Günün Tarihi:22 Mayıs 2022

‘SİZE KREDİ YOK’


KOSGEB’in bir yıl ödemesiz düşük faizli kredisinden almaya uygun görülen esnaf ve sanatkarlar ile iş dünyası, kredi için başvurdukları bankalarda, ‘kredi vermeye uygun değilsiniz’ cevabını alınca büyük şok yaşadılar.

Çıkmayan şokta

Piyasalara hareket getirmesi amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı’nın 1 yıl ödemesiz, 2 yıl ise 3 ayda bir ödemeli olarak verdiği krediden yararlanmak için başvuran bir çok esnaf ve sanatkar ile iş dünyasına KOSGEB onay vermedi. Kredi ümidiyle oda aidat ve sicil paralarını ödeyenlerin birçoğuna kredi alma onayı çıkmayınca ilk şok yaşandı.

 

Çıkanda şok yaşadı

KOSGEB’in ‘kredi almaya uygunsunuz’ cep telefon mesajını alanlardan bir çoğu da kredi almak üzere gittikleri bankalarda aldıkları cevap karşısında şok oldular. Bankalar, kredi almaya onay çıkanlara finansal uygunlukları olmadığı ve limitlerinin yetersizliğini bahane edilerek, ‘Size kredi yok’ sözleriyle kredi vermediler.

 

Banka ne verirse

KOSGEB’in kredinin faizine destek olması nedeniyle bankaların kendilerine göre kredi limiti verdiğini belirten esnaf ve iş dünyası, “Madem bu kadar zora koşulacaktı veya istediğimiz miktar verilmeyecekti bizi niye boş yere umutlandırdılar? Bir de bakanlık kalanlara 2017’de kredi verecekmiş, bize yeterli krediyi sağlamayanlara nasıl güveneceğiz” dediler.

 

Topu bankaya attı

KOSGEB Sakarya yetkilileri, yaşanan sıkıntıları doğrulayarak kredilerde son sözün bankalara ait olduğunu ifade ettiler. KOGEB yetkilileri firmaların mali durumunu göremediklerini belirterek, “Yapılan anlaşma gereği biz sadece kredinin faizini vereceğiz. Bu nedenle bankalar onay verirse süreç çalışacak. Yani bizden sonraki süreç banka ile esnaf arasında ilerleyecek. Kredi çıkmayanın yerine yedek liste devreye girecek” dediler.
 

 

28 Aralık 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 1220 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU