Günün Tarihi:4 Haziran 2020

Kan stokları S.O.S veriyor


Kızılay Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, ülkemizdeki olumsuz hava koşullarının kış mevsimine ait soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkları da beraberinde getirmesi sebebiyle kan verecek donör sayısında azalma olduğunu bildirdi.

3 ekip sahada

Sağlıklı her 18-65 yaş arasında bulunan kadın-erkek her bireyin kadınlarda 4 ayda bir erkeklerde ise 3 ayda bir kan verebileceğini belirten başkan Tiryaki, Sakarya’nın asgari günlük 100 ünite kana ihtiyacı olduğunu ve bunu karşılamak için günde 3 ekiple sahada olduklarını belirtti.

İvedi şekilde

Tiryaki şu anda kan stoklarında hem Türkiye genelinde hem de Sakarya genelinde kırmızı alarm durumunda olduğunu belirterek, alınan kanlarının tahlillerinden sonra ihtiyaç duyulan hastanelere ivedi bir şekilde sevk edildiğini söyledi.  

Stok yapma

Toplanan kanların depolarda bekletilmesinin ve zayi olmasının mümkün olmadığını, çünkü bağışın az ancak ihtiyacın fazla olduğu kış dönemlerinde stok yapmalarının mümkün olmadığını kaydeden Tiryaki, Sakarya genelinde toplanan kanların ancak ihtiyacı karşılayacak durumda olduğunu hatta bazen bazı kan gruplarında yetersiz kalındığını belirtti.  

9 Ocak itibariyle

Tiryaki, “Türkiye genelinde verilen kırmızı kan alarmı ile Sakarya genelinde de bir kamuoyu oluştu. Başta valimiz Hüseyin Avni Çoş, Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğluve ilçe belediye başkanlarımız ile Sakarya’nın önde gelen 30’a yakın sivil toplum kuruluşu da kan bağış kampanyalarına destek veriyor. 9 Ocak Pazartesi gününden itibaren sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri düzenli olarak AKM önünde ki Kan bağış tırında üyeleri ile birlikte kan bağışında bulunacaklar” dedi.

1 ünite 3 hayat

Tiryaki tüm bağışçılarımıza teşekkür ederek, Sakarya halkını kan bağışında duyarlı olmaya çağırdı.  Alınan 1 ünite kanla 3 kişinin hayata tutunduğu belirten Tiryaki, “Unutmayınız ki; “Kan Acil Değil Sürekli İhtiyaçtır” dedi.

7 Ocak 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 689 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU