Günün Tarihi:1 Aralık 2020

‘Bu ücret yetersiz’


Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, açıklanan asgari ücretsiz beklentileri karşılayamadığını belirtti.

Geçinebilir

Yaman, “Asgari ücret 2017 yılı için 1404 TL olarak açıklanmış bulunuyor. Türk-iş olarak beklentilerimizin karşılanmadığı bir rakam oldu. Daha önce genel başkanımızın asgari ücretin bin 600 TL olması gerektiği üzerinde ısrarla durmasına rağmen bu rakam hüsran yaşattı. Türkiye’deki açlık sınırını bin 500 TL olduğunu sayarsak, insani yaşam için bu rakam en az bin 600 TL olmalıydı. Talebimiz yerinde ve çok doğruydu. Bin 404 TLile bir aile nasıl geçinebilir” dedi. 

 

Vergi kesintileri

Yaman, “Asgari ücret sadece asgari ücretleri de değil diğer çalışanları da ilgilendirmektedir. Mesela kıdem tazminatı tavanı belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Daha önce asgari ücret 7 şar aylık açıklanmakta iken yıllık açıklanması hem asgari ücretlilere, hem de diğer çalışanlara negatif olarak yansımaktadır. Bunun yanı sıra dilimlerinde yeterli artışın sağlanmaması nedeniyle asgari ücretliler onuncu aydan itibaren vergi dilimine gideceklerdir. Biliyorsunuz 2016 yılında aynı vergi sıkıntısı yaşandı Türk-İş’in çabalarıyla gerekli düzenlemeler yapılarak yılsonuna kadar bin 300 TL ödenmesi sağlanmıştı” diye konuştu. 

30 Aralık 2016 , Cuma Bu haber toplam 948 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU