Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Sorunları çözüyor


Sapanca’ya bağlı Gazipaşa Mahallesi’nde 15 yıldır görev yapan kadın muhtar Nimet Cebeci, örnek azmi ve çalışkanlığıyla mahallelinin sevgisini kazandı

Sürpriz oldu

Gazipaşa Mahallesi'nde 2001 yılında muhtar azası olarak seçilen 48 yaşındaki Cebeci, vatandaşların ‘muhtar ol’ talebi üzerine 2004 yerel seçimlerine girdi. En yakın rakibine bin 700 oy fark atarak muhtar seçilen Cebeci, görevini titizlikle sürdürdü. Mahallelinin her sorununu çözüme kavuşturan, birçok sosyal projeyi de hayata geçiren Cebeci, vatandaşları memnun etmek için büyük çaba harcıyor. Mahallede ‘Nimet abla’ olarak tanınan Cebeci, azmi ve çalışkanlığıyla herkese örnek oluyor. Muhtar Nimet Cebeci, seçimde muhtar seçilince büyük sürpriz yaşandığını aktardı.

‘Zorluk yaşamadım’

Cebeci, Gazipaşa Mahallesi'nde her kültürden insanın barındığına işaret ederek şunları söyledi, “Hepsinin farklı farklı düşünceleri, görüşleri olduğu için ya ben onlara alıştım, ya onlar bana alıştı bilmiyorum, ama bugüne kadar hiçbir zaman sıkıntı yaşamadım. Hepsi de dost, arkadaş oldu. Bugüne kadar işimizi sağlıklı şekilde götürdük. Karadenizli olduğum için herhalde bana zor gelmedi. Gittiğim zaman kapılarını bana nazik bir şekilde açtılar, çok iyi şekilde karşıladılar. 'Ablamız, baş tacımız, muhtarımız' diye beni kapılarında öyle karşıladılar. Hiçbir zaman bana o zorluğu göstermediler.”

Yol gösteriyor

Cebeci, mahallelinin kendisine ‘Nimet abla’, ‘Nimet hala’ şeklinde lakap taktığını dile getirerek, “Adapazarı'nda da ‘hala’ derler. Emniyette olsun, jandarmada olsun, ismim 'Nimet hala' diye geçer. Mahalledeki gençler çoğunlukla 'hala' der bana. Yeğenlerim olduğu için çocuklar alışmış. 'Hala, abla derler, ana derler.' 'Sapanca'nın ağabeyi.' şeklinde konuşmalar oluyor” dedi. Mahallelinin sorunlarına yol gösterirken bazen bir psikolog, öğretmen veya avukat gibi hissettiğini, yeri geldi mi vatandaşlara anne-baba şefkatiyle yaklaştığını dile getiren Cebeci, şöyle devam etti, “Bu görevi 18 yıldır yapıyorum. Bir işi para boyutuna bakmadan yapmak lazım. İnsanlar büyük parayla büyük yerlere gelebilir ama hiçbir zaman insanların gönlünde taht kuramazsınız. Ne olursa olsun, en ufak faaliyet de olsa bayanların kendi aile bütçelerine katkıları olsun, sosyal olsun, bir şeyler yapmaya çalışsınlar. Evlerde fazla durmasınlar, dışarıda faaliyet göstermeye çalışsınlar.”

‘Her alan olmalılar’

“İyi ki kadına seçme ve seçilme hakkı verilmiş” diyen Nimet Cebeci,  konuşmasını şöyle sürdürdü, “Geçmişimize bakacak olursak iyi bir yaşam içerisindeyiz, ama iyi ki seçme hakkımız olmuş ki kadının toplumda sözünün geçeceği bir yer olmuş. Bazen bunun kısıtlılığını yaşasak da, sonuçta toplumda yerimiz oluyor. Kadınların her alanda olması gerekiyor.”

5 Aralık 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 1063 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU