Günün Tarihi:1 Aralık 2020

Sanatların en nazlısı


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezinde çalışmalar devam ediyor.

60 öğrenci

Hat, Ebru, Tezhip, Çamur Şekillendirme, Minyatür, Cilt ve Kaligrafi gibi branşların yer aldığı merkezde eğitimler usta sanatkârlar öncülüğünde gerçekleştiriliyor. Ebru Ustası Arzu Atalay, 60 öğrenciyle devam eden eğitim çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Tekâmüle ulaştıran

Atalay, “Ebru yaparken suyla ve rengârenk boyalarla uğraştığımız için ruhen rahatlıyoruz. Ebru bol sabır gerektiren bir sanat. Önce sabrımızı eğitiyoruz burada. Ne yazık ki yaptığımız Ebru’nun bir benzerini yapamıyoruz. Tek bir örneği oluyor. İçimizde oluşan merak hepimizi cezbediyor. Çünkü her seferinde farklı bir desen ortaya çıkıyor. Bu sanat insanı bir şekilde tekâmüle ulaştırıyor. Ruhunuzu dinginleştiriyor.  Ebru’yu öğrenme aşamasında sabrınızı törpüleyip Ebru ile meşk etmeye başlıyoruz” dedi.

 

Ruhsal tedavi

Atalay, “Ebru teknesinin başına iyi bir ruh haliyle oturunca o da size iyilikle karşılık veriyor. Sakin olmak sakinleşmek Ebru’nun olmazsa olmazıdır. Sakinleşmeye başladığınız an istediğiniz desenler kendiliğinden oluveriyor. Bütün dünyayı unutuyorsunuz. Renkler ve siz baş basa kalıyorsunuz. Her şeyi geride bırakıp Ebru’ya konsantre oluyorsunuz. Aslında sadece Ebru değil; tüm geleneksel sanatlar ilgilenenlere ruhsal bir tedavi sağlıyor” dedi.

 

İlgi isteyen

Atalay, “Ebru sanatı diğer bütün geleneksel el sanatlarıyla kardeş diyebiliriz. Tezhip, Hat, Minyatür gibi. yapması ve öğrenmesi en zor sanatlardan biri. Kişiye göre değişse de eğitimi yaklaşık iki yıl sürüyor. İyi bir Ebru sanatçısı olmak için sürekli antrenman yapmak zorundasınız. Çok fazla nazlı ve ilgi isteyen bir sanat. Yoksa tıpkı bir sporcu gibi kondisyonunuz zayıflar ve kitreniz size küser” dedi. 

15 Aralık 2016 , Perşembe Bu haber toplam 972 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU