Günün Tarihi:26 Ekim 2021

‘Oku’ için anlamlı gece


Akyazı Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen okuma konulu gecede dile getirilerek okuma konusunda toplumumuzun yaşamakta olduğu acı gerçek ortaya kondu.

Para harcama

21 Aralık yılın en uzun gecesi olması nedeniyle “en uzun geceyi kitapla aydınlatıyoruz” sloganı ile düzenlen gece saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

İlçe Kaymakamı Ömer Kalaylı’nın isteği üzerine Eyüp Genç Fen Lisesi ve Şehit Yüzbaşı Halil İbrahim Sert Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin katkıları ile hazırlanan gecede istatistik ve dünya ülkelerinin okuma düzeylerinin karşılaştırılarak anlatılması sonucu Türkiye’de yaşamakta olan vatandaşların okumadığı ve okumayı sevmediğini bu konuya zaman ve para harcamadığı bu nedenle de yüzde 99’u müslüman ancak, Allah’ın ilk emri olan Oku ayetine uyulmadığı gerçeği ortaya konuldu. Hatta daha da ileri gidilerek Okumamanın Allah’a isyan demek olduğu dolayısı ile de okumayanın cennete giremeyeceği anlamına geldiği afişlerle anlatıldı.

 

Kitapla buluşma

Program öncesi konuşan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sinan Algaç, Selçuklular ve Osmanlıların İlk dönemlerinde okumaya ne denli önem verildiğini zamanın düşünürleri ve bilim adamlarının görüşlerinden örnekler vererek anlattı. Kaymakam Ömer Kalaylı, son terör olaylarında şehit olanlara rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, “Gecenin en uzun gece olması ve bu gecenin anlamına uygun olarak okumayı ve bu anlamda kitapla buluşma konusunda farkındalık oluşturmak, okuma bilincini geliştirmek üzere böyle bir gece düzenledik. Bu sadece öğrencilerimiz arasında değil maalesef toplumun her kesiminde kitap okuyan bir toplum değiliz. Bu gerçeği her platformda dile getirebiliriz” dedi

 

21 dakika

Kaymakam Kalaylı okuma konusunda farkındalık oluşturmak için 21 Aralık tarihine uygun olarak geceye katılanlarla birlikte 21 dakika kitap okunacağını söyledi. Konuşmaların ardından Öğrencilerden Süleyman Kaya ve Emir Taha Selman okuma ile ilgili şiirler okudular.

 

Güzel türküler

Beyzanur Çay ve Rabia Küçük Göbekçi’nin sunumu ile gerçekleşen gece Şehit Yüzbaşı Halil İbrahim Sert Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Aşkın Derin’in Gitar ve sesi ile İngilizce öğretmeni Ercan Arslan’ın sazı ile çalıp söyledikleri birbirinden güzel türkülerle gece sona erdi. Geceye Kaymakam Ömer Kalaylı’nın yanısıra Garnizon Komtanı Çağatay Ergü,           Jandarma Komutanı Mustafa Hekimoğlu, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Bedir, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Şefika Zaman, okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

24 Aralık 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 943 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU