Günün Tarihi:5 Aralık 2021

‘Darbe girişimini yolda öğrendim’


Darbe girişiminin tutuklu sanığı Tugay eski Komutan Vekili Kurmay Albay Bahri Gürhan girişimi yolda öğrendiğini söyleyerek, “Arkadaşların resmi üniformalı olduğunu görünce, darbeye teşebbüs olduğunu da öğrenince, kendime de bir kıyafet istedim” dedi.

Gürhan’ın ifadesi

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine yönelik 121'i tutuklu 200 kişi hakkında Sakarya'da açılan ilk davanın iddianamesindeki sanık ifadelerinde dikkati çeken detaylar yer aldı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı, başsavcı vekili ile 5 savcı tarafından hazırlanan ve 6 bölüm, bin 353 sayfadan oluşan ilk iddianamede, 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili görevine 14 Mayıs 2015'te başlayan tutuklu sanık Kurmay Albay Bahri Gürhan'ın yerine 13 Temmuz 2016'da atanan Kurmay Albay Uğur Coşkun'a görevini teslim ettiği belirtilerek, Gürhan'ın 15 Temmuz'da özel aracıyla İstanbul'dan eskiden görev yaptığı kışlaya geldiği, Coşkun'la hareket ederek Sakarya'daki darbe teşebbüsünde diğer şüphelilere emir ve talimatlar verdiği kaydedildi.

‘Sakarya’ya hareket ettim’

İddianamede, Gürhan'ın valilik binasında bulunan şüpheli askerlerin halk ve kolluk görevlileri tarafından etkisiz hale getirilmesi ve Çark Kışla'daki Tugay Komutanlığı’nın etrafının vatandaşlar tarafından kuşatılması üzerine 03.00 sıralarında özel aracıyla ‘Kuzey 2’ diye tabir edilen kapıdan çıkarak olay yerinden hızla kaçtığı bildirildi. İddianamede ifadesine yer verilen Gürhan, görevini Coşkun'a devretmesi nedeniyle Valilik tarafından şahsına verilen belgelerin tugayda olduğunu, bu nedenle oraya gittiğini öne sürerek, “İstanbul'dan saat 20.30 sıralarında Sakarya'ya doğru hareket ettim. Niyetim, tugayda kalan diğer eşyalarımı almaktı” ifadelerini kullandı.

İddiaları kabul etmedi

Tüm görevlilerin ‘görevi başına gitmesi’ hususunda kendisine herhangi bir mesaj veya telefon gelmediği için 4. Levent'teki birliğine gitmediğini savunan Gürhan, darbe teşebbüsünü yolda öğrendiğini, tankların rotalarını C.Ç. ve Binbaşı Murat Çakmaklı'ya merakından sorduğunu iddia etti. Tugaya geldiğinde Coşkun'un Binbaşı Selçuk Aksoy ve Çakmaklı'ya sık sık emir verdiğini gördüğünü öne süren Gürhan şunları kaydetti, “Ayrıca bu arkadaşların resmi üniformalı olduğunu görünce, darbeye teşebbüs olduğunu da öğrenince kendime de bir kıyafet istedim. Saat 03.00 sıralarında 'Kuzey-2' diye tabir edilen çıkış kapısından çıktım. Her ne kadar olay tanıkları benim 'Kuzey-2' kapısından süratle çıkış yaptığımı söyleseler de benim normal araç kullanmam bu şekilde. Darbeye teşebbüs eden Albay Coşkun'la hareket ettiğim, sonrasında Camili bölgesindeki halkın askerlere direniş göstererek, askerleri etkisiz hale getirdiğini öğrenip, sivil aracımla tugaydan kaçtığım iddialarını kabul etmiyorum. Darbeye teşebbüs eylem ve planlamasında yer almadım.”

Talimat verdi

Bahri Gürhan, olay tarihinde yanında bulunduğu Coşkun'un telefonla hava desteği istediğini, Valilik çevresindeki askerlerine de ‘size direnen olursa silahla karşılık verin’ talimatı verdiğini söyledi.  Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen, örgütün ‘Hava Kuvvetleri imamı’ Adil Öksüz ile meslekten ihraç edilen eski 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Binbaşı Ali Şahin, Üsteğmen Kayhan Demir, Yarbay İsmail Öcal ve 149 şüpheli asker hakkında TCK'nın ‘Anayasa'yı ihlal’ suçunu düzenleyen 309 ile ‘kasten öldürme’ suçunu düzenleyen 81 ve 35inci maddeleri uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185,5 yıldan 319 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Ayrıca iddianamede, subay, astsubay, erbaş ve erlerin de bulunduğu 41 şüpheli hakkında çeşitli suçlardan hapis cezaları talep ediliyor.

 

23 Ocak 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 1688 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU