Günün Tarihi:18 Eylül 2021

Büyükşehir’den yenilenebilire destek


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen İklim Değişikliği Farkındalık Geliştirme Projesi Çalıştayının açılış programına katıldı.

Davetliler

Ramada Otel’de gerçekleştirilen programda Başkan Toçoğlu’nun yanı sıra Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik Dekanı Prof. Dr. Veli Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan, öğretim görevlileri, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ile çok sayıda davetli yer aldı.

 

İklim değişikliği

Tanıtım videosunun ardından konuşan Prof. Dr. Veli Çelik, “Farkındalık projesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alıp; yürütmeye çalışıyoruz. Bilindiği gibi bir konuda harekete geçilebilmesi, adım atılabilmesi, faaliyet yapılabilmesi için o konunun farkında olunması gerekmektedir. Farkında olmadan herhangi bir eylem söz konusu olmaz. İklim değişikliği konusu çok farklı yönleri olan bir konudur” diye konuştu.

 

İslam dünyası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan, “Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz proje için buradayız. Çok zor günler geçiriyoruz. Şehitlerimiz var. İslam dünyası çok karışık. İnşallah tez zamanda felaha kavuşur. Ülke olarak her şeye yetişmeye çalışıyoruz. Allah kuvvetimizi arttırsın. Türkiye büyümeye devam ediyor büyümek ve gelişmek zorundayız. Bu büyümeyi sağlarken çevreyi koruyarak büyüyoruz” ifadelerini kullandı

 

Doğal dengeye

İçinde bulunulan çağın insana birçok yeni sorumluluk yüklediğini söyleyerek konuşmasına başlayan Başkan Toçoğlu, “Biz aldığımız her kararın, attığımız her adamın bir gün hesabını vereceğimize inanan bir toplumuz. İnancımızın yaşadığımız dünyanın bize bir emanet olduğunu ve bu emaneti korumanın da bizim en temel ahlaki görevimiz olduğunu hatırlatmaktadır. Dünyayı korumak, çevreye sahip çıkmak, doğal dengeye zarar verecek eylemlerin karşısında durmak bizim olmazsa olmazımızdır” diye konuştu.

 

Çevre yatırımları

Tüketimin hızlandığı bir dünyada yaşadıklarını da belirten Toçoğlu, “Çağımızın getirmiş olduğu hızlı tüketim ve sanayileşme çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Bu sorunların bir kısmı kirlilik düzeyinde olmakla beraber bir kısmı iklim değişikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. İklim değişikliği bütün taraflar açısından farkındalığa ihtiyaç duymaktadır. Yerel yönetimler olarak üzerimize büyük görevler düştüğünün farkındayız. SASKİ Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlarımız artarak devam ediyor ve edecektir” ifadelerini kullandı.

 

Sorumluluk almıyorlar

Başkan Toçoğlu konuşmasının sonunda ise şu ifadeleri kullandı; “Fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına desteklerimiz inşallah sürecek. Atık yönetiminde Entegre Katı Atık Yönetim projemizde ihale aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, küresel ısınmaya en fazla etki eden ülkelerin gerekli sorumluluğu almadıklarını da üzülerek söylemek durumundayız. Küresel çapta çevre sorunlarına en fazla neden olan ülkelerin bu konudaki yetersizliğini unutmamalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, çalıştayın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 

20 Aralık 2016 , Salı Bu haber toplam 865 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU