Günün Tarihi:24 Kasım 2020

Acillerde görülmemiş rekor!


Türkiye genelinde grip salgını nedeniyle hastanelerde artan yoğunluk, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de yaşanıyor. Hastanenin acil servisine son 11 günde toplam 11 bin 681 hasta başvurdu.

Grip salgını

Havaların soğumasıyla birlikte grip vakalarında artış yaşanırken, başta büyükşehirler olmak üzere yurdun pek çok bölgesindeki hastanelerin acil servislerinde büyük yoğunluk var. Yoğunluğun soğuk havanın etkili olması nedeniyle yaşanan grip salgınlarından kaynaklandığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı ise, Türkiye’de grip vakalarını izlemek için numune analizlerine devam ediyor.

Yoğunluk

Sakarya’da da son dönemlerde sağlık tesislerinin poliklinikleri ve acil servislerinde yaşanan yoğunluk dikkat çekiyor. İlimizde hasta yoğunluğunun en fazla olduğu acil servis olarak Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Kampüsü (SAÜEAH) Acil Servisi’ne son 11 günde toplam 11 bin 681 hasta başvurdu. Günlük ortalama bin 62 hastaya hizmet veren SAÜEAH Acil Servisi dışında yine SAÜEAH’a bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Kliniği’nin Çocuk Acil Servisi’nde 9 bin 742 hasta muayene edildi. Kliniğin Çocuk Acil Servisi’nde günlük hasta sayısının ortalama 886 kişi olduğu belirtiliyor. SAÜEAH’ın Serdivan ek binasındaki acil serviste ise 11 günde 2 bin 131 hastanın muayene edildiği belirtilirken, buradaki acil servisin günlük hasta ortalamasının 194 kişi olduğu kaydedildi.

Sayı arttırıldı

Poliklinik sayılarının da artış gösterdiği son günlerde, üst solunum yolları ve gribal enfeksiyon nedeniyle hasta yoğunluğunun maksimum düzeyde arttığı ifade edildi. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından özellikle çocuklarda daha yaygın görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının artmasıyla, şehrin en yoğun Çocuk Acil Servisi olan SAÜEAH Kadın Doğum ve Çocuk Kliniği’nin Çocuk Acil Servisi’nde hekim takviyesi yapılarak poliklinik sayısı arttırıldı. Acil serviste bir uzman hekimin idaresinde 6 polikliniğin hizmet verdiği belirtildi. Kamu hastanelerinin yanı sıra, özel hastanelerdeki hasta yoğunluğu da dikkat çekiyor.

Bunlara dikkat!

Poliklinik sayılarının da artış gösterdiği son günlerde, üst solunum yolları ve gribal enfeksiyon nedeniyle hasta yoğunluğunun maksimum düzeyde arttığı ifade edildi. Sağlık Bakanlığı’nın resmi web sitesinde ise gribe yakalanmamak için dikkat edilen hususlar şöyle ifade edildi; Sabun ve su ile ellerinizi sık sık yıkayınız. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınınız. Yüzeyleri sık sık temizleyiniz. Yeterli ve dengeli besleniniz. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınınız. Kapalı ve kalabalık ortamları sık sık havalandırınız. Herhangi bir risk grubunda iseniz grip aşısı yaptırınız. İçerisinde bulunduğumuz hafta itibariyle (Ocak ayının ilk haftası) halen grip aşısı yaptırılması mümkündür ve risk gruplarının grip aşısı reçete edildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

7 Ocak 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 956 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU