de göz önünde alındığında Tarım Ürünleri Fakültesi olabilir. Zaman içinde orman, hayvancılık ve veterinerlik bölümleri de monte edilebilir. Ayrıca bu fakülte Alaağaç’ta yapılırsa, MYO da oraya taşınabilir” dedi.

Takip edilecek

Fakülte konusunda da fikir birliği sağlanması üzerine, MYO Müdürü’nün Tarım Ürünleri Fakültesi’nin neden gerektiği konusunda en kısa zamanda teknik bir rapor hazırlaması ve hazırlanan raporun da Milletvekili Mustafa İsen’e verilmesi için konunun Belediye Başkanı Hasan Akcan ve AK Parti İlçe Başkanı Fevzi Bora’nın takip etmesine karar verildi. 

5 Aralık 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 696 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU