Günün Tarihi:28 Haziran 2022

Akçay’ın örneği yok!


Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, bin metre rakımlı Pamukova Eskiyayla Havzası’ndaki Akçay Baraj Projesi’nde yer yer 60 santimetreyi bulan kara rağmen inşaatın durmadan devam ettiğini açıkladı.

3 HES birden

100 milyon liraya mal olacak Akçay Barajı’nda zorlu hava şartlarına rağmen çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Başkan Toçoğlu, “Akçay Baraj Projesi’nin işlevsellik açısından Türkiye’de başka bir benzeri yok. Bu projeyle hem yıllık 40 milyon metreküp su biriktirerek Sapanca Gölü’ne alternatif bir içmesuyu kaynağı oluşturacağız, hem de proje kapsamında 3 yeni HES inşa edeceğiz” dedi.

Türkiye’de tek

Akçay Barajı’nın şehrin içmesuyu geleceği ve enerji üretim kapasitesi açısından çok önemli bir proje olduğunu dile getiren Zeki Toçoğlu, “Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetim olarak baraj inşa ediyoruz. Baraj gövdesi tamamlandığında 75 metre yüksekliğe sahip olacak baraj gövdesinde toplamda 700 bin metreküp kaya dolgusu yapacağız. Şu anda 22 metreyi bulan gövdede kısa sürede çalışmalarımızı tamamlayarak su toplamaya başlayacağız. Şehrimize dev bir projeyi daha kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

3 yeni HES

Sapanca Gölü’ne alternatif oluşturacaklarını belirten Başkan Toçoğlu, “Akçay Baraj Projesi’nin işlevselliği açısından Türkiye’de başka bir benzeri yok. Tamamlandığında toplamda 40 milyon metreküplük su potansiyeli oluşturmuş olacağız. Sapanca Gölü’nden temin ettiğimiz içme suyunda tasarruf sağlayacağız. Barajla Hızırilyas Su Yönetim Merkezi arasında bağlantı sağlayacak 47 kilometrelik çelik isale hattının üzerine yerleştireceğimiz 3 adet HES ile enerji üreteceğiz. Hattın da 32 kilometresini tamamladık” dedi. 

5 Aralık 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 948 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU