Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

Dekanlar geliyor


Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi, Akreditasyon Bilgilendirme Toplantısı’na ev sahipliği yapacak.

Tüm dekanlar

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi, 2014 başından beri üyesi oldukları AACSB ile ortaklaşa olarak düzenlenecek Akreditasyon Bilgilendirme Toplantısı’na ev sahipliği yapacak. YÖK Kalite Kurulu’nun da dahil olduğu toplantıya, Türkiye’deki ilgili tüm dekanlar davet edildi.

50 üniversite

Toplantıda Türkiye’deki 50 devlet ve vakıf üniversitesinin işletme fakültesi dekanları başta olmak üzere, tüm iktisadi ve idari bilimler fakültesi dekanları ile bünyesinde işletme, yönetim, muhasebe vb. bölüm veya programlar bulunduran tüm fakültelerin rektör, rektör yardımcısı, dekan, dekan yardımcısı, müdür, bölüm başkanı ve akreditasyon sorumlularından oluşan yüze yakın akademisyen etkinliğe katılacak.

Geniş katılım

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Organizasyonun, katılımcıların çoğunluğunu dekanların oluşturması sebebiyle Türkiye’deki ilgili fakültelerin şu zamana kadarki en geniş katılımlı dekanlar toplantısına dönüşmüş olması, eğitim ve akreditasyon konusunda yeni işbirliklerinin de ufukta olduğunu gösteriyor” dedi.

Akreditasyon

Can, “Akreditasyon, Türk yükseköğretiminin gündeminde önemi giderek artan bir konudur. Birçok yükseköğretim kurumunun uzun süredir bu tartışma ve çabaların içinde olduğu görülmektedir. Konuyu gündemine alanların sayısı her geçen gün artmaktadır. YÖK de bu konudaki teşvik edici uygulamalarıyla akreditasyona dikkat çekmekte ve önem verdiğini göstermektedir” diye konuştu.

Yoğun biçimde

Sakarya Üniversitesi’nin tüm programlarda akredite olmayı hedeflediğini belirten Prof. Dr. Can, “SAÜ bugüne kadar akredite olan yaklaşık elli programı ile Türkiye’deki en fazla akredite olmuş üniversitelerin başında geliyor. Üniversitenin neredeyse tüm fakültelerinde yoğun biçimde akreditasyon çalışmaları yürütülmektedir” dedi.

5 Ocak’ta

Can, “İşletme Fakültesi de üniversitenin bu kurumsal hedefine ulaşmak için gereken adımları paydaşlarının desteğiyle sürekli atmaktadır. Fakülte devam eden akreditasyon yolculuğunda, Akreditasyon Koordinatörü Doç. Dr. Hakan Tunahan’ın gayret ve aracılığıyla benzer süreçlerdeki okullara destek vermeye ve tecrübelerini paylaşmaya devam ediyor. 5 Ocak’ta yapılacak toplantı da bu kapsamda yapılan bir dizi etkinlikten biridir” dedi.

En iyi üniversite

İşletme, yönetim ve muhasebe alanında faaliyet gösteren AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business - İleri İşletme Fakülteleri Birliği), merkezi Amerika’da bulunan ve dünyanın en iyi üniversitelerinin akredite olduğu ve aynı zamanda dünyanın en eski akreditasyon kurumu olarak biliniyor. Türkiye’de şimdiye kadar Sakarya Üniversitesi’nin de aralarında olduğu 10 üniversite AACSB üyeliğine kabul edilirken, yalnızca 3 üniversite akredite olmuştur” dedi.

YÖK Başkanı

YÖK Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Uzun’un katılımı ile 5 Ocak 2017 tarihinde Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek toplantıda, AACSB'nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Tim Mescon, fakültelerin AACSB'ye üye olma süreçleri ve akreditasyonun katkılarına yönelik bir sunum gerçekleştirecek. 

Olası işbirlikleri

Etkinlikte, İstanbul Üniversitesi'nin İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Pekdemir ve Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi AACSB mentörü Prof. Dr. M. Madi süreçteki tecrübelerini paylaşacak. Programın sonunda ise, akreditasyon bağlamında okullar arasında olası işbirlikleri konusunda katılımcılarla birlikte bir değerlendirme toplantısı yapılacak.

4 Ocak 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 826 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU