Günün Tarihi:21 Şubat 2020

Verim için analiz şart!


Toprak verimliliğini arttırma çalışmaları yapan Sakarya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Aralık 2016 tarihi itibariyle 1864 adet toprak analizi yaptı. Üreticilerin gübre kullanmadan önce mutlaka toprak analizini yaptırmaları gerektiğini belirtti.

Bilgilendirme çalışmaları

31 Aralık 2016 tarihi itibariyle 1864 adet toprak örneği başvurusu yapılan müdürlük bünyesinde hizmet veren Toprak Analiz Laboratuvarı ile ilgili numunelerin analizleri ve gübre tavsiyelerinin yapıldığını açıklayan müdürlük, ayrıca 2016 yılı yayım faaliyetleri çerçevesinde müdürlük teknik elemanlarınca  "Toprak Analizinin Önemi ve Numune Alma Yöntemleri" ile ilgili olarak liflet hazırlanmış ve il/ilçe müdürlükleri aracılığıyla çiftçilerimize dağıtılmış ve düzenlenen çiftçi toplantılarıyla da ayrıca analize dayalı gübrelemenin önemi hakkında bilgilendirme çalışmaları yapıldığını ifade etti.

Optimum fayda

Yüksek verim ve kaliteli üretim için gerekli unsurların başında dengeli ve düzenli gübreleme geldiğinin altını çizen müdürlük, dengeli ve düzenli gübrelemenin yolunun da toprak analizinden geçtiğini belirtti. Bitkinin düzgün bir şekilde büyümesi ve gelişebilmesi için ihtiyaç duyduğu bitki besin maddelerinin düzeyinin tespitinin ancak toprak analiziyle mümkün olduğunu açıklayan müdürlük, “Toprak analizi sonucuna göre yapılan doğru gübre kullanımıyla çiftçilerin gereğinden fazla gübreleme yapmayacağından maddi kayba uğramadığı gibi, bitkide optimum fayda elde etmiş oluyor. Ayrıca yanlış gübre kullanımından doğabilecek tüm zararlar da engellenmiş olur.

Mutlaka yaptırın

Bu kapsamda analiz yaptırmak isteyen tüm üreticiler 2017 yılı üretim sezonu boyunca da laboratuvara başvuruda bulunabileceği açıklanırken, üreticilerin gübre kullanmadan önce mutlaka toprak analizini yaptırmaları ve alacağı analiz raporuna göre gübre kullanmaları menfaatlerinin gereğidir. Toprak analizi yaptırmak isteyen üreticilerimizin laboratuvarımızdaki yoğunluğu dikkate alarak, ekim – dikim sezonundan en az 1 – 2 ay önce toprak örneklerini usulüne ve zamanına uygun bir şekilde alıp Laboratuvara teslim etmeleri gerekmektedir” denildi. 

28 Ocak 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 986 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU