Günün Tarihi:16 Haziran 2021

Kösemusul’a rekor yetmedi hedef ilk 5


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan aralık ayı ihracat rakamlarına göre Sakarya rekor yükselişle ihracatla 7nci sırada yer aldı. Sonucu değerlendiren SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, “İş dünyamızın desteği ile 2023’te ilk 5’te olacağız”

İhracatta 7nciyiz

2016’nın son çeyreğinde yükselişe geçen Sakarya ihracatı, aralık ayında rekor artış yaşadı. Sakarya ihracatı aralık ayında geçen yılın aralık ayına göre yüzde 214,2, bu yılın kasım ayına göre ise yüzde 28,2 artış göstererek, 477 milyon 477 bin dolar olarak gerçekleşti ve en çok ihracat yapan iller sıralamasında kasım ayında olduğu gibi, aralık ayında da 7nci sıradaki yerini korudu. Sakarya, 2015 yılı toplamına göre yüzde 31,2 artışla, 2016 yılı toplam ihracat değerinde 2 milyar 523 milyon dolara ulaştı.

Umut veren yükseliş

Aralık ayı ihracat değerinin Sakarya iş dünyasının büyük başarısı olduğunu vurgulayan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, ihracat artışının iş dünyasının moralini ve motivasyonunu daha da yükselttiğini ve 2017 yılı için umut verdiğini dile getirdi. 2014 yılındaki yükseliş trendini 2016’nın son çeyreğinde yakaladıklarını belirten Kösemusul, “2014, ihracatımız için başarılı bir yıldı. Global ekonomide yaşanan sıkıntılar, ülkemizin çetin mücadeleleri ile dolu 2015 ve 2016’nın son çeyreğine kadar ihracatımız düşüş yaşadı. Hamdolsun 2016’nın son çeyreğinde yeniden atağa geçtik. Aralık ayını 7nci sırada kapattık” diye konuştu.

Kazanmaya devam

Sakarya ihracatında hedeflerine ulaşacaklarının altını çizen Başkan Kösemusul, “2023 yılı ekonomik hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Toyota Türkiye başta olmak üzere bu başarıda emek veren iş dünyamızı tebrik ediyorum. Onların üstün performansı ile inşallah ihracatta ilk 5 il arasında olma hedefimize ulaşacağız. Daha iyi değerler için 2017 yılında daha çok çalışacağız. Sakarya olarak üreterek, ürettiğimizi alternatif pazarlar bulup daha yüksek ihracat yaparak kazanmaya ve Türkiye’mize katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

4 Ocak 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 927 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU