Günün Tarihi:16 Nisan 2021

Sakarya’nın ihracatı artacak!


OSB’lerde her geçen gün sayıları artan yeni fabrikalarla birlikte, yıllar sonra tamamlanarak açılan Karasu Limanı kapsamında ihracatımız daha da yükselecek. 2015’te ihracatta 13. sırada bulunan Sakarya, 2016 ‘da 7. sıraya yükselirken, 2017 yılında ise ilk

Her yönüyle arttı

Sakarya’da ihracatta en büyük katkıyı otomotiv endüstrisi sağlıyor. Başta Toyota olmak üzere, Otokar, Türk Traktör, Başak Traktör ve TIRSAN’ın yaptığı ihracatlar Sakarya’yı zirveye taşıyor. Bunun yanında sektörel bazda, ikinci sırada demir ve demir dışı metaller, üçüncü sırada makine ve aksamları ile dördüncü sırada hububat, bakliyat, yağlı tohumlar gibi ürünler yer alıyor.

Fındık ve tarım

Çeşitli ürünlerin yanında tarım ambarı olan Sakarya’da ise fındık ve mamullerinin yanında tarımsal ürünlerde ihracatta önemli yer tutuyor. Ancak limanın açılması ile Karasu OSB’de tek başına yer alan Gazi Metal çelik ürünlerinde önemli bir ihracat sağlayacak gibi görülüyor.

Getirisi yüksek

Sakarya 2015 yılında 1 milyar 922 milyon, 187 bin dolarlık ihracat yarken bu rakam 2016 yılında yüzde 31.2 artış göstererek 2 milyar 522 milyon 839 bin dolar olarak gerçekleşti. 2015 yılında ihracatta 13. sırada olan Sakarya 2016’da ise 7. sıraya çıktı. Ekonomik sıkıntıya rağmen, Sakarya 2017 yılında hedefini ilk 5 olarak belirledi. 

21 Ocak 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 1010 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU