Günün Tarihi:29 Ekim 2020

‘2020 sonrası yeni haritalar göreceğiz’


Sakarya Düşünce ve Dayanışma Platformu Başkanı Hasan Demir’in başkanlığında her ay düzenli olarak gerçekleştirilen toplantının konuğu, TRT Arapça Genel Yayın Yönetmeni ve Anadolu Ajansı Arapça Yayınlar Koordinatörü Gazeteci-Yazar Turan Kışlakçı oldu.

Son gelişmeler

Toplantıya Vali Hüseyin Avni Coş, Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Hasan Sağlam ve Platform üyeleri katıldı. TRT Arapça Genel Yayın Yönetmeni ve Anadolu Ajansı Arapça Yayınlar Koordinatörü Gazeteci-Yazar Turan Kışlakçı, 15 Temmuz Darbe girişimi ve Ortadoğu’da son gelişmeleri anlattı.

Tüm dünyaya

Türkiye'nin 15 Temmuz'da üzerinde oynanan oyunları bozduğunu söyleyen Kışlakçı, "Batı, 100 yıl önce bu coğrafyayı böldüğü gibi, yeniden bölmek istedi. Türk halkı bunun karşısında durdu. Türkiye, 15 Temmuz'da darbeler yüzyılını bitirmiş oldu. Halk darbelere karşı durulabileceğini tüm dünyaya gösterdi" dedi. Ortadoğu’daki son gelişmelere de değinen Kışlakçı, "Ülkesini seven, ülkesinin geleceğini düşünen hiçbir devlet adamının komşularında krizler yaşandığında bana ne diyemez. Çünkü o kriz gelip sizi bulacak" dedi.

2020 sonrası

Kışlakçı, "Bu basit bir önerme fakat Suriye ve Irak'ta olan olay aslında Türkiye'nin işgalinin bir adımı, bir merhalesi. 1. Dünya Savaşı'nda bunun hesaplarını yaptılar. 5 yıl sonra şu andaki haritayı göremeyeceksiniz. Bu coğrafyanın haritası değişecek. 2020 sonrası yeni haritalar göreceğiz" diye konuştu.

Nasıl bölünecek?

Kışlakçı, Irak ve Suriye'nin geçmişin hiçbir döneminde devlet olamadığını ve şimdi tarihin yeniden eskiye rücu ettiğini belirterek, "Artık Irak diye bir devletin olamayacağını bütün devletler kabul ediyor. Irak diye bir devlet olmayacak bundan sonra. Peki nasıl olacak? Bölünecek. Nasıl bölünecek? İşte tartışma noktası burada başlıyor. Suriye diye bir devlet bir daha olmayacak. Peki nasıl olacak? Bölünecek. Tarih yine geçmişe rücu ediyor ve bundan dolayı büyük kavga başladı" dedi.

Dönüm noktası

Kışlakçı, "Ortadoğu yeniden dizayn ediliyor. 'Bu dizaynı biz nasıl engelleyebiliriz?' şu anda Türkiye'nin hedefi bu. Bir; bu oyunu bozmak, iki; yeni bir oyun kurmak çünkü tarihi bir fırsat ele geçti. Eğer biz bu tarihi fırsatı Selçuklular gibi, Osmangazi gibi değerlendirmezsek tekrar geriye gideceğiz. Tarihin dönüm noktasındayız" değerlendirmesinde bulundu.

24 Ocak 2017 , Salı Bu haber toplam 952 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU