Günün Tarihi:26 Mayıs 2020

Şimdi hesap zamanı!


Sakarya'da, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında eski emniyetçilerden 7'si tutuklu, 3'ü firari 10 şüpheli hakkında yasa dışı dinleme ve çeşitli suçlardan iddianame hazırlandı.

2. Ağır Ceza Mahkemesi

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’nca hazırlanarak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan 257 sayfalık iddianamede, 10 şüpheli hakkında "haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, iftira, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, silahlı terör örgütüne üye olma, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve suç uydurma" suçlamaları yer alıyor.

Emniyet müdürleri 

İddianamede, meslekten ihraç edilen  Sakarya Emniyet eski müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay, eski İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça, komiser Zakir Tütüncü ile polis memurları Erkan Öztürk, Ahmet Yaz, Abdülhamit Ata, Mehmet Dikbaş, Gökhan Ağpınar ve Mustafa Işık hakkında birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 16 yıl 2 aydan 34 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Kimleri dinlemişler?

İddianamede, şüphelilerin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, AK Parti MKYK eski Üyesi, Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk ile aralarında emniyet mensuplarının da yer aldığı 109 müştekiyi, 2009-2013 yılları arasında "Ergenekon terör örgütü" ve "organize suç örgütü" faaliyetleri iddiasıyla dinlediği belirtildi.

FETÖ'den tutuklandı

Şüphelilerin, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bir süre önce tutuklanan Adapazarı İlçe eski Emniyet ve Asayiş Müdürü Hayati Bayazıt'ı da 2 cep telefonu numarasından 2011-2013 yılları arasında "organize suç örgütleri faaliyetleri" kapsamında dinlediği tespit edildi. İddianamede, mağdur olarak yer alan Bayazıt'ın konuyla ilgili ifade ve beyan vermek istemediği belirtildi.

Casusluk maksadı

Şüphelilerin FETÖ/PDY bünyesinde yasa dışı olarak terör örgütünün amaç ve çıkarları doğrultusunda faaliyet gösterdikleri belirtilen iddianamede, "Müşteki konumundaki Çiğdem Erdoğan Atabek'in AK Parti MKYK Üyesi olarak görev yaptığı dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ulusal güvenliğe ilişkin konularda telefon görüşmesi yaptığını ifade etmiş olduğu hususu da dikkate alındığında şüphelilerin devletin güvenliği, iç ve dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla müteselsilen temin etmeye çalıştıkları saptanmıştır" ifadesi kullanıldı.

Yasa dışı bilgi

İddianamede, yasa dışı elde edilen bilgilere de FETÖ/PDY bünyesindeki terör örgütünün amaçları doğrultusunda kullanmaya çalıştıkları saptandığı aktarılarak, şüphelilerin gerçekleştirdikleri eylemlerde baskı, korkutma, yıldırma, sindirme yöntemleriyle devletin otoritesini zaafa uğratmak şeklinde yöntem kullanmış olmaları dolayısıyla örgüt üyesi olarak faaliyet gösterdikleri anlaşıldığı kaydedildi.

Yemin metni var

Örgütün kuruluşunda 10 maddelik yemin metnin olduğu anlatılan iddianamede ayrıca 18 maddelik prensip kurallarının yer aldığı bildirildi. İddianamede, örgütün "cebir, şiddet ve yasal olmayan yöntemleri kullanarak hükümeti ortadan kaldırmak, görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemek, devlet otoritesini baskı altına almak, zaafa uğratmak, yönlendirmek, alternatif bir otorite olarak ortaya çıkmak ve devlet otoritesini ele geçirmek" şeklinde bir amacın olduğu anlatıldı.

Örgütsel sorumluluk

İddianamede şu ifadelere yer verildi; "Kanunlara göre silahlı zor kullanma ve yaptırım uygulama yetkisine sahip ve mesleki ve hiyerarşi içerisinde görev yapan kamu çalışanlarını ve devlet memurlarını, üst düzey çalışan veya emekli olmuş kamu görevlilerini, bürokratlar, gazeteci, yazar ve akademisyenleri, sivil toplum kuruluşlarının mensuplarını aynı amaç etrafında faaliyet gösterecek şekilde bünyesinde barındıran, süreklilik arz eden gizli ve hiyerarşik bir yapılanma olduğu, birbirinden bağımsız bir şekilde hücresel olarak yapılandığı, örgüt içerisinde faaliyet alanları, iş bölümü ve sorumlulukların tespit edilerek şahıslara örgütsel sorumluluk dağılımı yapıldığı anlaşılmıştır."

Devlette kadrolaşma

İddianamede, 1980 yıllarından günümüze kadar örgütün, dershanelerinde, okullarında yetiştirmiş olduğu "kalifiye insan kaynağı, izlemiş oldukları tedbir ve takiyye politikaları sayesinde devletin stratejik kurumları içerisinde kadrolaşma imkanına kavuştuğu ve gün geçtikçe görev yaptıkları kurumların karar ve uygulama mekanizmalarını ele geçirdikleri" anlatılarak, "Bu yöntemle geniş kitlelere ulaşarak sempatizanlarını diri tutmak ve örgütte kadro içerisinde bulunan elemanlarına mesaj vermek amacıyla dizi, film ve benzeri sosyal medya araçlarını sık olarak kullandıkları anlaşılmıştır." denildi. (A.A.)

20 Aralık 2016 , Salı Bu haber toplam 1021 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU